Zašto brojni vlasnici uklanjaju plastičnu zaštitu iznad motora?
Bilo koji sklop, bilo koja komponenta koju vidimo, ili je pak sakrivena od očiju vozača, na automobilu je s nekim čvrstim razlogom. Svaka rastegljiva traka, zaptivka odnosno dihtung, kaiš, podloška ili komad plastike s nejasnom funkcijom, sve to je s nekim ciljem instalirano na četvorotočkašu. Međutim, često se dešava da se mišljenja i stavovi inženjera iz razvojnog tima, ne poklope sa ukusom vlasnika, pa se neretko srećemo sa situacijama u kojima vlasnici jednostavno odstrane s vozila ono što im se čini viškom.
To se posebno često zna dogoditi s delovima koji nisu od odraza na brzinu kretanja vozila. Tako su novinari iz bratske Rusije „provalili“ da njihovi zemljaci imaju poseban pik na plastične poklopce motora koje „nude“, praktično sva savremena vozila današnjice.
Svi proizvođači automobila prilagođavaju ponudu svojih vozila lokalnom tržištu na kom se organizuje nastup, pri čemu ne mislimo samo na širinu i obuhvat game i pogonskih sklopova koji su dostupni, već i na pojedinačna tehnička rešenja i pakete opreme. Tako je na primer, u zemljama s lošom putnom infrastrukturom, ojačan sistem vešanja prosto imperativ, a slično se može reći i za plastični poklopac motora u zemljama Skandinavije ili u Ruskoj Federaciji.
Kada pregledate automobil, uvek je lepo imati mogućnost da se detaljno zagleda šta to ima ispod haube. Prizor na prostor ispod tog poklopca, može da ponudi istinsko uživanje i divljenje tom geniju inženjerske misli. Obično u takvim situacijama mislimo o teškim komponentama i sklopovima koji pokreću automobil. Žice za napajanje, razvodnik, motor, alternator, anlaser, pogonski valjci i kaiševi… Barem smo to nekada mogli tako. Nekada kada nije bilo poklopaca motora, često smo se pitali kako sve ovo može biti spakovano u tako ograničenom odeljku za motor.
Međutim, zato su potrebni mašinski i ostali inženjeri. A kako bi sve izgledalo lepo, u proces su uključeni dizajneri sa kojima inženjeri ponekad teško pronalaze zajednički jezik.
Plastična oplata koja pokriva motor je zaista predivan dodatak, ako ga razmatramo sa estetske tačke gledišta. U vreme mladosti mnogih od nas, koji su zreliji od današnje „IT dečurlije“, poklopac motora je bio retkost retka i mogao je biti višen samo na najskupljim primercima zapadnih automobila, kojih i nije bilo tako mnogo na našim ulicama. Danas je to tako uobičajeno da poklopce motora možemo videti čak i na kineskim modelima koji su prilično brzo usvojili pomenuti trend.
Međutim, nisu estetski razlozi jedini koji su nagnali (hvala Velji Iliću i Madleni Olbrajt za ponovo oživljeno sećanje na ovaj izraz) konstruktore da postave plastičnu „zavesu“ za motor. Pre svega, to je funkcionalan komad plastike koji ima funkciju da zaštiti osetljive, ranjive delove pogonske grupe, a koji su posebno izloženi pogubnom dejstvu prašine i nečistoća koja uleću u motorni prostor, ponajpre kroz rešetku hladnjaka. Pa opet, nekim vozačima je milije da teraju svoje ljubimce „bez ovog kondoma za motor“. Kao što možete naslutiti, i za tako nešto ima razloga.
Među vozačima je značajan broj i onih koji preferiraju da sami nešto čačkaju oko svog vozila, što će reći da ga sami održavaju. Neki od njih odlaze i korak dalje pa se igraju s različitim mogućnostima i ispipavaju granice tehnoloških mogućnosti vozila, pa tako menjaju svećice, viskozitet propisanog motornog ulja, filtere ili neke tečnosti koje su podrazumevane za moderan automobil.
Bukvalno svaki put kada takvi ljudi požele da urade bilo šta oko motora, čak i da izvrše jednostavan pregled, prinuđeni su da se smaraju sa skidanjem plastičnog poklpca, što je posebno mučno raditi i prljati ruke, kada automobil zađe u neke poznije godine, pa mu treba češća „intenzivna nega“, da ostanemo u duhu koji diktira novi korona virus. To je verovatno i glavni razlog zašto automobilski entuzijasti trajno uklanjaju poklopac motora, pa neretko i pristupaju prodaji istog, ili ako se to pokaže kao neuspela misija, onda ga jednostavno zabace u neki skroviti deo garaže i on tu ostaje. Pritom, neki proizvođači instaliraju tako efektne poklopce motora, sa sve sjajnim logotipom marke, da je prosto poseban merak, okačiti takve na zid garaže.
U svakom slučaju, naša je preporuka da kod kupovine polovnog automobila obavezno proverite da li je poklopac pogonske grupe još uvek na svom mestu, a ako nije, da zatražite da ga dobijete nazad, ili pak da ispregovarate dodatni popust, za ovaj propust.
AutoRepublika
(22040)
nisam znao za ovakav „hobi“
Zato što su budale. Nijedan današnji motor ispod te plastike ne izgleda kao Alfa Busso V6 da bi ga pokazivao. A ta plastika najčešće ima ispod dodatni deo izolacije tako da služi svrsi. I nije nikakav problem skinuti je pa vratiti prilikom popravke.
Bosso, nekada noćna mora Audija, BMWa pa i Porshea. Šta „ljubitelji i propagatori“ BMWa i Adija znaju o tome?
Ništa ali su prvi u pljuvanju Alfe i svima je znanje iz izvora „svi kažu“ a za Bussa nisu ni čuli kao i to da Alfa ima više auto patenta nego BMW i Audi zajedno!
Polome se žabice, komadi plastike koji učvršćuju ove ukrasne plastične deklice, onda jednostavo ga bace negde u zapećak. Novi modeli automola sa istim motorima kao stariji, ionako retko imaju ovakve velike integranle poklopce. Postoji i još jedna stvar, na manmjim autima gde je poklopac motora ujedni kućište filtera vazduha. E on ga ne mogu baciti, nego se često vide izlomljeni i izlepljeni, vezani trakama, žicama plehšafima itd Tako da evo, dopunio sam vam članak. Znači, ne bacaju ga bez veze nego ga plome. U Rusiji su jaki mrazevi pa je plastika krtija i lomljivija. X servisa i X popravki, predviđa… Pročitaj više »
Moj auto ima debeli lim ispod motora i to nije tu slučajno postavljeno.Kad na makadamu raspali neki veći kamen lako može oštetiti karter ako nema zaštitu.
Ovde je reč o plastičnoj zaštiti – ukrasu iznad motora, a ne o štitniku kartera i aerodinamičkim dodacima podvozja
I taj odozgo štiti motor od prljavštine prije svega, a dodatno smanjuje buku.
U svojim klipovima, Juraj Š… Ih uvek skida, i obično baci u travu…
Nemaju preca posla!
Interesantan je izbor prve slike, BMW N52 motor… baš kod njega je BMW uveo bolesno visoke radne temperature, do 112C, sve da bi smanjio CO2 za potrebe regulatornog testiranja…to što vrelo ulje uništava gumice ventila, dihtunge po motoru to je samo dodatni bonus… Nije moguće staviti hladniji termostat jer taj motor ima vodenu pumpu na struju kojom upravlja ECU. Jedino što možeš napraviti je skinuti plastiku na motoru i oblogu na haubi da bar malo smanjiš temperaturu… Tipična BMWova svinjarija kojom namjerno smanjuju trajanje motora, da ne spominjem ultra rijeka ulja s intervalom promjene ulja od 30k km…to je za… Pročitaj više »