Obnovljen Renault Trafic u konfiguraciji minibusa
Porodica lakih komercijalnih vozila objedinjenih imenom Renault Trafic postoji u ponudi francuskog proizvođača već četrdeset godina. Tokom tih decenija je s proizvodnih traka sišlo dva miliona vozila iz ove palete, a za celo to vreme, u opticaju su bile samo tri generacije. Poslednja, u kratkom nizu iteracija za dugi broj godina, debitovala je 2014, pa je tako kucnuo momenat za dubinsko osveženje.
Kroz proces zatezanja bora je prvo provučena putnička verzija Renault Trafic Combi, a onda i najprestižnije izvođenje koje je organizovano na način da može da primi do devet putnika, a ono je nazvano Renault Trafic SpaceClass.
Dakle, nakon što je predstavljen veći model Renault Master, osveženi Trafic je poprimio oštriji dizajn prednjeg kraja, što podrazumeva da su preoblikovani, ne samo maska hladnjaka i odbojnik, već i svetlosne grupacije koje su nadalje u LED tehnologiji, a izmenjen je i poklopac motora. Bokovi minibusa su ostali prepoznatljivi.
Putnička kabina je sada mnogo prijemčivije organizacije i izgleda nego ranije. Novi centralni panel odlikuju otvori za ventilaciju pravougaonog oblika, kao i dugmad raspoređena u pravilnim nizovima. Stari instrumentacioni klaster s digitalnim brzinomerom, koji je pozajmljen iz game putničkih vozila marke Renault, ustupio je mesto klasičnoj instrumentaciji s dva analogna pokazivača i putnom kompjuteru, smeštenom u sredini.
Novi multimedijalni sistem Easy Link s osmoinčnim ekranom i Android Auto i Apple CarPlay funkcijama konektivnosti je dobio svoje mesto i kod novajlije. Vazdušni jastuk smešten napred, s desne strane, sada je impresivnije veličine, i dizajniran je da zaštiti dve osobe, što je učinjeno zbog toga što sada Trafic može posedovati jedinstvenu klupu napred ili pak dva razdvojena, zasebna sedišta.
Ukupan broj i zapremina sitnijih ostava za manje stvari i stvarčice je dodatno uvećan, pa je konstruktor na taj način doprineo ukupnoj zavidnoj funkcionalnosti restilizovanog minibusa.
Naposletku, Trafic je dobio i ceo koktel najmodernijih sistema koji glume elektronske bezbednonosne anđele. To se odnosi na sistem autonomnog kočenja u kritičnim situacijama, pomoć pri održavanju pravca unutar saobraćajne trake, detekciju vozila u mrtvom uglu, a tu je i adaptivni tempomat.
Na minimum su svedene promene u gami, a koje bi se ticale mehaničkih rešenja. I dalje će u ponudi biti tri verzije koje uključuju turbodizel motor 2.0 dCi, a koji je Trafic dobio prošle godine. Uvodni varijetet će vozaču na raspolaganje staviti 11o konjskih snaga koje će na točkove prenositi šestostepeni ručni menjač. Središnja varijanta nudi od 146 do 150 konjskih snaga, dok za transmisiju može biti upotrebljena menjačka kutija s manuelnim ili robotizovanim (EDC) izborom stepna prenosa, u kom slučaju je instalirana dvostruka spojnica. Uz najsnažniju verziju (170 ks) moguće je dobiti samo pomenuti menjač EDC.
(361)
Trafika je zakon. Znam ove šljakere, dostavljače koji su sa Trafikom pregulili milion. Na pitanje, kada su mu radili generalku svi odgovaraju neočekivano-nikad!
Zna li neko koje vozilo je najbolje resenje za skolu fudbala, fudbalski klub? 11 igraca plus klupa plus trener, 17 minimum. I da li je bolje dva mala ili jedan veci pa da mozes da vozis i roditelje?
Sa 8+1 sedista je B kategorija. Sve preko toga se racuna minimim kao mini-bus (D1 kategorija). Faktor koji treba imati u vidu kada se gleda ko i koliko ljudi su planirani da mogu da voze.
znam ja – autobus!
Traffic mi se uvijek sviđao kao vozilo. A ovaj pogotovo. Često sam se uhvatio da razmišljam koji posao bih trebao da radim pa da imam izgovor za ovakvo auto 😉