U Parizu danas stupa na snagu ograničenje (30 km/h), a u Nemačkoj se isto sprema
Kucnuo je i taj momenat. Francuska prestonica Pariz od danas uvodi strogo ograničenje brzine kretanja vozila od 30 km/h, što će nadalje važiti u većini gradskih kvartova. Istovremeno, sve smo bliži situaciji u kojoj će i druge evropske motropole slediti primer jednog od najlepših gradova sveta.
Što se tiče samog Pariza, može se reći da je ovo samo još jedan korak koji ga uvodi među metropole u kojima je automobil izgubio dominat. Drakonsko ograničenje brzine kretanja neće važiti samo za delove autoputa koji prolaze kroz grad, kao i za najznačajnije saobraćajne arterije. Na svim drugim saobraćajnicama, vozači će morati da se uklope u sveopšte stege. Prevedeno u procente, može se reći da oko 60% pariskih ulica „uživa“ u novim limitima.
Odluka nije doneta nepromišljeno. Možda nama koji (ponovo) živimo u društvu gde odluke donosi jedan čovek, to deluje čudno, ali Francuzi su pre uvođenja ovog propisa imali javnu raspravu ovim povodom, dok su gradske vlasti nakon sprovođenja edukativno-informativne kampanje, sprovele i istraživanje javnog mnenja koje je pokazalo da 59% stanovnika Pariza podržava uvođenje ograničenja brzine kretanja, što su gradske vlasti, predvođene gradonačelnicom (a ne zamenikom kao kod nas), samo dalje sprovele u život.
Očekuje se, shodno analizama, da ovaj potez dovede do 25% manje udesa, dvostruko manje buke, ali više prostora što će posebno obradovati bicikliste.
Ovo je samo jedna od mera koja je usmerena na suzbijanje tražnje za automobilima jer je ona u jednom trenutku, zapravo periodu, bila na neverovatno visokom nivou. Mnoge putne saobraćajnice su trenutno u izgradnji, ali su one namenjene biciklistima. Tako će 52 kilometara, kako je inicijalno zamišljeno, privremenih biciklističkih staza poznatih kao „Korona pista“ biti pretvoreno u stalne. Dodatno, automobili će biti proterani iz mnogih ulica u korist pešaka, a grade se i brojne parking površine namenjene biciklistima. Zapaža se i sadnja velikog broja stabala i sitnijeg bilja, sve na mestima gde su se nekada parkirali automobili. O svemu ovome nam je pisao i dokumentovao fotografijama Perica Rajković, direktno s lica mesta.
Plan po kom je sprovedena ova akcija je predstavljen tokom 2018. godine, a tada je obećano da će Pariz dobiti mnogo više zelenila, čak hiljadu kilometara biciklističkih staza i nove tramvajske linije. Ukratko, gradonačelnica An Ildago je objavila rat automobilima i zagađenju vazduha. Kada god se dogodi da vazduh postane lošeg kvaliteta, dolaziće do obustava saobraćaja, dok će se i sami automobili klasifikovati prema stepenu zagađenja koji uzrokuju.
Definitivno je da Francuska u ovom smislu nije usamljena u Evropi. Nemački mediji pišu da raste otpor prema individualnom prevozu u gradovima Nemačke, u čemu vitalnu ulogu igra i savršeno organizovan javni transport širom Germanije. Tamošnji političari planiraju da u sektor javnog prevoza u narednih devet godina ulože 50 milijardi evra.
Međutim, ima i glasova protiv, kako u Francuskoj tako i u Nemačkoj. Na primer, u Parizu je 61% stanovnika iz predgrađa bilo protiv odluke jer do mnogih od njih nije postojala linija podzemne gradske železnice. Sigurni smo da pored ovih građana, oduševljeni neće biti ni predstavnici automobilske industrije, navikle na masne zarade iz proizvodnje, trgovine i održavanja vozila.
AutoRepublika
(3344)
Sljedeći test: https://www.youtube.com/watch?v=z3WiQKTSbp4
🙂
A zagadjenje dok se vozi prvom i drugom?
Briselska govna zajedno za govnima iz Pariza i Berlina guraju svoju satansko -kapitalističku okupaciju. Nedavno naletih na podatak da 15 najvećih svjetskih teretnih brodova proizvode CO2 kao svi automobili na svijetu. Toliko o automobilima uzrocnicima zagađenja. Da ne spominjemo avionski saobracaj ili npr neke stvari o kojima niko ne razmišlja kao što su rudarenje Bitcoina i ostalih kriptovaluta koje proizvode nezamislive količine zagađenja.
Samo da avio saobraćaj ne ograniče na 30 km/h… 😂🤣
Ne treba se plašiti letenja avionom. Nije još nijednom zabiljezeno da se avion nije vratio na zemlju. 🤣
Ne treba se plašiti letenja. Nije još zabiljezeno da se avion koji je poletio nije vratio na zemlju. 🤣
Biće „jopet“ propast Sveta. Neka bude nije šteta 🙂
Podržavam. Po gradu javnim prevozom, elektromobilima i slično, do 300 km međugradski brzim vozovima i elektromobilima, preko 300 km avionima. SUS modele na staze i među entuzijaste, hitne službe i slično 🙂 Dosta je bilo zagađenja i gojaznosti!
Naravno! To je jedino održivo u budućnosti. Samo ispravka – brze prige su efikasnije od vazdušnog saobraćaja do 600 km.
Bravo, nego htedoh da uklopim i elektromobile za te kraće domete međugradske. Inače, vozili smo se nas nekoliko iz firme početkom meseca na distanci Hamburg-Berlin-Hamburg (290 km u jednom smeru) nemačkim brzim vozom. Iako je daleko od najbržih u Evropi, a posebno u svetu, opet je dovoljno brz da ti ogadi putovanje automobilom. Ide najčešće između 180 i 220 km/h i stiže ekspresno,
Ja to čekam, da se poveže ta brza pruga od Beograda do Budimpešte.Od Budimpešte do Linza ima brza pruga.Vozovi isto piče tu oko 220km/h.
Pričaju mi kolege iz Subotice da prije nisu pomišljali na put autom do Beograda, jer je bila odlična linija željeznicom. Bila silidno brza (nije kao evropske, ali daleko od današnjih standarda Maratonaca), ali nije toliko do brzine koliko do činjenice da ulazi direktno u grad ( gdje je njima trebalo) izbjegavajući gužve. Kada to renoviraju ponovo, to bi trebalo ponovo biti realna opcija za putovanje…
Cena? U UK gde sam boravio dve nedelje je zeleznica bila bas skupa za svakodnevnu upotrebu. A Englezi se zalili i na cenu mesecnih/godisnjih, ne secam se vise sta imaju.
Nadam se da neće i kod nas ovo da se jednom desi …
Ne živim u Parizu, nikad nisam bio, ali ću da filozorifam malo. Tema je zgodna, baš, a ima jedan koji živi u Parizu ispraviće me ako pogriješim… Kao prvo mislim da ovo ograničenje nije nikakva novost već samo puko ozakonjivanje stvarnosti i još jedna politička rokada… Naime, onaj ko hoće i mora da vozi automobil voziće ga i sa 30, 20, pa i 10 km/h… Ako sam dobro čitao sve ono što je Peki ranije pisao Francuzi se po Parizu ni do sada nisu vozili brže. Kilometarske kolone, dva tri sata za dvadesetak, tridesetak kilometara i slično… Znači pužu ljudi… Pročitaj više »
Tako ja slušam radio Trebinje prije par godina i vele da je skupština grada dobijala pritužbe građana kako su gužve na parkinzima u samom centru (oko Platana) pa su zbog toga kao mjeru za smanjenje gužve na parkinzima donijeli odluku da cijena parkinga bude 3 marke (umjesto jedne kao što je bilo) i da se ograniči vrijeme parkiranja na 2 sata.
Bravo ZweiStein (inače brat od EinStein-a ) 🙂
Ova odluka je donešena isključivo zbog povećanja bezbednosti saobraćaja, usled uvođenja na kolovoze ulica sredstva mikromobilnosti, kao trotineta i sličnih sredstava, pa i povećanog broja bicikli. Pojedini delovi kolovoza su preorjentisani i rezervisani za saobraćaj ovih sredstava. Uvođejne ovih sredstava na kolovoz zaista nije bezbedno, i sa ovom odlukom, vozila se spuštaju u ravan ovih sredstava. Međutim….. Ulice su pravljene i dimenzionisane za motorna vozila i prema njihovim karakteristikama. Poseban problem ovom odlukom „30“ predstavlja problem sa kapacitetom i protokom gradskih saobraćajnica. To znači nastanak večitog kolapsa i u špicu i van njega. Zašto?? Pa zato što se u teoriji… Pročitaj više »
znaci, „tzv. javna rasprava“ nije nista drugo nego mazanje ociju, smanjivanje tenzija, a odluka je donesene vec odavno prije i to od strane onih koji vladaju drzavana, da ih ne spominjem. Naravno, smanjivanje na 30 km/h je sranje na 2. Prvo, ako cete sta uraditi, ne pravite gamad u jednom gradu, sta ce vam megapolis? Nadalje, nije bilo auta dugo, pa je tzv zagadjenje ostalo isto, sto zorno pokazuje da je prica o zagadjivanju od strane auta – laz, farsa i za pobit one koji to sire, po kratkom postupku bez sudjenja i zaljenja. Sljediti primjer Pariza je glupost, ludost,… Pročitaj više »
Pa tako ti je to u demokratskim režimima…
Tu ne znaš ni koga bi psovao ako nešto ne ide (mi jp titu pominjemo…) 🙂
Ne znam šta je ovde čudno odnosno neshvatljivo je da to nisu uradili ranije.
Neprijatno je kada u mom kraju neki ludak, da ne kažem budala, proleti sa 60 hm/h ili brže po uskim i nepreglednim uličicama a kraj je obeležen sa „zona 30“. U glavi mi se odmah pravi scena kako neko dete gine jer je zakoračilo iza parkiranog automobila.
Ti si druže AA (ad akta)
Teško da smo drugovi.
Ako točkići na baterije mogu biti automobil, onda možemo ti i ja biti barem sajber virtuelni drugari. Možemo jer je tu ionako sve Fake. Baš ko što je Tesla automobil, baš kao što je Elon Mask filantrop, i baš kao što je Željko Mitrović napravio cipele kojima se može „odati“ po vodi.
s TOBOM JE IONAKO SVE VIRTUELNO
Hm, sta sprecava budalu da i kada uvedu obavezno svuda 30, ne vozi 60 u zoni 30, ako je i ranije tu bila zona 30, a on vozio 60 ? Da li mislis da ce policija bolje raditi svoj posao ako se svuda uvede obavezno 30? Ja se slazem da treba da postoje zone 30, uske ulice, skole, bolnice itd. ali zamisli 30 u bulevaru sa 3 ili 4 traka recimo na nbg. Trenutna ogranicenja se mogu adaptirati i sprovesti strozu kontrolu, kako same brzine vozila, tako i policije. A sto se tice Pariza, bio sam pre 15god i prljaviji… Pročitaj više »
Nije problem kršiti ograničenje brzine gde je to bezbedno za ostale učesnike u saobraćaju ali tamo gde može da ih ugrozi to radi osoba koju sam već naveo. A tih 60% pariskih ulica je, „šac metodom“ daleko manji procenat nego što je već slučaj u Novom Sadu no opet je bitno praviti frku kao da je to nešto jer kao „Veliki zavode red“. Tražiti teorije zavere baš na svakom ćošku je blago rečeno glupo. „Drakonsko ograničenje brzine kretanja neće važiti samo za delove autoputa koji prolaze kroz grad, kao i za najznačajnije saobraćajne arterije… Prevedeno u procente, može se reći… Pročitaj više »
Meni je ova odluka baš tipični modus operandi naše vlasti. „Demokratski“ donesu odluku ispitivanjem javnog mnjenja??? Znam još jednog koji tako „demokratski“ donosi odluke. Druga sličnost: imaju problem u gradu, oni izaberu da ga ne rešavaju već da ga pogoršaju. Što bi se „dr**o“ sa ulaganjima u infrastrukturu, nove metro linije, javni prevoz i trošio milijarde evra kad možeš da kažeš nema vožnje preko 30. Možeš da s**eš kako si nešto uradio a košta te odluka tačno nula evra. Milina. Još se uhvatiš eko-populističkih gluposti i super si. Još treba da ti se divimo. U vazduh će da ode više… Pročitaj više »