Predstavljen novi Mitsubishi Shogun za australijsko tržište koji je skoro kao Mercedes
U Australiji je debitovala nova generacija troosovinskog šlepera s oznakom Mitsubishi Shogun. Ovo ime je dodeljeno teškašu iz dobro poznate serije kamiona Super Great, a ustoličeno je isključivo za kupce iz Australije i Novog Zelanda.
Kamion se, od spolja gledano, od tradicionalnih azijskih kolega razlikuje po prednjim svetlosnim grupama koje su preuzete s modela Mercedes Arocs, a i po više postavljenoj kabini. Glavna karakteristika novog proizvoda jeste i ugradnja motora s 510 konjskih snaga. Ta jedinica ispunjava emisione standarde Euro-6, što nije ni čudo, s obzirom na činjenicu da pričamo o Mercedesovom agregatu kodne oznake OM471.
Nekoga će ovakve tehnološko-mehaničke kombinacije začuditi, ali ne i one kojima je poznato da Daimler od 2005. godine u svom vlasništvu drži i teretnu diviziju Mitsubishi-Fuso.
Program Fuso je u prošlosti posedovao teškaše koje je pogonio dizel sopstvene proizvodnje. Bio je konfigurisan kao V10 i razvija je 520 konjskih snaga, mada je u ponudi bila i biturbo V8 jedinica sa 550 konjskih snaga.
Međutim, ova dva pogonska sklopa nikako nisu mogla biti dovoljno temeljno modernizovana kako bi ispunila taze regulativu u vezi dozvoljenih nivoa štetnih isparenja, pa su još davnih dana eutanazirani. Stoga se odluka o preuzimanju tehnološkog rešenja od starijeg brata nekako čini kao iznuđena odluka, a doneće i značajne uštede na nivou nemačkog koncerna.
Motor koji je sada sastavni deo noviteta će omogućiti japanskom šleperu da ostane konkurentan na lokalnom segmentu tržišta u kom nastupa, što i jeste bila jedna od osnovnih zamisli kreatora.
A što se tiče konkurencije, ona je ekstremno jaka, pa ćemo reći da su u Australiji prisutne gotovo sve važne evropske, azijske i američke marke. Povrh toga, Amerikanci ovde proizvode i neke ojačane modele, prilagođene zahtevima lokalnog tržišta.
Kako bilo, sam Shogun i nije dizajniran kako bi igrao ulogu lokomotive u čuvenim drumskim kompozicijama Australije. Ukupna dozvoljena masa drumske kompozicije iznosi samo 63 tone. Ali, novajlije nije ništa lošiji od svojih rivala, što se odnosi i na raspoložive bezbednosne sisteme, od kojih bismo pomenuli upozorenje na napuštanje saobraćajne trake, detekciju vozila u mrtvom uglu, kao i sistem za izbegavanje sudara.
Kamion je ovako koncipiran, ne samo zahvaljujući implementaciji globalne strategije Daimlera, već i zbog programa australijske vlade, poznatog pod imenom Vision Zero. On predviđa redukovanje ugljeničnih emisija do nultog nivoa najdalje do 2050. godine.
AutoRepublika
(581)