Studenti će transformisati Citroën Type H u vodonično vozilo
Studenti treće godine Škole mašinstva i transporta su započeli s razvojem inovativnog tehničkog projekta koji podrazumeva konverziju kultnog kombija zvanog Citroën Type H u elektormobil, ali ne običan, već onaj koji se oslanja na tehnologiju vodoničnih gorivnih ćelija. Koncept će nositi ime H2Y.
Ideja koju su namerni da sprovedu u delo, studentima se nametnula kao deo nastavnog programa javne škole ISAT a koji podrazumeva dobrovoljno učešće u tehnološkim projektima koji mogu da doprinesu povećanju konkurentnosti, kao i razvoju industrijskih projekata. S obzirom na činjenicu da se u današnje vreme veliki broj ljudi orijentiše na priču o mobilnosti koja ne donosi značajne nivoe štetnih emisija, nekako je logično to što su Maksim i Roman Bar Žonval odlučili da stvore H2X, na temelju donorskog modela Citroën H Van.
Projekat nije ograničen isključivo na ugradnju baterije i električnog motora. Ova dva studenta su se opredelila da stvore pogonski sklop iz segmenta FCEV.
„Naš cilj je da ponudimo urbano transportno sredstvo koje je u stanju da završi posao i na malo dužim distancama od onih koje baterijski model može da pokrije“, objasnio je Maksim. Ovako konfigurisan pogonski sklop je sve popularniji u transportnom sektoru, pa tako, između ostalih i Renault i grupacija Stellantis rade na uspostavljanju ponude komercijalnih vozila pogonjenih vodonikom.
Dva inženjera u najavi imaju u planu da omoguće vozilu kojim se bave da dostiže maksimalnu brzinu od 70 km/h uz autonomiju od 200 kilometara s punom baterijom i cilindrima za komprimovani vodonik. Udarna prednost vodoničnih vozila se ogleda u brzini punjenja koja je neverovatna u odnosu na baterijske alternative. Naime, koncept H2Y će biti moguće dopuniti na vodoničnoj stanici za svega par minuta.
Vredno je pomena da je u francuskim gradovima tokom 2020. godine, saobraćao ukupno 21 autobus elektrohemijskim generatorom. Uz to, u funkciji je bila i 41 stanica za dopunu vodonikom.
Projekat H2Y bi trebalo da donese „najmanju moguću ugljeničnu emisiju na nivou celokupnog procesa izrade i eksploatacije vozila“, objašnjava Maksim, Pored motora, odabrali su da upotrebe i korišćene komponente, one koje imaju biljno poreklo i koje su podložne reciklaži. Shodno toj ideji, potpuno je logično što su kolege izabrale da podare drugi život starom kombiju.
Citroen Type HY je sposoban da ponese između 1.500 i 1.600 kilograma tereta, dok je sam utovarni prostor idealan zbog ravnog poda i ostalih elemenata. Pride, izabrano vozilo se može smatrati idealnim i zbog kultnog ugleda koji uživa u zemlji Gala. Kombi će imati osam ugrađenih sedišta, uz jedno mesto za osobu s invaliditetom, dok će visina unutrašnjosti kabine biti dobrih 1,9 metara.
Međutim, dva studenta traže podršku relevantnog dela društvene zajednice kako bi „došli u mogućnost da koriste vodonično rešenje koje razvijaju“, pojašnjavaju njih dvojica. Kada budu zaokružili prvu fazu projekta, njihov zadatak će se svesti na modifikovanje karoserije i ugradnju bočnih vrata. Potom se pristupa uređenju enterijera, pa potom i prilagođavanju sistema ogibljenja.
Kao što možete i da pretpostavite, za sve zamisli im je potrebno brdo gotovine. Procenjena suma koja bi bila dovoljna da se priča zaokruži iznosi oko 60 hiljada evra. Zato školarci mole one koji mogu, da to i učine i pomognu im da se lepa ideja realizuje.
AutoRepublika
(156)