Mazda upozorava da električni automobili dugog dometa nisu održivi
Mazda demonstrira automobilskoj industriji da je moguće sprovesti proces prelaska na „održivu“ mobilnost na veoma drugačiji način od strategije koju primenjuju drugi proizvođači. Popularni japanski brend kladi se na elektrifikovana vozila. Međutim, Mazda je iznenadila javnost razvojem novog dizel motora i, kao da to nije dovoljno, povratkom na tržište svog rotacionog motora.
Pored svih vesti koje su predstavljene u kratkom vremenskom periodu, postoji veliko interesovanje za to kako će se Mazda suočiti sa početkom ere čisto električnih vozila. Još više kada u njenom asortimanu nalazimo samo potpuno električni model – Mazdu MX-30.
Kao što je poznato, to je električni automobil koji se ne ističe upravo po autonomiji. Međutim, i od samog početka, kompanija je upozorila da njena svrha nije da napravi električno vozilo sa velikom autonomijom. Sada, „supreme leader“ Mazde na severnoameričkom tržištu izdaje upozorenje o električnim automobilima velikog dometa.
Džefri Gajton, izvršni direktor Mazde u SAD, upozorio je da električni automobili dugog dometa „nisu održivi“ i, što je jednako relevantno, ne veruje da imaju održivu budućnost u automobilskoj industriji. Ovi komentari su izazvali mnogo kontroverzi. Tim pre kada glavni proizvođači rade na tome da ponude što jeftinije električne automobile sa maksimalnom mogućom autonomijom.
Gajton uverava da velika većina vlasnika električnih automobila neće često koristiti sav raspoloživi domet svog vozila. I iako javnost želi električne automobile sa oko 500 kilometara autonomije, izvršni direktor Mazde u Americi to ne vidi kao nešto održivo u budućnosti.
Problem je, prema Gajtonu, što su ljudi navikli na termičke automobile koji mogu da vas odvedu gde god želite u bilo kom trenutku, a da ne morate da brinete o dostupnoj mreži infrastrukture za punjenje i zakazivanju mogućih zaustavljanja. Drugim rečima, neposredna dostupnost koju nudi automobil sa motorom sa unutrašnjim sagorevanjem je nešto što danas može ponuditi samo nekoliko superluksuznih električnih automobila.
Poseban naglasak stavlja i na činjenicu da kod kupaca električnih automobila još uvek postoji anksioznost povezana sa autonomijom i, tačnije, strah od zaglavljivanja na putu zbog prazne baterije. Međutim, Gajton napominje da će to biti rešeno kada vozači postanu iskusni vlasnici. Pored toga, i paralelno, infrastruktura za punjenje mora nastaviti da se širi i razvija nove tehnologije punjenja koje omogućavaju smanjenje vremena čekanja.
Za američkog generalnog direktora Mazde, imati veliki broj električnih automobila sa ogromnim (i teškim) baterijama koji kruže gradom ne izgleda tako pametno kada se zaista razmisli o prosečnoj udaljenosti koja se svakodnevno prelazi.
AutoRepublika
(4083)
Vrlo razumno čovek zbori
„Tim pre kada glavni proizvođači rade na tome da ponude što jeftinije električne automobile sa maksimalnom mogućom autonomijom.“ 🤣😂🤣😂 Dobar vic, gdje ga nsđe? 😜
Ne razumijem, u ovoj eri kada mnogi imaju u porodici više od jednog auta, šta je problem da jedan bude SUS dugoprugaš a drugi električni manji za grada? Evo Garbage je primjer kako to dobro radi …
A šta radi EU, svojim glupistima ukida mali auto u potpunosti…
80% dnevne vožnje prosečne osobe je do 150km dnevno. Za prosečnu evropsku porodicu je dovoljno dva mala auta sa autonomijom do 200km a za godišnje odmore veliki renta car auto sa unutrašnjim sagorevanjem. Sa ovakvim filozofijom i eventualnom ugradnjom solarnih panela problem rešen.
„Rent a kar za godisnji odmor“ – dobra ideja, samo kako zamisljas da rent a kar agencija moze da drzi na lageru milion automobila koji ce se koristiti u julu i avgustu?
Elek. auta na duge staze nide veze.
Rjesenje za grad bi bilo samo ele.auta u to za snabdjevanje i ko ima biznis.
Svi ostali pjesaka
TACNO…