Gorki Automobilski Zavod ne proizvodi automobile već poprilično dug vremenski period, iako su postojali ponovljeni pokušaji kreacije sovjetskog i ruskog sedana koji je bio veoma popularan u vreme dok se sklapao. Umetnici za tastaturom redakcije ruskog onlajn lista Kolesa su odlučili da zamisle kako bi vozilo moglo da izgleda prema današnjim standardima, a da ipak ostane verno stilu modela 3102.
Prvi primerak serijskog modela GAZ-3102 je sišao s proizvodne trake 22. decembra 1981. godine, postavši tako zakoniti naslednik sedana GAZ-24, kao perjanice marke. Limuzina čiji je imaginarni naslednik prikazan na renderima, nikada nije ušla u masovnu proizvodnju već je sklapana u ograničenom kontingentu, što bi značilo da je fabričke hale napuštalo oko tri hiljade primeraka godišnje, zahvaljujući čemu je ova Volga i stekla status direktorskog vozila.
Do kraja osamdesetih godina prošlog veka, bilo je zamišljeno da dobije modernijeg naslednika, ali se to nije dogodilo iz brojnih razloga, kako političkih tako i društvenih. Kao rezultat toga, GAZ-3102 je opstao u proizvodnji sve do 2008. godine, doduše uz veći broj izmenjenih, osavremenjenih detalja. To bi značilo da je veliki ruski sedan bio u proizvodnji punih 27 godine, što je rekordna dužina za GAZ. Danas je ovaj sedan atraktivan i cenjen klasik, pre svega zbog svog stila.
Pojedinost koja najpre upada u oči, pri pogledu na nos vozila, je svakako hromirana maska hladnjaka, tačnije obod iste, uz uspravne rešetke. Prednje svetlosne grupacije čine jedinstvenu vizuelnu celinu s maskom. Prepoznati Volgu s boka, stvar je obične rutine, barem imajući u vidu konkretnu limuzinu s animacija. Razlog tome je reljef na karoserij koji se proteže neposredno ispod ručica za otvaranje vrata, i to duž cele karoserije.
Prikazani automobil je zadržao prilično kockast oblik karoserije i bočnih prozora, a tu su i prepoznatljivi dekorativni elementi na stubu iza bočnih stakala. Spoljni retrovizori poseduju nogice, što je rešenje identično onom viđenom na sedanu GAZ-3102, iz prvih godina proizvodnje. Volga je oduvek posedovala veliki zadnji prepust i poprilično „performantan“ prtljažnik, i to ne isključivo zbog relativno skromnog nagiba C stubova. Stop svetla su jednostavnog oblika, ali uz savremenu LED rasvetu. I kod branika je vidljiva dominacija horizontalnih stilskih elemenata.
Sedan koji je prezentovan na renderima ima vidljive klasične proporcije vozila sa zadnjim pogonom, što podrazumeva ogroman međuosovinski razmak, skroman prednji prepust, dugu haubu, baš onako kako je to nekad bilo na modelu GAZ-3102.
Prve serijske verzije tog modela su bile opremljene 2,4-litarskim motorom ZMZ-4022.10 sa 105 konjskih snaga i s karakterističnim paljenjem u pretkomori, postalo je glavna tehnička novina tog modela. Kasnije su se pojavile i moćnije verzije, a najzanimljiviju modifikaciju je dobila tajna služba KGB. Njihov model 31013 je bio opremljen osmocilindarskim motorom ZMZ-505.10 koji je izvlačio 195 konjskih snaga iz radne zapremine od 5,53 litara. To je motor pozajmljen iz modela GAZ-14 „Čajka“. U paru s motorom se ugrađivao i trostepeni automatik.
AutoRepublika
(13683)
Odlično bi izgledao!
Volvo style, ali odlično
Nije loše.Jasno se vidi da su prednja maska, farovi i retrovizori od Volvoa a zadnji farovi VW Pasat.Rusima treba čitava vječnost da naprave auto.Treba jednostavno da preuzmu platformu od Aurusa, skrate je na 4,99 m,devetostepeni mjenjač automatik sa 48 V el. podrškom, V8 motor biturbo da skrate na v6 od 3000 kubika uz ovakav izgled i to je to.Rusima odavno treba „ruski BMW 5“ a to GAZ može da proizvede.
Dobar, još samo da se pojavi…
Od svakog pomalo ali opet svoj odlicno!
Ove felne sa S klase legle za desetku!