Proizvođač opreme Mahle je konstruisao termički motor na vodonik (VIDEO)
Nakon dugog pomračenja, ideja o napajanju termičkog motora vodonikom ponovo je u porastu. Nemački proizvođač opreme Mahle ne želi da propusti ovu priliku – klipove, klipnjače i druge unutrašnje delove prilagodio je prvom hemijskom elementu.
Eksperimenti sa termičkim motorima na vodonik, koji su posebno sproveli BMW i Mazda, u početku su izgledali kao da su propali. Greška posebno u preniskim performansama: ogroman šestolitarski atmosferski V12 motor iz Serije 7 generacije E65 je sa 445 konjskih snaga spao na samo 260 „konja“ kada je zamenio bezolovni benzin vodonikom.
Program je tako napušten bez previše buke. Ali Toyota je napravila iznenađenje u proleće 2021. godine najavljujući da radi na sličnom rešenju. Ovog puta, sa trocilindričnim turbo motorom 1.6 pozajmljenim od GR Yarisa i gubitkom snage najavljenim kao minimalnim.
Nedavno su brendovi kao što su Porsche i Alpine takođe naznačili da imaju projekte vezane za vodonik. Danas je tema proizvođač opreme Mahle. Poznat između ostalog po svojim klipnjačama i klipovima, predstaviće termički motor prilagođen vodoniku na sajmu IAA Transportation u Hanoveru.
Trenutno jedina predstavljena slika (naslovna fotografija) prikazuje šestocilindrični redni motor, ali to ne znači da će ova arhitektura biti zadržana. Zaista nisu saopštene precizne tehničke karakteristike. Mahle više voli da govori prilično slobodno, da bi ukazao da se njegov rad može primeniti na mnoge proizvođače i tipove motora.
„Za ovaj OEM (proizvođač originalne opreme), korišćenje vodonika kao goriva ima potencijal da mnoge aplikacije za teške transporte van autoputa učini klimatski neutralnim za veoma kratko vreme“.
Dodaju još da bi motor koja koristi ovaj hemijski element bio u stanju da odlično izdrži toplotu, kontaminaciju, vibracije ili čak iznenadne varijacije brzine motora. Tako bi se vrlo dobro mogli koristiti za vozila sa dugim životnim ciklusom, kao što su komercijalna vozila.
Ako je ovaj izbor sličan onom start-up Keyou-a, koji je osmislio bivši inženjer iz BMW-a, on je na suprotnoj strani u odnosu na Toyotu, koja je za sada više fokusirana na sportske automobile. Japanski brend je čak otišao toliko daleko da je poverio transformaciju Lexusovog atmosferskog V8 motora svom dugogodišnjem partneru Yamahi.
Promene u bloku takođe izgledaju značajnije nego kod Toyote. Dok je ova japanska marka samo izmenila dovod goriva i sistem ubrizgavanja za svoj trocilindrični motor (pogledajte video ispod), Mahle se više fokusirao na unutrašnje komponente, jednu od njegovih specijalnosti.
Klipovi, vratilo i segmenti ili čak klipnjače bi bili specifični. U nekim slučajevima bi takođe moglo biti potrebno revidirati oblogu cilindara i dodati sistem udaranja pod visokim pritiskom kako bi se očistilo kućište radilice od svih njegovih nečistoća. Ovo može donekle povećati troškove, ali uopšte ne izgleda nepremostivo.
Najsloženije ostaje da se reše svi problemi u vezi sa proizvodnjom, skladištenjem i transportom vodonika. Za sada, mnogi se još uvek bore da pomisle da ovo drugo može postati održiva alternativa električnoj bateriji.
AutoRepublika
(3013)
Bice zanimljivo pratiti, iako cilj nije 0 co2, jer co2 nije glavni staklenicki plin neg je to vodena para, neg je cilj baterija, uvalit im dilde, sjebat naftase u tom pogledu Itd. Po meni, mogu oni Napravit i na zrak, nema se volje to ubaciti u igru. Uvijek se sjetim izjava ljudi kako originalna tablica elemenata nije ovakva kakva je sad u školama.
Šta nije u redu sa periodnim sistemom elemenata koji sam pokušavao naučiti u školi ?
Vodena para kondenzuje u vodu i pada na zemlju u obliku kise – znaci, ne postoji trajna opasnost. CO2 ostaje trajno u atmosferi. Jedan od najopasnijih gasova je metan – ima ga svuda, na dnu mora, u Sibiru, itd. Sa porastom temperature postoji opasnost od njegovog oslobadjanja. Pored toga sto absorbuje toplotu on je jos i zapaljiv.
Daj, ima ga uvijek ista količina, nema nikakvog uticaja. Zagrijavanje nema veze s tim. Sunce ima svoje cikluse, vodena para stvara pizdarije, pitaj Šekija kako im je bilo kad se po Parizu nije sedmicama vozilo. A i stari rimljani su vazda polugoli hodali. Uostalom, poznati si događaji koji će se zbiti na planeti, nikakav co2 tu nije u igri. I kisik je zapaljiv pa hajmo sad hajku na njega, jer ima ga pun kuki u atmosferi, atmosferu ima Hajduk, a Hajduk živi vječno a ne tamo neke kraljice, pa shodno tome, Hajduk ima kisik, bez Hajduka nema života i sad… Pročitaj više »
??? Neverovatno!
Razmišljam nešto, ove godine Hajduk ima 111 godina 😊
Prvi put cujem da vodonicni motor proizvodi manje snage nego benzinski ili dizel. Zbog duplo vece toplotne vrednosti vodonika u poredjenju sa fosilnim gorivima, konstruktori se bore sa jednim drugim problemom – zbog visoke temperature u cilindrima dolazi do sjedinjavanja azota iz vazduha (ima ga 70%) sa kiseonikom i tako dobijamo otrovni NOx gas. Kod motora sa fosilnim gorivom NOx se eliminise tecnim reagensom, poznatim pod komercijalnim imenom „Ad Blue“. Kod vodonicnog motora konstruktori pokusavaju da smanje temperaturu u cilindrima i da bez upotrebe reagensa eliminisu NOx. Politicari i neke druge strukture konacno su prihvatili vodonik kao alternativno ekolosko gorivo.… Pročitaj više »
Greska: vodonik ima skoro tri puta vecu toplotnu vrednost od benzina – oko 33,3 kWh/kg, benzin 12,1 kWh/kg.
Još samo da nađu način kako da ga proizvode na ekološki prihvatljiv način 😉
I za to postoji resenje. Privreda treba samo da baci kocku i da donese odluku. Kao i ti. 🙂