Kakve klasike voli omladina?
Ukoliko na putevima vidite nekih od starijih automobila, šanse su velike da će se za volanom naći osoba koja se verovatno rodila iste godine kada je taj model sišao sa proizvodne trake. Kao neko ko je veliki ljubitelj klasike, i istovremeno kao neko ko često provodi dosta vremena na skupovima, institucijama i muzejima, ne mogu a da ne primetim da sam obično među najmlađima, iako zapravo imam 37 godina. U čemu je onda „štos“?
Pa istraživanja kažu da posedovanje klasičnog automobila može da bude velika noćna mora, što iz ličnog iskustva mogu potvrditi da nije daleko od istine (uskoro će opisati svoje doživljaje sa Chevroletom El Caminom iz 1971. godine), a obično ih kupuju oni koji žele da još jednom prožive mladost.
To znači da ljudi kupuju četvorotočkaše koje su možda njihovi roditelji posedovali dok su oni sami bili u srednjoj školi ili kojim slučajem želeli kada su bili mlađi, ali tada nisu bili u stanju da ih priušte. Poruka je jasna – mlađariju koja je odrasla uz pametne telefone, klasika jednostavno ne interesuje. Pritom, viđali ste sigurno na filmovima, u Americi već i srednjoškolci neretko poseduju svoje automobile, pa ne moraju da se služe roditeljskim kao kod nas.
Ali kako prenose organizatori čuvene institucije SEMA, takav trend se polako menja. Za one koji nisu upoznati sa ovom organizacijom, da kažemo da je reč o najvećem skupu tjuniranih automobila i modifikacija koji se svake godine održava u najvećem gradu američke savezne države Nevade, to jest Las Vegasu.
Upravo na ovakvim lokacijama mogu da se pronađu razni delovi čijom ugradnjom je moguće dobiti klasičan model na oko, ali s tehnikom iz 21. veka. Prevedeno na neki jednostavniji jezik, moguće je dobiti automobil koji samo izgleda kao da je star pedeset ili šezdeset godina, ali sa svom modernom mehanikom, elektronikom i generalno opremom.
U svakom slučaju, istraživanja koje je sprovela SEMA ukazuju da samo 22% onih starijih od 45 godina žele takozvani „restomod“, ali taj broj raste na 38% ukoliko su kupci mlađi.
Na tržištu već postoji veliki broj firmi koji će uraditi kompletan posao za vas, a pričamo o Gatewayu, Iconu, firmama Legacy i Singer. Međutim, njihov posao koji je moguće sublimirati u kovanici „najbolje iz oba sveta“ uglavnom rezultira u cenama daleko većim nego što bi one bile, da je mehanika kojim slučajem ostala originalna.
Upravo navedene četiri velike kuće kažu da im je promet porasao za čak 62% u proteklih pet godina, i da sve veći broj mušterija nije voljan da se suočava sa sutomobilima zvanim „glavobolja“, odnosno onima koji su stari 50 ili 60 godina, već jednostavno hoće nešto gde će biti u stanju da okrenu ključ i da sve radi kako treba.
SEMA je stigao do još nekoliko zanimljivih detalja, kao što je onaj koji kaže da samo 15% Amerikanca koristi klasični automobil za svakodnevnu vožnju dok polovina njih kaže da ih koristi samo „po potrebi“ (ma šta god to značilo). Dalje, čak 80% ispitanih je izjavilo da su u stanju da samostalno poprave reše probleme.
Pošto je lista uglavnom obuhvatila Sjedinjene Američke Države, potrebno je spomenuti da su su i dalje najpopularniji mišićavi automobili iz šezdesetih godina prošlog veka, ali se primećuje i rast tražnje za onim iz sedamdesetih i osamdesetih godina.
Na pitanje kakvo je iskustvo posedovati klasični automobil, uskoro ćemo vam opisati doživljaje autora ove priče sa njegovim klasičnim Chevroletom…
Zoran Tomasović
(596)