Šarmantni južnokorejski mališa dobio je verziju koja igra ulogu lakog komercijalnog vozila.
Casper Van, kako Hyundai zvanično naziv ovaj model, dostupan je, za sada, samo na matičnom tržištu ovog brenda – Južnoj Koreji. No, nema sumnje da Korejci imaju daleko veće ambicije od domaćeg terena.
Što se tiče eksterijera, nema nekih bitnih razlika između ovog i putničkog izdanja. Ipak, prostor za odlaganje u kabini je izdašan – 940 litara, što je fina brojka kada se ima u vidu da je Casper kraći od 3,6 metara. U Hyundaiju navode da su postavili rešetke zarad bezbednosti na stakla u predelu tovarnog prostora.
U Južnoj Koreji početna cena za Casper Van iznosi 13.850.000 vona, što je prema današnjem kursu nekih 10.060 evra. Za razliku od putničke varijante, LCV verzija dostupna je isključivo u osnovnom trimu. No, to ne znači da je ovaj Casper u potpunosti „očerupan“.
Od standardne opreme poseduje: zadnje parking senzore, digitalnu instrumentalnu tablu sa displejem od 4,2 inča, USB utičnicu, Bluetooth konekciju i dva zvučnika. Casper Van dolazi sa crnim, čeličnim felnama od 15 cola za koje se može reći da izgledaju sasvim pristojno.
Što se tiče opcionala, Korejci nude: kožna sedišta za 436 evra, zatim grejače u volanu za 240 evra, dopadljiviji prednji branik sa Caspera Active (690 evra), te metalne šine na krovu za 400 evra. Naravno, sve cene su izražene u vonima na tamošnjem sajtu, ali smo ih „preveli“ u evre zarad naših čitalaca.
Što se tiče motorizacije, malecni LCV dostupan je samo sa jednim motorom. U pitanju je atmosferski trocilindraš 1,0 MPI koji dostavlja 76 konjskih snaga. Kao i kod svih drugih izdanja Caspera, snaga se na prednje točkove prenosi putem četvorostepenog automatskog menjača.
Postoje glasine da će Hyundai ponuditi Casper i na evropskom tržištu (u SUS, ali i EV varijanti), a govorilo se i o tome da mogao biti dostupan i ruskim kupcima, gde ovaj južnokorejski brend ima odlične prodajne rezultate.
AutoRepublika
(432)
Auto iz nekih, rekao bih sretnijih, epoha kada se nisu pravile giga fabrike, većnje svaka zemlja imala svog proizvođača uz nekoliko partnerskih, a auta nisu bila ovako šarena i pretrpana kojekakvim „sigurnosnim sistemima“ (oprosti Moron 😉), ali su bila cjenovno dostupna. Ai ljudi su bili sretniji…