Porsche, kao brend s najvećim profitnim marginama unutar ogromne i vaskolike Volkswagen grupacije, uživa u specijalnom statusu. To znači da su isporuke deficitarnih mikročipova prvo usmerene ka marki iz Štutgarta, da bi tek potom bili razdeljeni po drugim, odnosno sestrinskim firmama. Međutim, čak i u takvim okolnostima, nedostatak elektronskih komponenti se oseća čak i u poslovanju Porschea.
Prema nalazima nedavono objavljenih analiza, nestašica poluprovodnika je dovela do toga da automobilska industrija proizvede za pet miliona četvorotočkaša manje nego što bi moglo da se proda. U takvim okolnostima trpe svi akteri, pa pored kupaca i samih proizvođača vozila, pate i proizvođači komponenti, kako drugih, tako i elektronskih. Znamo da je oskudacija nastala kao posledica preusmeravanja proizvodnje mikročipova u druge sektore, nakon što je automobilska industrija odustala od porudžbina zbog površne analize situacije s pandemijom.
Kako bi se izbegli dalji gubici, rukovodstvo Porschea je odlučilo da krene s isporukama nekompletnih vozila, odnosno da u vozila koja kreću ka budućim vlasnicima ugrade lažne ili „glupave čipove“. Ideja je da oni budu zamenjeni pravim elementima onda kada postanu dostupni.
Takva praksa dovodi do toga da kupci dobijaju automobile skučene funkcionalnosti, odnosno bez mogućnosti da određeni sistemi funkcionišu, ali je procena šefa kompanije Olivera Blumea baš takva. On je rekao novinarima nemačkog lista Stuttgarter Zeitung da Porsche proizvodi „vozila s lažnim čipovima“, i da će „čim pravi postanu dostupni, kompanija ugraditi iste o sopstvenom trošku“.
Operacija ugradnje predviđenih elektronskih komponenti će se vršiti u servisnim centrima marke, a vlasnici hendikepiranih vozila će biti pismeno obavešteni o terminu intervencije. Izbor je bio: „ili ovo – ili obustava isporuka“.
Da podsetimo da je sličnu strategiju, pre Porschea primenio i Ford.
AutoRepublika
(1521)
za rubriku „Verovali ili ne“ !!!
Snašli se ljudi, bolje i ovako nego nikako. Stavite se uostalom u kožu ljudi koji su platili Porše – da li biste čekali još 6-7 meseci ili više, ili preuzeli sutra auto koji nema neke funkcije, a koje nisu esencijalne?