Debitovao Talagon kao najveći SUV u gami marke VW
Do ovog trenutka, titulu najvećeg krosovera u gami nemačke marke je držao poznati model Volkswagen Teramont (u Americi nuđen kao Atlas), ali će sada taj SUV morati da se oprosti od naslova. Na Salonu automobila u Šangaju je debitovao serijski Volkswagen Talagon, koji iako ne ostavlja utisak ogromnog automobila, zapravo prevazilazi po tom pitanju Teramont, i to u svim pravcima.
Nedavno smo već bili u prilici da bacimo oko na ovu kreaciju, zahvaljujući aplikaciji pri kineskom ministarstvu nadležnom za sertifikaciju. U pitanju je serijska verzija koncepta Volkswagen SMV koji je debitovao pre dve godine. U međuvremenu je krosover ostao skoro u potpunosti identičan, iako je doduše dobio novo ime.
Talagon je osmišljen za zajednički poduhvat FAW Volkswagen, dok će proizvodnja modela Teramont u Kini biti poverena drugom zajedničkom čedu, kompaniji SAIC Volkswagen JV. Ovakva formalna “društvena podela rada” je česta praksa na kineskom tržištu, i važi kako za Volkswagen, tako i za ostale globalne marke koje dubinski zavise od prodaje u najmnogoljudnijoj zemlji na svetu.
Najveći VW s povišenom pozicijom sedenja leži na platformi MQB, što podrazumeva transferzalno (poprečno) postavljen motor i međuosovinski razmak od 2.980 milimetara, koji je isti kao kod Teramonta. Ali, dužina Talagona je 5.152 mm (umesto Teramontovih 5.039 mm), dok je širina 2.002 mm (spram 1.989 mm). Visina iznosi 1.795 mm, opet umesto 1.773 mm.
Prikazane fotografije ilustruju izgled primerka opremljenog paketom opreme R-Line, koji podrazumeva branike sportskog dizajna, dok je bazična verzija nešto krotkije naravi. Sve modifikacije koriste LED rasvetu u farovima, dok felne dobacuju do 21 inča u prečniku.
Ako se s pravom može tvrditi da je kabina Teramonta osmišljena u duhu poslednje generacije modela Volkswagena, onda je fer kazati i da je enterijer Talagona u fazonu aktuelnog Golfa.
Sve pršti od upotrebljenog materijala visokog sjaja, tu je i istureni osmoinčni ekran multimedijalnog sistema, uz sitnu palicu, nalik džojstiku za upravljanje stepenima prenosa. Tasteri za kontrolu rada uređaja za klimatizaciju su dati u formi trake s mestima osetljivim na dodir. Ostatak komandi je skriven negde u izbornicima multimedijalnog sistema.
Drugi red sedišta koji je podesiv po dužini nudi tradicionalno tri mest za sedenje, dok je treći red sedišta deo serijske opreme. Putnici imaju mogućnost uređenja mikro-klimatskih uslova u svom redu sedenja, dok mogu da uživaju i u staklenom, panoramskom krovnom otvoru.
Najveća čar Talagona je to što, uprkos postavljena dva reda za sedenje nazad, ipak nudi prtljažnik koji nije baš najskromnije zapremine.
U tehničkom smislu posmatrano, Talagon i kineski Teramont su identični u kompletu. Bazičnu verziju pokreće četvorocilindarski motor označen s 2.0 TSI (186 ks). Snaga se prenosi na točkove prednje osovine. Središte ponude zauzima verzija istog motora koja nudi malo više ognja (220 ks) i sve točkove kao pogonske. Na vrhu ponude ovog modela se nalazi verzija s integralnim pogonom VR6. Nju „vozi“ 2,5-litarski turbobenzinac od 299 konjske snage. U pitanju je serija EA390.
Bukvalno sve varijante su opremljene sedmostepenim automatikom, tačnije robotizovanim DSG menjačem s dvostrukom spojnicom.
Najveći Volkswagenov krosover će nastupiti na kineskom tržištu tokom leta pred nama, ali ga građani ostalih zemalja neće videti, barem ne na teritorijama matičnih država. Uzgred budi rečeno, kompanija u lokalnoj gami nudi i većeg Folciku od ovog ovde predstavljenog. U pitanju je „minivan“ Viloran koji je dug 5.346 milimetara.
AutoRepublika
(2855)
Tesko ljudima u saobracaju kad Kinezi krenu da voze ovolike grdosije … Kinezi nisu u stanju da voze ni Smart ForTwo, bas su losi vozaci.
Ne voze kinezi to,oni proizvode!