Auto-moto „Veliki Britanci“ postaju „Ujedinjeni Kraljevčani“ pa zbog toga besne!
Britanska vlada obilato koristi činjenicu da je država napustila evropski blok, pa se zahvaljujući tome što Ostrvljani više nisu deo Evropske unije, uvode novu skraćenicu za obeležavanje države porekla vozila, što je izazvalo veoma burne, čak besne reakcije među tamošnjim plebsom.
Samo su dva slova bila dovoljna da se uskomešaju duhovi na Ostrvu. Ubuduće, kada budu napuštali svoju multikomponentnu domovinu, državljani Velike Britanije će, umesto dosadašnje odrednice „GB“ (Great Britain) morati na vozilu da poseduju nalepnicu s natpisom „UK“ (United Kingdom). Alternativa je da se ta oznaka integriše u registarske tablice.
Počev od 28. septembra, stara oznaka neće više biti validna, saopštili su nadležni u londonskom Ministarstvu transporta.
„Izmena nacionalne identifikacije koja podrazumeva prelazak sa „GB“ na“UK“ simbolizuje jedinstvo naše nacije i predstavlja još jedan korak ka institucionalnoj upotrebi oznake koja se uvodi,“ pojašnjava se u saopštenju nadležnog ministarstva, a o čemu su obaveštene i Ujedinjene nacije.
Oni koji podržavaju odluku navode da će se konačno i stanovnici Severne Irske osetiti uključenim u nacionalni kod, s obzirom da ova regija ne pripada Velikoj Britaniji, ali pripada Ujedinjenom Kraljevstvu. S druge strane, tradicionalisti su ogorčeni najavljenom izmenom i navode da je u pitanju gubitak vremena i bespotrebni trošak, a tumači se čak i kao „šamar u lice“ patriota ponosnih na Britaniju.
Odluku je kritikovao i Edmund King kao predsednik Automobilske asocijacije (Automobile Association – AA), podsećajući da mnogi oldtajmeri poseduju odrednicu GB inkorporiranu u metalnim registarskim tablicama. On je naveo da će ubuduće morati da se uz takve tablice nalepi i bezlična odrednica „UK“.
Nalepnice koje se imaju koristiti ubuduće koštaju 1,5 britanskih funti, a mogu se naručiti i putem interneta, a za kupovinu su dostupne i u kancelarijama nacionalne pošte.
AutoRepublika
(779)
Kad im ode Skotska, opet ce menjati … u SM (Small Britain).