Južnokorejska automobilska industrija se značajan period vremena razvijala zahvaljujući masivnoj podršci japanskih kompanija, pa su tako one obezbeđivale tehnološka rešenja, komponente, sklopove, pa čak i potpuno licencirane automobile. A onda se 2001. godine, Hyundai odvažio da pokuša da pokrene prodaju na japanskom tržištu. Rezultati su dostigli vrhunac tri godine kasnije kada je isporučeno 2,5 hiljada automobila, dok su već na kraju 2009. godine, Korejci bili prinuđeni na povlačenje zato što nisu uspeli da postignu uspeh. Sada su spremni da okušaju sreću po drugi put.
Novouspostavljeno zavisno društvo će poneti ime Hyundai Mobility Japan i poslovaće u skladu s novim poslovnim modelom. Prvo, neće posedovati tradicionalne dilersko-distributivne centre. Do sada su samo dva „brendirana butika“ otvorena u Tokiju i Jokohami, dok će se kasnije istovetni maloprodajni hramovi pojaviti i u gradovima Nagoja i Fukuoka, ali je ideja da se kupcima ponudi mogućnost upoznavanja s vozilima i u velikim tržnim centrima.
Dodatna opcija se ogleda i u uspostavljanju takozvane internet prodaje, što je operacija koja bi trebalo da otpočne već od 2. maja. Za taj deo ponude će se pobrinuti eksterni pružaoci usluga ovog tipa.
Druga činjenica koju odmah treba staviti u prvi plan tiče se toga da Korejci planiraju da Japancima ponude isključivo električna vozila. Tu mislimo na baterijski Hyundai Ioniq 5 u četiri izvođenja i s cenom koja se kreće u rasponu od 37 do 46 hiljada dolara, ali i vodonični krosover Hyundai Nexo. Njegova cena je na startnoj koti od 60 hiljada dolara i nudi se u samo jednom izdanju.
Reći ćemo da su pokretači ponude vozila marke Hyundai u Japanu, zamislili da isporuke komercijalnih vozila započnu u julu, dok je mislima preduzetnika i pokretanje programa koji se temelji na uspostavljanju pretplatničkog odnosa.
Uzgred budi rečeno, japansko automobilsko tržište je ekstremno bitno u svetskim razmerama. Po obimu prodaje se smešta na neverovatno visoko, treće mesto, odmah iza kineskog i američkog, ali je istovremeno potpuno samodovoljno.
Prošle godine je na dalekoistočnom azijskom ostrvu isporučeno 3,65 miliona novih automobila, a samo njih 260 hiljada (uključujući i kamione) je bilo iz uvoza. To će reći da 93% japanskog tržišta drže domaći brendovi. Pride, skoro kompletnih uvoznih 7% prodajnog miksa na japanskoj teritoriji čine evropski proizvođači, uz opasku da je poseban šik imati automobil s volanom na levoj strani. Nasuprot tome, rukovodstvo Hyundaija je voljno da Japancima isporučuje automobile s obručem upravljača na desnoj strani, onoj koja je prirodna za to tržište, s obzirom na činjenicu da se tamo vozi levom stranom druma.
AutoRepublika
(186)