Nakon ultimatuma sindikatu, Mask izneo plan za smanjenje broja radnih mesta u Tesli
Pre par dana smo pisali o ultimatumu Ilona Maska radnicima Tesle koji su radili od kuće. Naime, radnici imaju izbor ili da prestanu da rade od kuće i da se vrate u okvire fabrike, ili da „begaju“. Ovo je naišlo na otpor moćnih nemačkih sindikata. Posle ovog ultimatuma, Mask je opet uzburkao javnost.
Mask najavljuje zamrzavanje zapošljavanja i samnjenje broja radnih mesta, jer ima „izvanredno loš predosećaj“ o ekonomiji. Ovo je napisao u mejlu rukovodiocima, prenosi Reuters.
Mask je poslao takvu poruku pre svega par dana s naslovom „pauziraj svako zapošljavanje širom sveta“, navodi se u izveštaju. Mask „nije elaborirao razloge svog „nadmoćno lošeg osećanja“ u vezi sa ekonomskim izgledima u kratkom mejlu koji je video Reuters“, napisala je novinska organizacija.
Tesline akcije su pale u vrednosti za više od 8% tokom trgovanja u petak, a i za više od 40% ove godine.
Tesla je imala preko 99 hiljada zaposlenih na kraju 2021. godine. Maskov mejl o otpuštanju stigao je dva dana nakon što je poslao gorepomenuti kojim je naređivao zaposlenima Tesle da rade u kancelariji, najmanje 40 sati nedeljno ili da napuste posao – potez koji bi mogao da pomogne u smanjenju Teslinog broja zaposlenih.
Mask je poslao skoro identičan dopis zaposlenima u kompaniji SpaceX, gde je i izvršni direktor. On je bio jasan: „Štaviše, kancelarija mora biti tamo gde se nalaze vaše stvarne kolege, a ne neka udaljena pseudo kancelarija. Ako se ne pojavite, pretpostavićemo da ste dali ostavku, to jest otkaz.“
Pre Maskovog ultimatuma od utorka kojim zahteva da svi budu u kancelariji, Tesla je „oglašavala tražnju za oko 100 angažmana na daljinu, i to na odeljku kompanijskog sajta koji se tiče razvoja karijere“, navodi TechTarget. „Ali do kraja srede, potraga za poslovima koji bi mogli biti obavljani s distance nije pokazala ništa. Neka od slobodnih radnih mesta sada se navode kao upražnjena u Ostinu, kao lokaciji.“
Pre Maskovog mejla u četvrtak o zamrzavanju zapošljavanja i otpuštanju, „Tesla je imala oko 5.000 oglasa za posao na LinkedInu, i oni su se ticali radnih mesta koja bi pokrivala dužnosti, od prodaje u Tokiju i inženjera u svojoj novoj berlinskoj gigafabrici, pa sve do naučnika za dubinsko učenje u Palo Altu“, primetio je Reuters.
Tesla je skoro do nedavno, to jest do prve godine korone bila u stalnom minusu. Sada smo već navikli na to da imaju profit i oglasili su „urbi et orbi“ da imaju rekordni kvartal ove godine.
Američka kompanija je prijavila prihod od 18,8 milijardi dolara u prvom kvartalu 2022. godine, što je povećanje od 81 odsto u odnosu na prethodnu godinu. Neto prihod je iznosio 3,3 milijardi dolara, što je povećanje od 658 odsto u odnosu na isti period prošle godine. Tesla je rekla da je to „bio još jedan rekordni kvartal za firmu po nekoliko parametara, kao što su prihodi, obim isporuka vozila, poslovni profit i poslovna marža, u visini od preko 19%“.
Ali, analitičar kompanije Wedbush Securities Danijel Ajvs napisao je na Twitteru da Maskov plan o otpuštanju ljudi pokazuje da „Tesla pokušava da bude korak ispred sporije isporuke ove godine i da sačuva marže ispred usporavanja privrede“.
Osim što je izrazio zabrinutost za privredu, Mask je pokleknuo o svojoj posvećenosti da kupi Twitter za 44 milijardi dolara. Na ovu temu još nema konkretnih novina.
AutoRepublika
(542)
Baš čudno da u postojećim okolnostima ne predoseća veoma jak privredni rast …