Pre nekoliko meseci se desio veliki sudski slučaj u Sjedinjenim Američkim Državama u kojem se Ford našao na optuženičkoj klupi. Naime, bračni par Melvin i Vonsil Hil su stradali nakon što je pukla guma na njihovom Fordu F-250 iz 2004. godine. Iako je Melvin vozio u pripitom stanju i neispravni pneumatici su bili razlog saobraćajne nesreće, sud je doneo odluku je defektan krov zapravo odgovoran za smrtni ishod.
Njihova deca su tužila Ford i posle četiri godine su izašla pobednički, a američki proizvođač vozila će morati da im isplati čak 1,7 milijardi dolara. Više o toj priči možete da pročitate ovde.
Ispostaviće se da je takva tužba bila prva u u grupi od mnogo njih zbog kojih će Ford možda biti primoran da povuče oko 5,2 miliona pikap kamioneta proizvedenih između 1999. i 2016. godine. U spomenutu brojku su uračunati samo oni modeli sa oznakom SuperDuty, među koje spadaju F-250, F-350 i F-450, ali ne i F-150.
U tužbi koja je podneta u američkoj saveznoj državi Mičigen, vlasnici tvrde da je krov na modelu SuperDuty izuzetno tanak i samim tim, da često nije u stanju da podnese težinu vozila onog momenta kada dođe do prevrtanja. To naravno dovodi do velikih šansi da vozač i putnici budu zgnječeni, a u tom slučaju sve se obično završi smrtnim ishodom. Nismo sigurni koliko je nesrećnih slučajeva bilo, ali tužba protiv Forda podrazumeva isplatu svima onima koji su kupili SuperDuty čak i ako nisu bili u sudarima.
U tužbi se zatim navodi je tanak lim na krovu uštedeo američkom gigantu 3,85 dolara po vozilu. Cela priča možda i ne bi bila problem da Ford nije reklamirao svog velikana uz tvrdnje da navodno može da podnese celokupnu težinu kamioneta.
Akteri na strani tužbe tvrde da je prava cifra zapravo bila za 350 kilograma manja od reklamirane i da je krov na ovom velikom pikapu opasniji nego na onim manjim modelima kao što su F-150 i Ranger. Zatim dolazimo do možda najvećeg rizika, onog zbog kog će Ford možda da „nadrlja“. Naime, firma je priznala da nikada nije ni testirala krov u pravim životnim uslovima već samo na kompjuterskoj simulaciji.
Wall Street Journal navodi da je tokom spomenutih sedamnaest godina prošlog veka, zabeleženo 83 slučaja u kojim krov nije mogao da podnese težinu vozila tokom prevrtanja, a nepoznatmo nam je koliko je bilo smrtnih slučajeva. Ford je konačno zamenio sporni krov 2017. godine kada je debitovala nova generacija.
Sudski slučajevi ovakve prirode često mogu da traju godinama i ne treba očekivati da će uskoro biti okončani…
AutoRepublika
(628)
Nadam se da ću biti živ da dočekam epilog ove pravne priče …
Svakako je interesantno.