Italija ne želi zabranu SUS motora od 2035. godine
Italija se ne slaže s predlogom Evropske komisije koji predviđa zabranu prodaje dizel i benzinskih vozila počev od 2035. godine, a što je deo paketa klimatskih reformi zvan „Fit for 55“. Ukratko, upravo ovo je suština izjava ministra ekonomskog razvoja u vladi Italije, Đankarla Đorđetija, koje je dao pre par dana tokom sesije odgovaranja na pitanja u poslaničkom domu.
Vlada Italije smatra da je „neophodno predložiti Evropskoj komisiji reviziju poemnutog paketa kako bi se promovisala varijanta ekološke tranzicije koja u obzir uzima i specifičnosti italijanske automobilske industrije i sve društvene aspekte s tim u vezi“.
Drugim rečima, to znači da Italija nije spremna odreći se konvencionalnih automobila u roku od 14 godina. Sudeći po izjavi Đorđetija, uticaj na italijansku snabdevačku industriju bi bio neželjeno velik, a upravo to je najzdravija privredna grana na Apeninima. Isto tako, to podrazumeva da će se bitka za promociju elektromobila, u potpunosti preseliti u Brisel.
Stav koji su očito zauzeli italijanski zvaničnici nikako nije iznenađujuć, imajući u vidu da je rukovodilac ministartstva privrednog razvoja već obnarodovao poziciju vlade u nedavnom razgovoru s novinarima redakcije dnevnika Corriere della Sera. Tom prilikom je eksponirani ministar objasnio i zašto se Italija nije priključila potpisivanju pakta Cop26, koji kao uostalom i Fit for 55, potvrđuje i promoviše ideju o obustavi prodaje vozila koja sadrže motor s unutrašnjim sagorevanjem već do 2035. godine na razvijenim tržištima, uz dodatnu petogodišnju tolernaciju u ostalim delovima sveta.
„Moramo zauzeti tehnolški više neutralan pristup“, objavio je ministar pojašnjavajući da „proces redukcije ugljeničnih emisija ne sme biti poistovećen s elektrifikacijom“, i da iz tog razloga, „ne možemo odbaciti i druge ideje koje vode ka istom cilju,“ Đorđeti je bio čak i eksplicitniji navodeći da „istraživanje i razvoj moraju da se usredsrede i na ostala nefosilna goriva, što je oblast u koju su značajna finansijska sredstva upumpale italijanske kompanije.“
Ministar je punim ustima naveo da se Italiji nije pridružila ni Nemačka u Glazgovu, pošto, kako je naveo, deli iste stavove sa ovde iznetim.
Za kraj ćemo podsetiti da smo prošle nedelje objavili vest o tome da radnici u Italiji strahuju od masovnog gubitka radnih mesta što vezuju za dolazeću elektrifikaciju automobilske industrije, a sličnu priču je do granica ukusa dramatizovao i prvi čovek Toyote, Akio Tojoda, celo vreme razmišljajući kako da unapredi status običnog čoveka i radnika u japanskom divu… Izjavu slične sadržine su pored Toyote, potpisali i iz Mazde, Subarua, Yamahe i Kawasakija.
AutoRepublika
(495)
Podržavam ove razumne.
Tako tako
Nažalost, niko ne pita finalnog kupca i potrošača. U svakom slucaju bice zanimljivo gledati kako ce obezbjediti povecanu proizvodnju elektricne energije zbog naglog prelaza na EV?
Lako, samo podigneš cijenu električne energije i svi će ulagati u „ekologiju“ 😉🤣😠
Trola, kod nas je struja vec na 7. nebu glede cijene…ne dize je vise, Tita ti!
Preseli se ovamo, ja plaćam 20 EUR mjesečno 😉
Daleko je od toga da i u Nemačkoj svi dele oduševljenje ukidanjem SUS motora – recimo https://www.carscoops.com/2021/11/bosch-workers-protest-as-1000-jobs-will-be-cut-due-to-ev-transition/
Baš me zanima gde su ove hiljade ljudi u onim anketama i istraživanjima „javnog mnenja“…
propaganda jedne strane…naravno da niko ne voli dilde…osim federa!