Malo je reći da su Chevrolet Silverado i njegov mehanički blizanac GMC Sierra bitni za General Motors. Ne samo što su najprodavaniji globalni modeli najvećeg američkog proizvođača, već su ujedno i najprofitabilniji. Prošle godine je prodato čak 529.765 Silverada „preko bare“ uz još 248.924 Sierra, pa ako bi zbrojili njihove prodajne rezultate, zapravo bi bili bestseleri u Americi i na taj način nadmašili dugogodišnjeg lidera, pikap kamionet Forda Serije F.
Da bi ostvario svoje rekordne profite, General Motors je otvorio potpuno novu fabriku u Meksiku još 1996. godine u gradu Silao koji se nalazi u pokrajini Gvanahuato. U njoj je direktno ili indirektno zaposleno preko dvadeset hiljada ljudi i važi za najveću automobilsku fabriku u ovoj državi.
Sve ove informacije su javne već duži niz godina, ali ono o čemu se nije pričalo, jeste to koliko su takvi radnici zapravo plaćeni. To je uglavnom „tajna“ koju znaju samo General Motors, radnički sindikat i naravno zaposleni. Verovatno bi tako i ostalo da ovih dana nije postignut novi ugovor.
On je procurio u javnost i sada znamo da je prosečna satnica radnika na pokretnoj traci u ovoj fabrici neverovatnih tri dolara i 25 centi. Prevedeno u nama poznatije dinare, dolazimo do zaključka da brojka iznosi 356 dinara po satu, a pritom vozila koja proizvode mogu da koštaju i do sto hiljada američkih dolara.
Verovali ili ne, dve strane su dugo pregovarale i na kraju postigle sporazum prema kojem će 6.500 zaposlenih na pokretnoj liniji dobiti povišnicu od 0,25 dolara po satu (oko 27 dinara) u poređenju s tim koliko su zarađivali prethodne godine. Sindikat je originalno želeo povišnicu od 19,2% dok je General Motors nudio 3,5%, pa je postignut dogovor na ovih 8,5%.
Zvanični sindikat nazvan SINTTIA kaže da je inflacija u Meksiku skočila na 7,7% i da je to ključni razlog za ovakav potez, a pošto je povišnica viša od stope inflacije, zadovoljni su postignutim dogovorom. To znači da će radnik na traci dnevno zarađivati 27 dolara umesto dosadašnjih 25 „zelembaća“, dok oni u Sjedinjenim Američkim Državama u proseku rade za 18 do 32 najmanje zelene novčanice po satu.
Razlika je očigledna, ali se General Motors pravda s onom floskulom u kojoj se kaže da su „i troškovi života daleko veći u Americi“. Pored nešto jače satnice, ako se tako uopšte može nazvati, radnici će dobiti nekoliko dodatnih slobodnih dana kao i takozvani bonus u iznosu od 79 dolara svaka tri meseca ukoliko ne naprave neku katastrofalnu grešku.
Šta da kažemo osim kapitalizam u akciji…
AutoRepublika
(219)