Da li će američki proizvođač električnih automobila otvoriti fabriku i u Indiji?
Tesla će sredinom ove godine i zvanično ući na indijsko tržište. Prvi automobil ove marke koji će stanovnici te zemlje moći da kupe jeste Model 3, i u Tesli imaju poprilično visoka očekivanja od prodaje. Očito je da postoji potražnja, no da li bi američki brend zaista mogao da otvori fabriku i u Indiji?
Činjenica je da je Tesla u velikom naletu i da trenutno imaju problema da ispune sve narudžbine u doglednom roku. Želja je da se umanji period čekanja isporuke naručenog automobila. Trenutno Tesla gradi fabriku za evropsko tržište pokraj nemačke prestonice, a do tada vozila na Stari kontinent stižu iz SAD i Kine.
No, Indija želi da privuče Teslu kako bi Amerikanci otvorili pogon i u toj zemlji. Ministar saobraćaja Indije Nitin Gadkari, potvrdio je u izjavi za Reuters da su spremni da obezbede finansijsku podršku za proizvođača električnih automobila. „Vlada će obezbediti takve uslove da bi Tesla kod nas imao najniže proizvodne troškove fabrike, niže čak i od onih koje imaju u svom pogonu u Kini“, kazao je Gadkari.
On je potvrdio da je indijska vlada zainteresovana i za druge projekte sa Teslom. Pre svega za hyperloop tunel između Bombaja i Delhija. Indija je trenutno u trci za umanjivanje zagađenja životne sredine.
„Razvoj i zaštita životne okoline moraju ići ruku pod ruku“, naveo je tamošnji ministar saobraćaja Nitin Gadkari.
AutoRepublika
(200)
Ne verujem da Teslu interesuje jefina proizvodna radna snaga, jer da je tako zašto bi pravili „giga“ fabriku tamo gde je gotovo najskuplja na svetu a ne u nekoj Rumuniji, Poljskoj ili eventualno Češkoj.
Očigledno udeo radne snage u ceni proizvoda nije velik jer je u proces uključeno puno automatizacije odnosno robotike.
Ako se pak misli na Indijske genijalce za razvojni centar, a kojih ima mnogo, onda je sasvim drugačija priča.
Itekako interesira; formula je jednostavna: gradiš tvornicu u Indiji, nema carine; ne gradiš, ima! A tržište milijardu i pola…
Zanimljiv fenomen robova. Ko su ti ljudi koji zovu „strane ulagače“ u svoju zemlju (de jure njihovu) da „ulažu“ sve kako bi šaka stanovnika radila za čašu riže ? To je boljitak? Tito je onda bio lud što je pravio tvornice dje stigao i davao ih radnicima na upravljanje.
Pa vidi primjer Kine, prvo se radi za šaku riže, pa se vrši akvizicija tehnologije, odgajaš svoje inžinjere, onda kupuješ dizajnere širom svijeta pa onda kupuješ cijele (Volvo) ili djelimično (Mercedes) proizvođače po svijetu…
Ako je to dio strategije, bolje da radi sad za šaku riže a da mu sin bude neki inžinjer u sličnoj domaćoj tehnologiji
ma kina je njihov projekt, gledam srbiju…za dvije sake rize i nista. Ove godine rade za saku i po.