Oči vas ne varaju. Na fotografiji se vidi porodica ruskog diplomate ili diplomata iz Severne Koreje koja se kreće ka granicama matične države i to korišćenjem pravog mobilnog ekološkog dragulja, a nakon što su granice zatvorene u sklopu protiv pandemijskih mera.
Dok mnogi u svetu u ovom trenutku zagovaraju primenu obnovljivih izvora energije, kao i promociju ekološki podesnih vidova transporta, ruska diplomatija daje aktivan doprinos i pravi primer. Rusi su se ovaj put opredelili za dresinu, koja se može opisati kao vrsta prevoznog sredstva koje se kreće po šinama, zahvaljujući čemu ima posebno konstruisane točkove, i koja se koristi za prevoz (uglavnom radnika na železnici) na kraćim distancama. Atribut ekološki se može pripisati činjenici da dresina može imati ručni ili nožni pogon, dok postoji i motorni kao opcija.
Kao i sve, Kim Džong-un je i ovaj trend promocije elektromobilnosti doveo do ekstrema, pa je ovaj put upotrebljena energija deponovana u mišićima. To naravno ne važi za njega lično, jer predsednik ove odmetnute azijske države obožava klasične i luksuzne automobile, na koju temu smo potrošili podosta mastila, između ostalog i u pokušajima da odgonetnemo kako su mu, u uslovima sankcija dopremljeni neki retki primerci, a o čemu proizvođači navodno nisu imali pojma.
Konkretna dresina je bila pogonjena ručnim putem, a kao što možete i pretpostaviti, korišćena je na kratkoj distanci. Osmoro Rusa je deo putovanja od Severne Koreje do Moskve prevalio korišćenjem voza i autobusa, ali je kilometarsku deonicu u blizini ruske granice savladao „ručnim pogonom“.
„Pošto su granice između država zbog epidemije zatvorene već duže od godinu dana, prevoz do kuće je bio malo komplikovaniji nego što bi to inače bio slučaj,“ pisalo je u Facebook objavi koju je postavilo rusko Ministarstvo spoljnih poslova. Tu su se mogle videti i fotografije osoblja iz ambasade na dresini.
Fotografije su nastale neposredno pre prelaska dresine na mostu preko ruke Tumen. Kao što rekosmo, ulogu pogonskog sklopa je preuzela ljudska ruka, tačnije treći sekretar ruske ambasade u Pjongjangu, gospodin Vladislav Sorokin.
Inače, Pjongjang sledi veoma restriktivne anti-Covid mere što se značajno odražava na ionako zatvorene granice Severne Koreje. Počev od 1. januara ni vozovima više nije dozvoljeno da napuštaju, ili pak ulaze u državu, a uz to je obustavljen i najveći broj međunarodnih letova.
Zvaničnici Severne Koreje nastavljaju uporno da tvrde da u zemlji nisu zabeleženi slučajevi zaraze novim korona virusom, ali retko ko zaista i veruje u to.
Na sajtu novinske agencije BBC, možeti pogledati i kratak, zanimljiv video klip koji pokazuje svu radost putovanja diplomata na putu do kuće.
AutoRepublika
(597)