Analiza: Evropa kao poslednja karavanska oaza
Segment karavana nije ništa mlađi od same automobilske industrije. Osmišljeni su kao radna vozila čija je prevashodna namena u segmentu transporta robe. Tokom godina su postali savršeno transportno rešenje za porodice koje žele da uživaju u komforu koji nudi jedan sedan, ali i uz povišenu dozu praktičnosti koju donosi prtljažnik superiornijeg oblika i zapremine.
Isprva su zagospodarili Severnom Amerikom da bi se potom proširili i na Evropu. Danas ih je međutim teško videti na ulicama, što je posebno izraženo mimo Evrope.
Sudbina karavana (kako ih mi zovemo) ili estates što je odomaćen izraz u Velikoj Britaniji, dok je to u Francuskoj break, je počeo da se menja s pojavom prvih kombija. Entuzijazam za vozilima iz ove klase je na američkom tržištu počeo da bledi, dok na većini azijskih tržišta nije ni stigao da se razmahne. S druge strane, karavani su bezbedni u Evropi gde vozila s produženim krovom imaju dužu tradiciju i nisu izgubila privlačnost u očima kupaca.
Od ukupne globalne tražnje za karavanima, čak 64% otpada na Evropu
Čak i pored toga što im je obim prodaje spuznuo za petinu u 2021. godini u odnosu na onu pre, posmatrano u globalnim razmerama, tražnja za karavanima ostaje ubedljivo najizraženija baš na Starom kontinentu. Skoro dve trećine od ukupne svetske tražnje za vozilima iz ove klase se tiče baš Evrope, a kada se prevede u apsolutne pokazatelje, onda proizilazi da je od ukupno isporučenih 1,6 miliona karavana širom planete, njih milion ostalo na „evropskom putu“.
Zapravo, Evropa je tržište na kom su karavani zabeležili najznačajniji tržišni udeo u ukupnoj prodaji vozila, pa su tako tokom prošle godine zauzeli 8,3%, što i nije loše kada se zna kako krosoveri „razbijaju“.
Ostatak sveta se zadovoljio s 574 hiljade kupljenih karavana, što je za oko 4% više no lani. Prodaja u Americi i Kanadi je spala za istih onih 4 posto, što znači da je na tamošnjim tržištima otpremljeno 183 hiljada jedinica. Treće veliko tržište je Ruska Federacija, a generalno i ostale države nastale na pepelu Sovjetskog Saveza, gde je tražnja nabujala za, gle čuda opet 4%, uz realizaciju od 140 hiljada primeraka. Tradicionalan izbor tamošnjih vozača jeste karavanska Lada koja je zauzela drugo mesto s tržišnim udelom od 7,1%.
Azijski dvojac Japan-Koreja je na četvtom mestu, dok je Kina peta sa isporučenih samo 107 hiljada vozila ovog obličja. Ipak, to je otkrilo rast popularnosti karavana u najmnogoljudnijoj zemlji na svetu za ogromnih 34%. Iako je tražnja jača u odnosu na korona godinu, karavani tamo nisu nešto na ceni među kupcima. To je razlog zašto je ovaj segment tamo osuđen na tavorenje i stagnaciju, čemu ide u prilog činjenica da nema najava razvoja vozila ove forme u Kini.
Pitanje percepcije
Javni opažaj karavana se menja u zavisnosti od toga koje tržište je analizirano. Na primer, teško da ćete ih uopšte i videti na ulicama Latinske Amerike jer tamo ljudi u njima vide zaštitni znak porodice Topalović. Imati karavan negde u Južnoj Americi prosto nije kul.
Druga je priča s nežnim kraljevima stila – Italijanima. Tamo su sedani retko uzimani u obzir dok se karavani doživljavaju kao automobilski odraz privrženosti porodici. Viđeni su kao privlačni, sportski i praktični auotmobili. Isto važi i za Nemce, s tim da njihov sud o dizajnu nema dovoljnu specifičnu težinu…
Ako u analizi zagazimo još malo bliže Severnom polu, shvatićemo da karavane vole i u Švedskoj a i u Norveškoj. Tamo su popularni jer se smatraju idealnim prevoznim sredstvom u otežanim zimskim uslovima. Volvo sada a nekada i Saab su imali dobre karavane koji su bili izrazito popularni u domovini i neposrednom okruženju.
Kako rekosmo, na poziciju karavana u Sjedinjenim Državama se drastično odrazila pojava minivanova. Potonji su veći, prostraniji i nude povišenu poziciju za vozača, baš kao i krosoveri. Danase nažalost, kupci u Americi imaju manje od deset karavana u ponudi za koje se mogu opredeliti.
AutoRepublika
(4825)
Moja omiljena karoserijska forma, kojoj, na žalost, ne verujem da ću se više vratiti. Ali mi i danas srce zaigra kada vidim „Topalović Edizione“ by Focus, Corolla ili Superb i još neki :😃
A baš zato su mi poslednji put pri nabavci prva dva pomenuta i bila primarni cilj. No, „čudni su puti Gospodnji“ i đavo te povremeno skrene sa pravoga puta … 😃
I ja sam jurišao ka toj formi, ali sam se uvjerio koliko su pokvarili dizajneri, pa otišao u skroz teretnu formu 😉
Karavani su korisne limuzine narocito za porodicne ljude. Kada porodica krene na godisnji odmor uvek nedostaje mesto za jos nesto, i jos nesto, itd. 🙂 Kada treba prevesti nesto veliko, komad namestaja, masinu za ves ili sudove, karavan je pravo vozilo. Koliko ce jedan model karavana biti privlacan zavisi od dizajna celog automobila a narocito od njegovog zadnjeg kraja. Kutijasta forma pozadi pripada proslosti, zadnje staklo kombija danas je sve vise nagnuto a sa jednim jednostavnim optickim trikom moguce je kombiju dati cak „sportski“ lik. Takozvani „fastback“ je veoma dobro kompromisno resenje koje se sve vise primenjuje kod SUV vozila!… Pročitaj više »
E upravo taj „sport“ je ubio karavane, a i limuzine 😠
U EU limuzine su na zalasku. Vole ih Arapi i Kinezi.
Ali kinezi naruče jo 20 cm međuosovinskog razmaka da mogu normalno sjesti… 😉
Kinezi su manji od Evropljana, tih 20 cm je stvar prestiza! Kad ih nema u gacama onda izmedju tockova….:-)
Sve je to lepo, ali s obzirom da se radi o autorskom tekstu, korektno je navesti izvor https://www.motor1.com/news/612282/europe-last-haven-station-wagons/
Upotreba google translate-a je spuznula u nebo, takav mi je javni opažaj
može da uzleti u nebo, ali ne može da spuzne. to su opoziti, antonimi, reči suprotnog značenja 🙂
Ovo je Citroen C5X – njegov zadnji kraj predstavlja moderno resenje karavana. Zadnji kraj nije kutijast a nije ni fastback, nagib zadnjeg stakla je negde izmedju. Dopada mi se.
Dobar kompromis rješenja, mene jedino cijena žulja…
Ima nešto u toj karvanskoj formi, moj mali fetiš, imao sam dva, a od tada, gledam skoro svaki. Nije mi važna snaga, brend, samo da je wagoneer….
Nekako, kao što neko voli plavuše, a neko crnke.
Meni je fetiš da kada otvorim gepek vrata, i oborim sedišta dobijem 1,5- 2 m ravne površine—-fetiš…
a to mi je potrebno jednom mesečno 😉
I meni je potrebna crnka ili plava, bar jednom mjesečno 😉
Sredinom 90-tih po narudzbi jednog rodjaka kupio sam VW T3. Odvezao sam ga u Srbiju medjutim rodjak je odustao od kupovine. Vratio sam kombi u Nemacku i – odlucio da ga zadrzim kao svoj drugi auto! Kod mene je ostao narednih 10 godina, presao je bar pola miliona kilometara i zavrsio mi gomilu teskih poslova. U njemu uvek ima mesta! Od opreme nije imao nista, bio je cistokrvna limena konzerva ali robustan i pouzdan. Rastali smo se kada mu je otisao dihtung na glavi, nisam imao volje da se bavim time. Auto koji mi je ostao u najlepsem secanju! Ponovo… Pročitaj više »