1. Home
  2. Hedonizam & Adrenalin
  3. AR pijaca klasika: Poslednji automobil od strane Duesenberga
AR pijaca klasika: Poslednji automobil od strane Duesenberga

AR pijaca klasika: Poslednji automobil od strane Duesenberga

402
0
Podelite sa prijateljima:

Britanci se mogu pohvaliti sa kompanijama Rolls-Royce i Bentley u automobilskom svetu, Nemačka je imala i još uvek ima Mercedes i Maybach, a američki standard na četiri točka je uvek bio Duesenberg. Iako će onu značku „svetski standard“ kasnije pozajmiti Cadillac, Duesenberg je bio taj koji je završavao u vašoj garažu ukoliko biste želeli pokazati debljinu novčanika.

Firma je poslovala u periodu od 1913. do 1937. godine i u početku se proslavila u profesionalnom auto-moto sportu (pre svega na trci Indianapolis 500) pre nego što je uplovila u svet premijum automobila. Osnovala su je dva brata iz Nemačke po imenu Fred i Avgust Duzenberg, a posao je cvetao sve do kasnih dvadesetih godina prošlog veka kada je nastupila svetska kriza prouzrokovana Velikom depresijom.

Najpoznatiji model Duesenberga je bio onaj koji se zvao Model J. Proizvodio se od 1928. do 1937. godine i u tom periodu fabriku je napustilo samo 378 primeraka. Nuđeni su sa mnogo konfiguracija po pitanju dužine, zapremine motora, stila i još mnogo toga, a najvredniji od njih je SSJ. Napravljena su samo dva primerka za holivudske zvezda Klark Gejbla i Gerija Kupera, a mogli su se pohvaliti sa čak 400 konjskih snaga.

Kuperov SSJ je prodat za sumu od 22 miliona dolara pre četiri godine, što ga do današnjeg dana čini najskupljim američkim automobilom u istoriji.

Sada nam u prodaju stiže poslednji Duesenberg ikada proizveden. Napustio je fabriku krajem 1936. godine, a zatim debitovao na Salonu automobila u Njujorku. Cena je bila neverovatnih 17 hiljada dolara, što iznosi 362.395 „zelembaća“ u današnjoj vrednosti novca. Potrebno je spomenuti da premijum proizvođači nisu proizvodili kompletne automobile tokom spomenutog vremena već samo šasiju i mehaniku, da bi zatim školjke pravile i ugrađivale samostalne dizajnerske kuće.

Za ovog se postarala ona koja se zove Rollston, pa tako i sam automobil nosi ime Rollston Berline. Duesenberg je izabrao svoju najdužu šasiju po brojem 2611 sa međuosovinskom rastojanjem od 3,9 metara dok je broj motora J-586.

Automobil pokreće agregat sa osam cilindara u linijskoj konfiguraciji zapremine 420 kubnih inča (6,9 litara), što je dovoljno za 265 „konja“, a snaga se prenosi na zadnje točkove preko trostepenog manuelnog menjača.

Rollston Berline je originalno kupio tadašnji predsednik Coka-Cole Konki Vajthed, ali je najduže ostao u vlasništvu svog drugog kupca. To je bio muzičak Čarls Kiner i zadržao ga je čak 46 godina. Nakon njegove smrti ga je kupio Ričard Diker, predsednik železnice Pennsylvania Railroad Company, i detaljno restaurirao 1990. godine. Rollston Berline je osvojio dosta nagrada tokom svoje karijere i jedno vreme se nalazio u uglednom muzeju Petersen.


I pored svoje posebnosti, istorije i samom podatka da je reč o poslednjem Duesenbergu u istoriji, Rollston Berline nije preterano cenjen iz nekog razloga. Trebalo bi da promeni vlasnika za sumu od „samo“ tri miliona dolara, što u svetu ovog brenda nije preterano visoka cena.

Odgovor na pitanje koja je vrednost ovog vozila, svakako ćemo dobiti za desetak dana, to jest onda kada ćemo ga videti u prodaji preko aukcijske kuće Mecum.

Zoran Tomasović

(402)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments