Mercedes Vision AMG nam govori o tome kako će izgledati rival Taycana
Elektrifikacija neće uticati samo na obične, takoreći „civilne“ Mercedese, već će se odraziti i na paletu koju održava čuveno odeljenje AMG, pa će tako i ti aduti Švaba preći na baterijsku tehnologiju. Verzije AMG modela EQE i EQS bi već trebalo da budu spermne za nastup pred kupcima, ali sportska divizija već radi i na razvoju nezavisnih električnih vozila.
Planovi uključuju celu gamu, dok bi prvorođenče trebalo da dođe u vidu liftbeka s petoro vrata, po obliku veoma bliskom aktuelnom benzinskom modelu Mercedes-AMG GT, ili pak Porscheu Taycanu. Prethodnica, vesnik tog modela je došao u vidu konceptnog vozila nazvanog Mercedes Vision AMG. Prezentacija istog je upriličena u predivnom gradu na Azurnoj obali, u francuskoj Nici.
Dizajnerski tim koje puno radno vreme trošio kako bi osmislio stil ovog vozila, a dirigentsku palicu je u rukama čvrsto držao šef Gordon Vagener. Ispostavilo se da je vozilo ispalo, najblaže rečeno, neobično. Prednja rasveta je izvedena u formi trokrake zvezde, dok je ona na stražnjici došla u vidu imitacije završetaka izduvnih cevi.
Mnoga aerodinamička rešenja su već razrađena na nedavno prikazanom, takođe konceptnom modelu Mercedes-Benz Vision EQXX, uključujući i kupeoliku siluetu s dugim repom. Na zadnjem kraju je instaliran i sklopivi spojler, dok su vrata izvedena bez okvira. Takvi detalji će sigurno biti preneti i na serijsku verziju automobila.
Izložbeni Vision AMG je po dimenzijama blizak serijskom liftbeku Mercedesu EQS-u, jer se po dužini prostire na 5,1 metar, dok je i međuosovinsko rastojanje poveliko (preko tri metra). Ali, koncept je u odnosu na masovno proizvedeni automobil osetno niži. Upravo to je tačka koja deli zasebnu arhitekturu AMG.EA, a koja je razvijena posebno za modele iz linije podmarke AMG.
Ključna razlika koja deli ovu platformu od one poznate pod skraćenicom MEA , i koja je upotrebljena za temelj modela iz asortimana EQ, jeste ta koja omogućava niže postavljeno težište.
Na primer, ćelije trakcione baterije su raspoređene u „stepenicama“ – sa udubljenjima u predelu nogu vozača i uzvišenjima ispod sedišta. Postoje neka rešenja u rasporedu drugih električnih komponenti, ali sva će biti otkrivena samo na serijski sklopljenim „mašinama“, što je i logično jer razvoj te verzije još uvek traje, odnosno nije završen.
Sama baterija nudi posebnu anodu i uvećani nivo energetske razmene. Aksijalni protočni motori se pripremaju i za AMG-ova električna vozila, i takvi elektromotori bi trebalo da postanu kompaktniji i lakši od sadašnje generacije agregata. Razvija ih britanska kompanija IASA, koja, iako je u vlasništvu koncerna Mercedes-Benz, već isporučuje slične motore, na primer, za hibridne Ferrarije.
Koncept Mercedes Vision AMG će na tržište stići u vidu masovno proizvedenog automobila tamo negde, tek 2025. godine. Ali, uslediće cela porodica moćnih električnih automobila, ona koja će takođe biti postavljena na pominjanu arhitekturu AMG.EA.
AutoRepublika
(194)