Izveštavanje o premijeri potpuno novog modela predstavlja potpuno redovnu pojavu u životu svakog automobilskog novinara. Uobičajeno je da to budu događaji prožeti pompom i pokušajima proizvođača da što dublje zaintrigira javnost. Atmosfera se dugoročno podgreva „curenjem“ glasina, „nagađanjem“ o pogonskim sklopovima, „špijunskim fotografijama“ i slično, dok vrhunac „žickanja za pivo“ od strane kompanija iz automobilske industrije, predstavljaju višekratne premijere, odnosno debiji iz delova (prvo fotke spoljašnosti, pa tehničke specifikacije, pa izgled enterijera).
Ali zato, kada neki model zauvek, ili barem naizgled zauvek odlazi u istoriju, praksa je da se „sprovod“ obavi tiho i u krugu porodice. Međutim, evo ima i izuzetaka. Tako je brazilska ispostava Mercedesa glasno najavila obustavu proizvodnje kamiona Atron.
Zaista, veoma mali broj ljudi je uopšte i čuo za ovaj model, pre svega jer je teškaš nuđen samo u državama Južne Amerike, uz još po koju na teritoriji Azije i Afrike. U međuvremenu, kamion koji je povučen, uživao je i određeni ugled i popularnost i na tržištu Ruske Federacije, između ostalog i zbog toga što je posedovao njušku!
Zasebna porodica kamiona se pojavila još 1991. godine i bila je označena jednostavnom skraćenicom LC. Razvila je brazilska filijala trokrake zvezde, istovremeno predstavljajući široku paletu koja se sastojala od pedesetak modela. Primenjeni recept je bio jednostavan: kabina koju je koristila laka serija LK je instalirana na okvir teške serije SK, uz odatle pozajmljene motore i menjače, kao i usku plastičnu haubu s dvostrukim parom četvrtastih farova.
Ukupna težina vozila je varirala u rasponu od 6,5 do 32 tone, baš kao i snaga motora koja je bila između 140 i 350 konjskih snaga. Konkretni primerci su se odlikovali jednostavnim dizajnom i veoma skromnim konfiguracijama jer je ciljani segment pokrivao siromašne slojeve lokalnih kupaca.
Neki kamioni su bili sklapani i s izvoznim planovima na umu, pa je tako postojala i verzija filijale NAI u Saudijskoj Arabiji, koja je posedovala svog takmaca pod nazivom Desert Liner. Kao što rekosmo, koncept kamiona su dugom haubom je bio posebno popularan u Rusiji, dok je ukupna dužina drumske kompozicije premašivala dvadeset metara. Ipak, model se nije „primio“ na toj teritoriji…
Zahvaljujući uvođenju novih ekoloških standarda, koji su stupili na snagu tokom 2012. godine, kamioni iz ove porodice su profitirali tako što su dobili moderne motore i osavremenjen izgled, što se najpre primećivalo po ugradnji ovalnih farova.
Čak je i dizajnerski studio Schwaben Engineering bio angažovan na osmišljavanju modifikacija kako bi restilizovani model bio uspešniji. Istovremeno, kamion je dobio i novo ime, ono iz naslova – Atron.
Međutim, s protokom vremena je postepeno i bledela popularnost kamionskih konfiguracija s njuškom, što je bio jasan trend i u samom Brazilu. Takve verzije su se izgubile i iz gama skandinavskih konkurentskih marki Scania i Volvo, što je uz osetan pad prodaje zapečatilo sudbinu ovih verzija i kod Mercedesa. Brazilci su za njih imali nadimaka koji je glasio nešto kao „kljunar“ ili „kljunac“ (bikudo).
Mercedes je u čast obustave proizvodnje ovog kamiona doneo odluku o lansiranju na 12 primeraka ograničene serije Atrona 1635. Oni se, kao po dobrom, starom običaju ističu specijalnom konfiguracijom.
Poseduju klima uređaj, radio uređaj s USB priključkom, frižider, posebne boje presvlaka sedišta i dekorativne trake na haubi. Jasna stvar, svaki konkretan primerak je dobio i personalizovani sertifikat koji će vlasnik moći da sačuva. Nažalost, i dalje je sve to veoma bledo spram onoga što u Evropi viđamo u sličnim zgodama.
Ali, Atron neće biti potpuno povučen s proizvodnih taka. Činjenica je da je od modernizacije koja se dogodila 2012. godine analogna familija s istom kabinom nasledila to ime. Sada kada je dizajn nastao osamdesetih godina prošlog veka potpuno demodiran, i nije ga moguće više oživeti nikakvim zatezenjem bora, Atron konačno odlazi u istoriju.
AutoRepublika
(1328)
Jos se vozi mercedes 814 ,a ja mislio da je u penziju.