AR pijaca klasika: Najbitniji model BMW-ove divizije M
Moram da priznam da mi jedna stvar nikada nije bila jasna u vezi BMW-a. Kompanija iz Minhena se uvek mogla pohvaliti velikim brojem sportskih automobila pod značkom svoje divizije M, ali zašto nikada nisu napravili onog čistokrvnog sportistu sa motorom postavljenim u sredini koji bi pokorio italijansku konkurenciju?
Daleko od toga da nisu imali i da još uvek nemaju uslove za tako nešto, već su gotovo uvek modifikovali već postojeće modele. Kažemo „gotovo uvek“ iz razloga što je zaista postojao jedan specijalni sportista sa centralno postavljenim motorom. Zvao se M1 i tokom svoje kratke istorije je zapravo postao prvi četvorotočkaš od strane velike i moćne divizije M.
BMW je želeo da se takmičiti u grupi 5 svetskog šampionata sportskih automobila, a za tako nešto je bilo potrebno homologovati serijski automobil. U pomoć je pozvan Lamborghini, koji se kasnije povukao iz dogovorenog posla zbog finansijskih problema, ali je M1 i dalje bio „Frankenštajn“.
Primera radi, za stil se postarala čuvena italijanska firma ItalDesign i legendarni Đorđeto Đuđaro, šasiju je napravila firma Dallara, školjku Italina Resina, a menjač je potpisao ZF Friedrichshafen. Srce je ipak bilo nemačko pošto je M1 pokretao BMW-ov 3,5-litarski benzinac sa šest cilindara u linijskoj konfiguraciji, a mogao se pohvaliti sa 273 konjske snage i maksimalnih 330 Nm obrtnog momenta. Bio je u stanju da ubrza iz mirovanja do 100 km/h za 5,8 sekundi i da dostigne maksimalnu brzinu od 265 km/h.
M1 nikako nije bio jeftin i koštao je čak 87 hiljada dolara na američkom tržištu, što iznosi 395.385 „zelembaća“ u današnjoj vrednosti novca. Da, bio je dvostruko skuplji nego Ferrari 308 i bilo koja druga italijanska egzotika, pa je to ključni razlog zašto je tokom četiri godine proizvodnje fabriku napustilo svega 453 primerka.
Od navedene brojke, 399 su bili drumski primerci, a preostalih 54 jedinica namenjeni za profesionalni auto-moto sport. Nažalost, M1 neće ostaviti zapažen trag na stazama, osim u ličnoj seriji Procar gde je bio jedini predstavnik. Kasnije se takmičio i na LeMansu i još nekoliko serijala sportskih vozila bez većeg uspeha, što je verovatno ključni razlog zašto BMW nije planirao naslednika, već se trkao sa M3 i sličnim četvorotočkašima. M1 će ostati jedini BMW sa centralno postavljenim motorom, sve dok nije debitovao moderni i8.
Ovaj sportista obično privuče dosta kolekcionara kada se pojavi u prodaji, a primerak sa priloženih fotografija nije izuzetak. Proizveden je 1980. godine i nosi broj šasije 292. Trenutno se nalazi u gradu San Anselmo unutar američke savezne države Kalifornije i do sada je prešao svega 48 hiljada kilometara.
Nismo sigurni gde je originalno prodat, ali dokumentacija kaže da se tokom 1986. godine nalazio u Londonu, pa jedno vreme u Australiji, a u Sjedinjene Američke Države je stigao početkom ovog veka. Poslednja registracija je u Arizoni, a servisna knjiga nam kaže da se nalazio i u Vašingtonu pre nego što je stigao u sunčanu Kaliforniju.
Aukcija je tek započela, a najviša ponuda već iznosi 300 hiljada američkih dolara. Do kraja aukcije je ostalo još jedanaest dana, što nam govori da bi konačna brojka mogla da bude milionska.
Zoran Tomasović
(1290)
BMW je imao dosta „nesporazuma“ sa Lamborđinijem po pitanju razvoja ovog modela.Bavarci su tražili kvalitetan, čistokrvni sportski auto ali se vremenom ispostavilo da pojam „kvaliteta“ nema isto značenje kod Nijemaca i Italijana.???Za švabu kvalitetan auto znači odsustvo bilo kakvog šlamperaja i budževina.Probijanje rokova i budžeta za razvoj, dovelo je menadžere u Minhenu do ludila a njihovi italijanski kolege se nisu sekirali baš previše što su prekršili sve moguće pisane i nepisane ugovore.Otprilike kao u braku, u crkvi se svašta obeća a u stvarnom životu malo toga ispuni.Porođaj M1 je išao malo na guranje, malo ho-ruk i novorođenče je jedva „proplakalo“.Kako… Pročitaj više »
LamborGini.
Tako je. U italijanskom ako stoji gi i ge onda se to čita kao đi i đe, ako je ghi i ghe onda se čita kao gi i ge.
Inače oni H ne izgovaraju pa se Honda i hotel kažu onda i otel 😜
H im samo služi da očuva fonetsku vrijednost g i c da ne bi postali Đ i Ć (kao što je u ovom slučaju)
glavni razlog zašto bmw danas ne napravi sličan automobil su visoki troškovi razvoja i cena koja bi bila u nivou sa sf90 i slično