Kineski proizvođač BYD je u junu zabeležio povećanje obima prodaje elektrifikovanih vozila za 314,9% u odnosu na prethodnu godinu u svojoj misiji da nadmaši Teslu.
Kompanija sa sedištem u Šenženu i koju podržava američki milijarder, magnat Voren Bafet – prodala je 641.000 hibrida, plug-in hibrida i električnih automobila širom sveta od januara do juna, od čega 134.036 u junu. Tesla je u istom periodu prodao 564.000 električnih automobila.
BYD je prodao 600.000 elektrifikovanih vozila prošle godine i juri za ambicioznim ciljem od milion i po za ovu godinu.
Njegov američki rival je, u međuvremenu, pretrpeo neuspehe kao rezultat problema sa isporukom, nestašice baterija i zatvaranja i gašenja proizvodnje uzrokovanim kovidom u Kini.
Ranije ovog meseca smo pisali kako je šef Tesle Ilon Mask opisao svoje nove fabrike kao „gigantske peći novca“ koje su „gubile milijarde dolara“.
Ovo je samo najnoviji orijentir za BYD, koji je prošlog meseca nadmašio Volkswagen i postao treći najveći proizvođač automobila na svetu na osnovu tržišne kapitalizacije.
Njegova tržišna kapitalizacija procenjena je na 128,5 milijardi evra, u poređenju sa nemačkom kompanijom na 114,5 milijardi u evropskoj valuti.
BYD je trajno zaustavio proizvodnju svih modela sa pogonom na motore sa unutrašnjim sagorevanjem još u aprilu, dok je finalni model napustio proizvodnju u martu.
Fokus BYD-a sada su električni modeli, sa planovima za električne automobile i kamione, plus planira da proširi svoju proizvodnju dopunjivih hibrida. Takođe ima interes za električne autobuse.
BYD planira da isporuči baterije i proizvođačima električnih vozila poput Tesle, a trenutno ima 11,1% udela na globalnom tržištu baterija za „električare“ od januara do marta ove godine.
Nedavno je pretekao LG i postao drugi najveći svetski proizvođač baterija za električna vozila, objavio je Financial Times, stavljajući ga iza samo CATL-a, koji je takođe kineski.
Očigledno je da se „brat“ Si nije šalio kad je rekao da se Kina vraća tamo gde pripada. (smajli)
AutoRepublika
(305)
Dugo je kina ucila, dugo su mnogi proizvodjaci iskoriscavali kineze, polako se kina probija. Tek ova situacija sa Evropom i energentima, dovodi kinu u prednost, postaje konkurentnija.
Skoro bi vest, u USA gas kosta 100usd, a u evropi oko 1000usd.
Stara vijest, sad je 1800
Kinezi su davno prevazisli Evropljane u tehnikama u proizvodnji i u produktivnosti. Evropljani se štite nelojalnom konkurencijom i pozivanjem na brend „imidž“. A to jedino pije vodu kod snobova i zaostalih ljudi danas.
U roku od oko 30 godina Kinezi su naucili lekciju kako se pravi auto. Sada su na putu da prevazidju ucitelje. Veliku sansu i prednost imaju zahvaljujuci e-pogonu – ova vrsta pogona je novost za sve proizvodjace tako da svi startuju sa iste startne linije. EU je vec u panici – sve cesce se u medijima vrti tema „kako staviti Kinu pod kontrolu?“ Evropa jos uvek ima kolonijalni mentalitet, slicno nemackim fasizmu ubedjeni su da su „nadljudi“ i daju sebi pravo da se postave iznad ostalih. USA ima drugi problem sa Kinom – vojna nadmoc u regionu. I Amerikanci smatraju… Pročitaj više »
Nije njima problem nedostatka demokratije, već sve veći nedostatak te sile 😉