AR pijaca klasika: Italijanski Šveđanin
Iako vlasnici Saaba sebe uglavnom smatraju posebnom grupom ljudi koju „ostatak sveta ne razume“, činjenica je da ovaj švedski proizvođač skoro nikada nije imao čistokrivno svoj model. Većina je delila platforme i posebno mehaniku sa nekim drugim, a bilo je i slučajeva (kao što je sa modelom Sonett) gde su određeni delovi kupovani u lokalnim prodavnicama, onda kada bi pošiljka kasnila.
Slična situacija bila i sa modelom 9000.
Debitovao je 1984. godine na Fiatovoj platformi nazvanoj „Type Four“ zajedno sa modelima Fiat Croma, Lancia Thema i Alfa Romeo 164. Svaka firma je imala slobodu da modifikuje originalni stil za koji se postarao legendarni Đorđeto Đuđaro iz firme ItalDesign, a 9000 je „šveđanizovao“ domaći dizajner Bjor Enval.
I koliko je onda ovaj „Saab“ bio sličan sa ostalim modelima iz palete zvane „Type Four“? Delio je generalnu školjku, ali s izmenjenim prednjim i zadnjim delom, što nije bilo dovoljno da se zavara javnost na temu porekla vozila. Međutim, Šveđani su potrošili dosta truda, muke i novca da usavrše bezbednosne mere i 9000 će se smatrati jednim od najsigurnijih novih automobila u Evropi tokom cele svoje istorije.
Štaviše, čak i neki delovi koji su deljeni sa Cromom, kao što su recimo vrata, su bili značajno čvršći i ta vrata se ne bi mogla koristiti na oba modela kao što se inače originalno smatralo.
Izbor motora je na papiru bio onaj koji je konstruisan u Saabu, ali je on zapravo bio samo modifikovana verzija ranije mehanike britanske kompanije Triumph, one od koje su Šveđani kupili licencu. 9000 će zapravo nuditi za svakoga po malo, a u vrhu se nalazila konfiguracija nazvana 2.3 Turbo Aero sa 222 konjske snage i maksimalnom brzinom od 250 km/h. Proizvodnja će se odvijati od 1984. do 1998. godine i u tom periodu 9000 će pronaći 503.087 kupca širom sveta, pre nego što ga zameni modernija limuzina sa značkom 9-5.
Primerak iz današnje priče je iz 1989. godine i trenutno se nalazi u gradu Los Anđeles unutar američke savezne države Kalifornije. Prethodno je bio registrovan i u saveznim državama Ajovi i Arizoni. Ono što ga izdvaja je informacija da je prešao tek 26 hiljada milja (41.600 km).
Voleli bismo da vam možemo reći da ga pokreće spomenuti motor koji je u stanju da dostigne 250 km/h, ali se ispod haube krije nešto manji 2,0-litarski turbobenzinac sa 173 konjske snage i maksimalnih 270 Nm obrtnog momenta. Snaga se prenosi na prednje točkove preko četvorostepenog automatskog menjača. Potrebno mu je 8,3 sekunde da ubrza iz mirovanja do 100 km/h, a maksimalna brzina je 220 km/h.
Ono što nije imao u performansama, ovaj 9000 je svakako imao u opremi. Spomenućemo 15-inčne felne, šiber, kožna sedišta sa grejačima, sve na dugme u enterijeru, tempomat i još mnogo toga. Takvo zadovoljstvo nikako nije moglo biti jeftino i koštalo je 33.944 američkih dolara ili čak 81.578 „zelembaća“ u današnjoj vrednosti novca.
Posle deset dana aukcije najviša od 25 ponuda je iznosila tek 8.250 dolara pa je vlasnik odlučio da ga zadrži za sebe.
Romansirane priče o SAAB-u su na AutoRepublici delo Milana Grozdanovića. Neke od njih možete pročitati ovde, ovde i ovde.
Zoran Tomasović
(2129)
Lepota
Osim ovih „sklepanih“ retrovizora sve mi se dopada na ovom vozilu i vjerujem da je divan za vožnju.
Ne znam kakav je ovaj Saab ali imao sam Cromu, mene je odlično služila i bila ekstra dobra za vožnju 👍
Auto koji se ekstra vozi iz ugla čisto vozačkog iskustva to je san svih kojima je vožnja u krvi.Možda će zvučati čudno i nelogično ali Berlingo novi mi je bio prijatniji i stabilniji na drumu od C5 aircross-a doduše ovaj zadnji je imao velike a uske gume što se negativno odrazilo na stabilnost kod 2.0 hdi motora na mokrom drumu.
Berlingo (2017) vozim svaki dan (dobro, ne vozim zadnjih 20 dana 😜), a C5 aircross sam vozio jednom 1.5 hdi). Berlingo je iznenađujuće stabilan za auto svoje visine. Ono što bih volio, je da je volan precizniji, mada kad skednem u Mokku vidim da ima još neprecizniji 😉. Ma Mokki mi ke pukla guma (prednja lijeva a da to nisam osjetio na volanu, već je javio senzor pritiska i osjetio sam blago po zvuku (namjerno namotao volan u krivini, bišta se ne osjeti, smo malo drugačiji zvuk). Tad kad sam vozio C5 aircross, sam imao zamjerku jer je njemu 130… Pročitaj više »
Germani zaista imaju tu preciznost volana iznad prosjeka.
A evo ja kažem da je samo jedan german meni bio bolji od ovog italijana 😜, dakle imali su i oni konja za trku samo ga dadoše u kobasicu…
Tako je.
Iz tog nesrećnog braka najlepša od sve dece je bila Alfa Romeo 164. Tačka.
Ostala u lijepom sjećanju tek kad je izašla vozio 10 dana na „rentu“ u crnoj boji a svijetla unutrašnjost T spark model.
Alfa je bila najljepša, ali je Croma bila najpraktičnija, što je meni u to doba trebalo, o njenim petim vratima i gepeku još se legende ispredaju… 😉
Onomad u „CH“ me provozao naš lik sa plavom metalik i masnim velurnim sjedištima komforno prostrano vozilo tada!
Ja se sa temama družim još od ’86. i još uvek imam dve teme karavan, koje su moraš priznati praktičnije od krome.
🙂
Jedno vreme sam vozio i 164 QV.
Slažem se da je 164 najlepši u toj četvorci (Pininfarina).
Evo čelendž 😀:
Probaj u Themu karavan staviti 4 gume 315/80 R 22.5 😜
Ja u Cromu uspio. Jeste da je legla do zemljice crne ali mi je pomogla da jednog vulkanizera pošaljem u 3…
Ali Thema je isto car (i na srpskom i na engleskom) 👍
Dobre ove aukcije. Ako je slaba cena, lepo odustanes
Stavis minimalnu cenu za koju bi ga prodao, ako najveca ponuda bude manja od te minimalne cene onda auto ostaje neprodat.
Tako je junače.
Alfu 164 sam imao.Ponosno je nosila logo“Pininfarina“.Zakleo bih se da vrata nisu zajednicka sa Kromom.
Ni blizu… Croma, Thema i Saab su vrata bila isti dizajnom
alfa 164 se kasnije pojavila, cini mi se 86. godine
Jel ima prevare sa miljažama u SAD?
Motori u saabu 9000 nemaju nikakve veze sa licencom trijumfa ali bukvalno nista…..enterijer i motor su skroz saab i nemaju dodirnih tacaka ni sa jednom markom .karoserija jeste slicna ali mnogo jaca i kvalitetnija kao sto je i napisano.jedini detalj sa fijat grupacijom unutra je kontakt brava na mestu gde ide kod vecine kola a ne kod menjac.sve pricam iz prve ruke u porodici je bio ovakav isti sa slike samo sa 2.3atmo motorom
Croma MK2 ima ključ između sjedišta, vjerovatno kao omaž SAABovima 🙂
Bukvalno svaki Saabov „H“ motor (koji su ugradjivani u 9000) je prepakovani Triumphov „Slant“ motor koji je predstavljen jos 1968. godine. Saab je kupio njegovu licensu i tokom godina predstavio nekoliko vecih motora na istoj bazi. Tako da je tvoj „Saabov“ 2.3 motor zapravo bio samo uvecana verzija Triumphovog 1.7 motora iz 1968. godine.
Jedini motor u 9000 koji nije bio prepakovani Triumphov je onaj 3.0 koji je General Motorsov.
p.s. ne postoji ni jedan Saab u istoriji koji je „skroz Saab“, uvek su uzimali tudju mehaniku ili modifikovali tudju mehaniku.
„Romansirane priče o SAAB-u su na AutoRepublici delo Milana Grozdanovića. Neke od njih možete pročitati ovde, ovde i ovde.“
A moželi link do nekih „romansiranih priča“ Zorana Tomasovića? Osim one o Škodi Rapid 😊😊😊
Tu su samo korice.😁🤷
Tetak je imao ovakav, tamnoplavi sa crnim kožnim sjedištima.Kad se otvori prednja hauba, čini se kao da ima najmanje 100kg.?Unutrašnji blatrobrani i nosači lafeta su izrađeni od nevjerovatno debelog lima.U donjoj zoni prednjeg branika sa unutrašnje strane je ojačanje u vidu šine od aluminijuma.Kad se otvore teška, vozačeva vrata, od debljine A stuba se čovjeku zavrti u glavi.Kod Saab-a je sve bilo dvaput jače nego na ostalim automobilima.Neponovljiva legenda.