1. Home
  2. Life
  3. Zašto nekim automobilima treba dvostruki završetak izduvne cevi?
Zašto nekim automobilima treba dvostruki završetak izduvne cevi?

Zašto nekim automobilima treba dvostruki završetak izduvne cevi?

15.62K
15
Podelite sa prijateljima:

Često možemo u svakodnevnom životu da se sretnemo s automobilima koji poseduju dvostruki završetak izduvne cevi. Takva vozila ne moraju biti sportski orijentisani četvorotočkaši, pa ne moraju čak ni raspolagati s nekim ogromnim brojem konjskih snaga. Pa otkuda ih onda u tolikom broju na ulicama?

Proizvođači automobila se kreću u dva smera s modernim kreacijama. Neki od njih završetke izduvnih cevi smatraju kao bespotrebne, čak sramotne detalje pa ih neretko skrivaju. Omiljeno mesto za maskirani završetak izduvne cevi jeste ispod zadnjeg spojlera. 

Nasuprot njima, predstavnici druge grupe konstruktora veruju da su to baš seksi komponente i da je nužno učiniti ih što zapaženijim i upečatljivijim. Tako smo došli do situacije kada više nije neubičajeno videti duet udvostručenih završetaka izduvnih cevi u današnje vreme.

Istina je jasna i nedvosmislena. Obični, svakodnevni automobili zaista nemaju nikakvo tehničko opravdanje za ugradnjom više od jedne izduvne cevi koja služi za usmeravanje gasova nastalih kao posledica sagorevanja goriva ka zadnjem delu vozila. Milioni četvorotočkaša s takvom klasičnom konfiguracijom to i dokazuju, pa čak i kada njihovi motori raspolažu s više stotina „konja“. Pa koji je onda razlog za, čini se nekontrolisano umnožavanje krajeva izduvnih sistema.

Odmah da kažemo da jedino, možda kod modela s motorom s cilindrima raspoređenim u „V“ konfiguraciji može imati smisla da se na zadnjem kraju automobila nađe dva izlaza za izduvne gasove. Inženjeri mogu odlučiti da se svaka linija cilindara, od dve u obliku slova V, oslobađa „svojih“ izduvnih gasova korišćenjem zasebne izduvne galerije, sve sa ciljem smanjenja mešanja i otežanog oslobađanja gasovitih posledica sagorevanja.

Međutim, razvojni timovi takvu odluku donose u veoma malom broju slučajeva. Većina, čak i takvih automobila poseduje jedinstveni sistem za odvod i usmeravanje izduvnih gasova ka zadnjem kraju vozila, dok se izduv deli tek u poslednjem loncu auspuha u celom nizu.

Ideja o instalaciji dualnog završetka izduvne cevi se forsira kod proizvođača i dalje sa željom da se naglasi sportski duh marke, ili pak iz jednostavnog razloga što dizajneri zaposleni u firmi veruju da se na taj način akcentira agresivan izgled za kojim kupci i dalje luduju širom sveta. Tako se može zaključiti i da je ukus kupaca, to jest večita i čini se urođena želja čoveka za predstavljanjem u boljem od realnog svetla, dovela do ovog trenda.

Ogromna većina automobila samo jedan od često instalirana dva završetka izduvnih cevi koristi za odvod štetnih isparenja, dok je to BMW rešio na način da „drugi“ završetak, gde ga ima, emituje samo 20% od ukupne količine gasova.

Ovde je samo jedna cev na zadnjem kraju…

Srećom, ova moda je na samom izdisaju. Bez razlike koliko dizajneri smatrali završetke izduvnog sistema važnim stilskim detaqljam, toliko je obavezujuće to što elektromobili uopšte nemaju tehničku potrebu za istim. Uz to, i prošle nedelje predstavljeni Audi e-tron GT je jednostavan dokaz kako automobil može izgledati fascinantno, čak bez ijednog „auspuha“.

Druga krajnost je prikazana na naslovnoj fotografiji koju nam je svojevremeno poslao čitalac i koja prikazuje pre par godina aktuelnu verziju E klase, tačnije Mercedes E180. U pitanju je model koji koristi 1,6-litarski turbo benzinski motor sa četiri redno postavljena cilindra koji razvija 156 ks i 250 Nm. Tako mala zapremina na toliko veliki automobil i tako puno završetaka izduvne cevi…

AutoRepublika

(15615)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

15 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
Mad Max

Postoji mnogo tehničkih opravdanja za sisteme auspuha sa više izlaza, ili izlaza izduva kontolisanih mehaničim klapnama ili klapnama elektronskom regulacijom. Ja ovde ne pričam o šminkeraju koji je masovno prisutan. Rad motora se u velikom delu usklađuje sa izduvom. Promenom izduva bi se morao promeniti i menadžmet motora, faze bregaste i mapa ubrizgavanja. Na ovo su posebno osetljivi atmosferci. Razlike su drastične. U određenom režimu potrebno je veče prigušenje ili manje. Zato se rade složene izduvne cevi i lonci koji imaju određene rezonacije gasova u pojedinim režimima. U zadnej vreme se definiše protok i klapnama u izduvnoj grani. Recomo kod… Pročitaj više »

BB

A koliko ih ima smao sa normalnim auspuhom ispod branika a lažni završeci uklopljeni u branik… Dakle kičeraj svukuda

s mile

Mene oduševljava Juraj Šebalj, kada u svim svojim testovima proveri koji izduv je pravi, a koji lažnjak, i naravno prokomentariše da su lažnjaci nepotrebni. ALI to je šminka koju neki „što je najgore“ RENOMIRANI proizvođači u poslednje vreme forsiraju.

BB

A kad je uzeo električni zavukao se ispod i nekoliko dana tražio auspuh. 😂

Bungi

Uvijek sam obožavao „dvocijevke“ na zadnjem kraju automobila.Ta ljubav, rodila se od VW bube koju je moj otac posjedovao krajem 80-ih.Bila je uvezena iz Njemačke a proizvedena u Meksiku.U odnosu na domaće bube proizvedene u TAS-u ova je bila „svemirski brod“.

Laki

Mnogo gadni ovi „lažnjaci“ jos je gore što se nalaze na skupim autima!

Boki

Postoje razni razlozi to je tačno, ali ako posmatramo naslovnu fotografiju gde se vidi kako iz jedne cevi izlaze dve, to nije kičeraj niti je bespotrebno. Dvostruki izduv ima dva ogromna pojedinačna lonca i oni značano samnjuju buku, a istovremeno daju neki fini zvuk koji se porostire iza auta. Dakle automobil nije bešuman ali nije previše bučan, primom zbog lakšeg protoka gasova motor je rasterećeniji i to čak povećava snagu. Da je sve to u jednoj cevi ili bi auto bio bučniji i ružnije bi se čuo, ili bi bio prigušen i to bi mu smanjilo snagu. Ista tehnika je… Pročitaj više »

Branko

1.6 Turbo možda i je ekvivalent 2,5 litarskom 6-cilindrašu po vršnoj snazi i momentu, ali je mehanika fluida (protok ispušnih plinova) radikalno drugačija. Nije baš usporedivo s aspekta ispušnog sistema.

Boki

Iz čega onda dolazi snaga? Da bi se dobila neka količina energije potrebna je određena količina goriva, a da bi to gorivo pravilno sagorelo potrebna je tačna količina vazduha (zraka). Kako onda 1.6 turbo mora imati prečnik cevi kao 2.5? Pa, pomoću turbine, turbina ga pumpa bukvalno i taj vazduh koji uđe u motor mora negde i da izađe…

moron

Generalno, celi život sam želeo da imam „neki drugi auspuh“, Samo ne onaj koji sam u tom trenu imao. Čovek. Proklet.

Iznogud

Kupi Mazdu 3, djulijetu.

moron

Meni su jako lep auspuh imali BMW serije 5, tamo negde „oko“ 1980 (ona generacija kojoj je pripadao 525e), auspuh pozadi „po sredini“. Jednostruka cevka (od zadnjueg lonca) za skromnije, a mislim da je 528i imao dvostruki (dve cevi iz jednog zadnjeg lonca)

Laki

Bravo E28 !

Dime

Imao ga ja, bas 528i e28, tada sa 135kw, išao kao raketa, čuo se prelepo, suva mehanika. Strasno kvalitetan auto, toga nažalost više nema….

Sloba

Klasična aerodinamika gasnog generatora. Elem,projektilima kojima se doda gasni generator povećava se krajnji domet sprečavanjem kavitacije vazduha iza proektila čime se dobija bolji koeficijent aerodinamike…

Podseća me na ovakva rešenja,što da ne uberu par postotaka na snazi ili smanjenju potrošnje…