Nakon što su lokalni mediji izvestili da će Apple Inc. uložiti oko 3,6 milijardi američkih dolara u kompaniju Kia Motors, vrednost akcija korejskog entiteta je porasla za 14,5%. Investicija američke strane je najavljena u kontekstu ssaradnje na razvoju električnih vozila.
Kompanija koja polaže pravo na iPhone planira da uspostavi proizvodnju s Kijom i da sklapa automobile marke Apple u pogonima koresjkog društva u američkoj saveznoj državi Džordžiji, izvestio je list DongA Ilbo, ne pozivajući se pritiom ni na koga, što se tiče izvora informacija. Komapanije će, prema najavama potpisati ugovor na dan 17. februar s ciljem da se vozila marke Apple predstave u 2024. godine. Inicijalni planovi predviđaju proizvodnju do 100 hiljada četvorotočkaša na godišnjoj osnovi.
Komentar nisu želeli da pruže predstavnici niti jedne od pomenute dve kompanije.
Izveštaji o tome da Apple razmatra proširenje svoje delatnosti i u segment razvoja atuomobila su pokrenula i nagađanja u pogledu toga ko bi mogao biti partner zadužen za organizaciju proizvodnog ciklusa. Projekt razvoja automobila od strane diva iz oblasti informacione tehnologije je još u ranoj fazi, a kompaniji će biti potrebno barem pet godina kako bi predstavila autonomno i električno vozilo, navode ljudi koji su upoznati s temom. Vesti prenosi Bloomberg. To praktično znači da Amerikanci nisu u žurbi s izborob partnera za saradnju.
Prošlog meseca je patronska firma Hyundai Motor Co. izjavila da je u pregovorima s Appleom, ali se kasnije povukla navodeći da jeste kontaktirana od strane potencijalnog partnera, s ciljem uspostavljanja dogovora o razvoju samovozećeg automobila, ali više nije pominjano ime američke firme. Tog dana su akcije Hyundaija procvetale za 20%, dok su evo po istom receptu i akcije Kije na najvišem nivou (što se vrednosti na berzi tiče) još od 1997.
Električni automobil marke Apple bi se nadmetao s proizvodima kompanija Tesla Inc, Lucid Motors i Nio Inc., ali ne treba zaboraviti ni automobilske veterane poput nemačkih firmi Daimler AG i Volkswagen AG. Izgradnja fabrike košta milijarde evra i zahteva godine rada, pa je to najverovatniji razlog za pokretanje pregovora koja inicira američka strana s potencijalnim partnerima.
I ostale kompanije iz oblasti tehnologije, a koje su se zainteresovale za sklapanje automobila, su tragale za proizvodnim partnerima, pa tako ove vesti nisu neuobičajene.
AutoRepublika
(200)