Jedna od najvećih misterija u automobilskom svetu u Sjedinjenim Američkim Državama je to kako to da Toyota nikada nije uspela da pokori kategoriju velikih pikap kamioneta. Jenkiji vole njene četvorotočkaše i modeli kao što su Corolla, Camry, RAV4, Highlander i Tacoma su bestseleri u svojim klasama. Oni obožavaju i manje japanske pikape, pošto spomenuta Tacoma dominira protiv rivala iz Detroita kao što su Chevrolet Colorado i Ford Ranger.
Ali veći model Tundra nikada nije stekao onaj kultni status kao što se očekivalo. Sagledajmo samo prodaju u 2022. godini.
Ford F Serija je tradicionalni lider sa 653.957 isporučenih vozila, a prate ga Chevrolet Silverado (513.354), Ram Pickup (468.344) i GMC Sierra (241.522). A gde je Tundra? Daleko iza sa svega 94.429 zadovoljnih kupaca, a iza se nalazi samo Nissan Titan (15.064). Neko će reći, „ma Amerikanci samo kupuju domaće“, što svakako nije istina, a dovoljno je i samo pogledati primer gore spomenute Tacome.
I zašto je tako? Pa verovatno iz razloga što kupci pikap kamioneta ne gledaju samo svog ljubimca kao stavku koja će da ih preveze od mesta A do mesta B, već zahtevaju mnogo više. On mora da ima dovoljno čvrstu prikolicu da ponese velike terete i pritom jaku šasiju da povuče impozantne mase, a takođe se mora izdvajati i po proterenskoj vožnji.
Nažalost za Toyotu, Tundra zaostaje u većini kategorija u poređenju sa konkurencijom. Ali ono što je najviše oštetilo imidž ovog vozila su opozivi i ne baš dobra pouzdanost. Od Toyote smo očekivali da bude perfektna, a to Tundra svakako nije i tokom godina je viđeno dosta problema (doduše uglavnom onih sitnih).
Današnja priča je (jedan od brojnih) primer(a) toga da je i japanski proizvođač vozila bio primoran da proglasi opoziv na svoj pikap kamionet. Kampanja se odnosi na oko 130 hiljada vozila proizvedenih tokom 2022. i 2023. godine, a problem je zapravo ozbiljan iako na prvi pogled možda zvuči kao smešan.
Naime, veliki broj vlasnika je prijavio da im poklopac preko prikolice otpada tokom vožnje pri velikim brzinama. Zabeležen je samo jedan teži slučaj u američkoj saveznoj državi Teksas gde je takav poklopac udario u vozilo koje se kretalo iza Tundre, ali na sreću, vozač je prošao bez većih povreda.
Još nekoliko vlasnika je prijavilo ovaj problem i u tim situacijama poklopac je pao na zemlju bez da ošteti druge automobila. Japanski gigant kaže da je savetovao vlasnicima da ga eliminišu dok solucija ne bude pronađena, a svi će dobiti pismeno obaveštenje tokom narednih nekoliko dana.
Šta reći osim, nije ni svaka Toyota perfektna… Posebno ako se sklapa u Teksasu, umesto u Tokiju.
AutoRepublika
(3301)
O kakvoj se prikolici ovde govori? Ako mislite na tovarni sanduk, u redu, ali tako i recite.
Toyota i njen nadnaravni kvalitet. Klasična bajka.
Eh, sad… Da mora povući velike terete, da ima ozbiljne terenske karakteristike.??? Velike terete vuče Kenwort, Peterbilt,Western Star,Internacional, Frighliner, Mack,… Ozbiljne terenske karakteristike ne može imati pikap sa 5,5 metara dužine zbog ogromnog među osovinskog rastojanja.Za to postoje Džip i Bronko.Ne vidim da su Tojota i Nisan nešto puno lošiji u tom segmentu, nego je to ono „kupujem nešto 100 godina, kupovaću još narednih 100“ .
Full-size pikapi imaju „rating“ do 16,6 tona. Pod „rating“ spadaju preporuke proizvodjaca – u stanju su naravno da povuku daleko teze terete, ali proizvodjaci ne preporucuju da ljudi to rade iz sigurnosnih razloga. I takve mozes da ih vozis sa istom vozackom dozvolom kao sto vozis Corollu, ne treba komercijalna vozacka kao za velike kamione. Zato prevoznici mnogo cesce kupe recimo Ford F-450 nego neki manji Peterbilt – jer ne postoje restrikcije za vozace pikapa kao sto postoje za vozace kamiona. Na novu Tundru smo cekali cak 15 godina i na kraju kada je predstavljena prosle godine bas u svakoj… Pročitaj više »
Ma znam, testovi, Holivud i Dejvid Koprfild su svemoćni.
Ta klasifikacija me podsjeća na moje polaganje za čamac… Učim „testove“ da mi buduća dozvola vrijedi na unutrašnjim vodama do 15 t istisnine (na moru do 12), a kad sam dobio dozvolu u njoj piše plovilo do 100 t istisnine… 😀
U čemu je fora? U međuvremenu prihvatili klasifikacij EU kako se definiše čamac, a ja upao u međufazu 😉