iPhone predstavio korisnu aplikaciju u slučaju policijske kontrole u saobraćaju
Malo je reći da policija trenutno nije omiljena u Sjedinjenim Američkim Državama. Problemi su zapravo započeli još pre nekoliko decenija, ali su se stvari otele kontroli protekle godine kada je stradao Džordž Flojd tokom hapšenja u saveznoj državi Minesoti. To je donelo razne proteste i nemire, a posebno su pripadnici nacionalnih manjina zahvalni tehnologiji, odnosno što konačno mogu da podele sa svetom kako su tretirani od strane „momaka u plavom“ već poduže.
Apple kaže da smatra da nisu svi policajci oni kojima je „slava udarila u glavu“, i da veruje da su većina pošteni ljudi koji samo pokušavaju da obavljaju svoj svakodnevni posao, ali kao i za sve drugo u životu, nekoliko njih je dovelo na loš glas celu profesiju.
Policija je u većini gradova uveliko investirala u kamere koje se nalaze pored puta, kao deo opreme, pa automatski snimaju svaki događaj, ali nije bila retka ni situacija u kojoj one „zakažu, ili se video snimak izgubi“ baš kada je najpotrebije.
Apple smatra da i građani imaju pravo da zaštite sebe, pa tako sada stiže aplikacija za iPhone nazvana „I’m Getting Pulled Over“. Prevedeno s engleskog jezika, bukvalno značenje je „Policija me zaustavlja“, a kada telefon prepozna glasovnu komandu, automatski aktivira čak osamnaest komandi sa ciljem da pripomogne vozaču u slučaju potrebe.
Kako kaže kreator ove aplikacije Robert Piterson, policija ima pravo da snima vas, pa ne bi trebalo da bude problem ukoliko i vi snimate njih tokom kontakta. Ne samo iz razloga što video snimak može da bude dokaz tokom eventualnog suđenja, već su istraživanja pokazala da se „momci u plavom“ često „kulturnije“ ponašaju kada znaju da je kamera upućena prema njima.
Ok, dali ste komandu telefonu i šta se dešava sledeće? Naravno, kamera odmah kreće sa snimanjem, ali aplikacija istovremeno snižava intenzitet osvetlenja telefona na minimalni nivo, tako da druga osoba čak i nema predstavu da se snima. Aplikacija takođe pauzira muziku i bilo koji drugi zvuk u pozadini, a možete i da podesite da se video i audio snimak automatski pošalju osobi koju ste ranije odredili.
Čak i ako policajac kojim slučajem zatraži da izbrišete video snimak, to neće biti problem pošto se ceo dokument automatski sačuva na serveru iClouda ili Dropboxa.
Možda je jedini problem u celoj priči onaj koji govori da u određenim saveznim državama Amerike, zapravo nije dozvoljeno snimanje drugih osoba bez njihove dozvole, čak iako je reč o javnom mestu. U tom slučaju morate da kažete policajcu da ga snimate i da zatražite njihovu dozvolu.
Dok će neki svakako imati problem sa Appleom oko takve odluke (vlasnici Android telefona još uvek moraju da čekaju na takvu opciju), ideja zapravo nije nova, i na sajtovima poput Amazona se mogu kupiti kamere za automobile za manje sume od 50 američkih dolara.
Policija će vam pritom reći da, kada vas njihove kolege zaustave da slušate naređenja i ne pravite nagle pokrete, a ako nemate ništa da sakrijete onda nemate razloga ni da budete nervozni. Istovremeno, ni „momci u plavom“ ne bi trebali da budu „nemirni“ ukoliko ih neko snima, pa nema sumnje da će Amerikanci masovno koristiti ovu aplikaciju.
AutoRepublika
(937)