Luksuzna ostrvska marka Bentley, koja je svoju sreću našla pod kapom mamutske Volkswagen grupacije, biće prinuđena da potraži novog šefa odeljenja za dizajn, s obzirom na činjenicu da Stefan Zilaf, napušta nemački koncern. Naime, lokalni mediji su preneli da je osoba koja je „odgovorna“ za stil Continentala i Bentayge od redine 2015. godine, podnela zahtev za raskid radnog odnosa neposredno pre katoličkog Božića. Više nezavisnih izvora je potvrdilo isinitost navoda.
Kako je više povezanih ljudi izjavilo, Zilaf želi da se što je pre moguće preseli iz engleskog grada Kru, gde se nalazi centrala marke Bentley, u kineski metropolis zvani Šanghaj, kako bi preuzeo ulogu šefa dizajna grupacije Geely. Njegov dolazak pod patronat Lija Šufua će označiti i kraj dizajnerske vladavine Zilafovog prethodnika, Pitera Horburija.
Kako bi se lakše prilagodio stilu novog poslodavca s Dalekog istoka, Zilaf će u početku sedeti u švedskom Geteborgu, gde se nalazi jedan dizajnerski studio pod okriljem grupacije Geely koja kontroliše i skandinavsku marku Volvo.
Nije jasno još uvek da li će Zilafu uopšte biti dozvoljeno da odmah krene s radom za Kineze, s obzirom na ustaljenu praksu da se menadžerima njegovog ranga obično ne dozvoljava rad kod rivala na period od najmanje jedne godine, što se u pravnom žargonu naziva „zabranom konkurencije“. Zilaf će svakako pokušati da ispregovara s Bentlijem da se taj period minimizira.
Pored toga što je Zilaf bio nosilac funkcije šefa dizajna britanske marke, on je bio zadužen i za rukovođenjem odeljenja za dizajn enterijera na nivou celokupne VW grupe, pa njegov odlazak pogađa i kolege u Volfzburgu, a ne samo one na Ostrvu.
Zilaf uživa izvanredan ugled u svetu dizajna. Pre nego što je pristupio Bentliju, dizajner rođen u Minhenu je vodio dizajnerski centar Volkswagena u Potsdamu. Inače, diplomirao je na Kraljevskom univerzitetu umetnosti u Londonu (Royal College of Art, London). U svojoj biografiji, Zilaf ističe da je radio i u Audiju, ali i u nekadašnjem savezu Daimler-Chrysler.
AutoRepublika
(335)
Ima li neko ličnog iskustva sa „zabranom konkurencije“, tj stavkom u ugovoru. Svojevremeno su nas u bivšoj firmi plašili tom stavkom, iako je nismo imali u ugovoru.
Bilo bi interesantno pročitati šta sve to nude novi poslodavci, pa neko pređe iz jakog zvučnog brenda u nešto što bitno niže, kao svojevremeno Piter Shreyer…Kia…
nisu samo finansijski benefiti, cenim i neka sloboda u dizajnu, jer kod jakih brendova se drži do tradicije u dizajnu i malih promena iz generacije u generaciju