Debitovao novi električni krosover Mercedes-Benz EQA
Pre nešto malo više od godinu dana je premijerno predstavljen kompaktan krosover druge generacije Mercedes-Benz GLA. Sada se pred publikom poklonila i čisto električna modifikacija istog, sa zasebnim indeksom u gami koji je usklađen s nomenklaturom označavanja baterijskih četvorotočkaša iz Daimlera.
Mercedes EQA je nasađen na arhitekturu MFA, pa je čak i karoserija identična konvencionalnom SUV-u donoru, ali takođe je prisutno i više osobenosti. Na primer dizajn njuške baterijskog vozila je u potpunosti različit, što podrazumeva i da su svetlosne grupe ekološki prihvatljivog automobila originalne, dok se umesto rešetke hladnjaka na tom mestu nalazi priključak za dopunu baterijske jedinice. Zadnje signalne grupe su povezane u jedinstvenu celinu, dok je površina namenjena registarskoj tablici izmeštena s petih vrata (kako je to konvencionalnom varijatetu) na sam odbojnik.
Sve pobrojano, uz dodatno pojačan efekat koji donose specijalni aerodinamični točkovi, omogućilo je da se koeficijent otpora vazduha snizi sa konvencionalne vrednosti Cd 0,29, na baterijskih 0,28. Električna verzija kompaktnog krosovera je porasla u dužinu za 53 milimetara u odnosu na konvencionalnu, pa je EQA dug 4.463 mm. Uprkos tome, međuosovinsko rastojanje ostaje neizmenjeno (identičnih 2.729 mm se nalazi među osovinama ovih modela: GLA, CLA i A Klasa).
Da dodamo da je Mercedes-Benz EQA nešto malo i viši od donorskog SUV-a, što prevedeno u milimetre izgleda ovako: 1.620 spram 1.611. Zato se širina od 1.834 milimetara nije menjala, to jest ista je nezavisno od toga da li je ovaj četvorotočkaš pogonjen motorom s unutrašnjim sagorevanjem, ili pak elektromotorom.
Putnička kabina novajlije je mnogo manje autentična u komparaciji s konvencionalnim GLA, pa i hečom s oznakom A KIase. EQA je najlakše prepoznati u moru višejajčanih štutgartskih blizanaca, gledajući samo kabinu po tome što poseduje interfejs na ekranima virtuelne instrumentacije MBUX multimedijalnog sistema, koji je prilagođen prirodi elektropokretanih automobila.
Kupci će za početak moći da iskeširaju, pardon, da provozaju samo jednu modifikaciju, a to je ona s oznakom Mercedes-Benz EQA 250. Posebna je po tome što je prednja osovina pogonska i montiran je samo jedan električan motor koji struju dobija iz trakcione baterije kapaciteta 66,5 kWh. Taj elektromotor isporučuje na točkove ispred vozača silu od 190 konjskih snaga uz 375 Nm obrtnog momenta.
Pomenuti pogonski sklop je dovoljno potentan da bi krosover koji predstavljamo iz mesta vinuo do „stotke“ za nekih 8,9 sekundi. Najviša deklarisana brzina iznosi 160 km/h. Kada se poštuju uzanse iz WLTP ciklusa, pune baterije su dovoljne da se prejezdi 426 kilometara.
Švabe obećaše na premijeri da će prikazati i verziju moćniju od 270 konjskih snaga, s idejom da sva četiri točka budu pogonska, zahvaljujući radu dva elektromotora. Obećana je i takozvana dugoprugaška, mada mi u šali kažemo celovečernja ili dugoprugaška verzija s autonomijom koja nadmašuje 500 kilometara.
Da bi putnici bili bezbedniji, konstruktor je ugradio sedam vazdušnih jastuka što je brojka koja uključuje i jedinicu namenjenu očuvanju integriteta vozačevih kolena. Deo standardne opreme predstavljaju i sistem za autonomno kočenje u kritičnim situacijama, kao i pomoć pri održavanju pravca unutar saobraćajne trake.
Nemačka marka kaže da je rasveta u farovima izvedena u punoj LED tehnologiji, pri čemu kompjuter upravlja time kolika će dužina svetlosnog snopa biti, čineći poziciju vozača najkomfornijom, bez da se ugrozi „očinji vid“ ostalih participanata saobraćajnih zgoda u bliskom okruženju.
Insatlirana su i elektropokretana peta vrata, ambijentalno osvetljenje s paletom od 64 različite nijanse. EQA leži na točkovima čiji su integralni deo felne izrađene od lake legure. Nema danas Mercedesa bez info-zabavnog sistema s oznakom MBUX. Tu je i navigacija i kamera za pomoć pri vožnji, što bi naš narod rekao „u rikverc“.
Pored bazične verzije eksterijera, moguće je dobiti i krosovere oplemenjene paketima opreme nazvanim: Electric Art i AMG Line. Povrh toga, dostupni su i zasebni paketi Night Package kao i specijalni paket Edition 1, u čast početka prodaje. Verzije s tom oznakom su postavljene na aluminijumske felne promera 20 cola.
Pomenusmo početak prodaje a on je u Evropi projektovan za 4. februar. Početna cena u Nemačkoj nije mala: 47.540 evra. Vozila s ovom oznakom se sklapaju u fabričkom kompleksu izgrađenom u nemačkom Raštatu gde se montiraju i A i B Klasa, kao i sam Mercedes GLA.
Proizvodnja će biti pokrenuta i u pogonima koji posluju u Pekingu, a tamo proizvedeni primerci će nastojati da usreće one s kineskim pasošem.
Nismo svesni da se vozila iz palete Mercedes-EQ nude kod nas, ali ako i kada ponuda bude pokrenuta, sigurni smo da će biti i kupaca, ma koju cenu prodavac opredelio.
AutoRepublika
(438)
Pravi auto za Dona! 🙂
Došlo vreme da Kinezi prave lepše automobile od Nemaca. Na stranu to što „kinezi“ bolje ubrzavaju i imaju veći domet i brže se pune.
Negde pročitah da „kabal“ za punjenje „strujnog“ Porsche Taycana (koji je predvidjen za punjače do 250 KW) može da izdrži struju jačine do 500A na 1.000 V i da sam kabal (celom dužinom) ima „rashladni sistem“ (tečnošću) zbog ogromne temperature koja se generiše pri toku struje te jačine.
U suprotnom, kada ne bi bilo „hladjenja“ kabla, on bi morao biti značajno većeg promera.
Navodno sam kabal za dopunu (dužine oko 10 metara) ima cenu od EUR 5.000.
Morone, 10m kabla mi se čini malo previše za jednu punionicu, ali moguće je da takav kabel košta 500 EUR/m
Sad će ljudi kad ulaze u kafić omotavati se oko pasa tim kablom, jer će biti prestiž imati takav jedan, kajle će izaći iz mode… 😅🤣😂
Kad cuju ovo oni sto pozajmljuju svasta (npr. poklopce sahtova), a malo poraste broj e-automobila, ima redom da cupaju kablove po garazama