Premijera: Volkswagen ID.4
Volkswagen je pričekao da realizuje isporuke prvih primeraka baterijskog heča s oznakama ID.3, kako bi javnosti prikazao naredni električni model. U pitanju je krosover koji nudi mogućnost prevoza do pet osoba, i koji se naziva ID.4. Novitet je po gabaritima srodan SUV-u iz iste kuće, modelu Tiguan i kao takav će se na tržištu nadmetati sa Škodom Enyaq i Teslinim Modelom Y.
Novajlija je utemeljen na grupacijskoj MEB platformi. Potvrđena su baterijska pakovanja dva različita kapaiciteta, što znači da će manja jedinica nuditi 52 kWh, dok će veća raspolagati sa 77 kWh. Međutim, u inicijalnoj fazi tržišnog života, samo će verzije s moćnijim baterijama biti dostupne, dok se one cenovno pristupačnije varijante očekuju u kasnijem delu 2021. godine.
Od bazičnog Volkswagena ID.4 se očekuje da omogući prevaljivanje distance od najmanje 360 kilometara s jednim punjenjem baterija. Za pogon je zadužen elektromotor koji razvija nešto manje od 150 ili 170 konjskih snaga. Pogonski točkovi su oni iza vozača.
Od verzije koja poseduje bateriju kapaciteta 77 kWh, treba očekivati autonomiju u nivou od oko 520 kilometara, navodi konstruktor. Električni agregat ove verzije krasi malo više od 200 konjskih snaga, dok je pogonska osovina zadnja. U ovom izvođenju, električni krosover sprinta do stotke, kada krene iz mirovanja, za 8,5 sekundi, dok mu je najviša brzina limitirana na 160 km/h. Pored izdanja s motorom snažnijim od dve stotine konja, biće ponuđena i varijanta koja nudi oko 180 ks, a Nemci su potvrdili da će i verzija s vrha ponude posedovati sistem prenosa snage na sva četiri točka.
Takav primerak će verovatno poneti nalepnice ID.4 GTX, dok će pogonski sklop podeliti s bratskim krosoverom iz Češke Škodom Enyaq vRS, koji nudi malo više od 300 konjskih snaga. Pogon je na obe osovine, dok sprint do stotke traje 6,3 sekundi.
Ulazni ID.4 če posedovati mogućnost priključenja na punjače snage do 50 kW, što podrazumeva vreme dopune do 80% kapaciteta za oko sat vremena, ako je pre toga, energetski status baterije bio na nuli. Međutim, potvrđena je i verzija s mogućnošću konekcije na punjače snage do 100 kW, čime se vreme dopune svodi na polovinu prethodno pomenutog. One verzije koje poseduju veće baterijsko pakovanje (77 kWh), biće u prilici da snagu crpe iz elektroenergetske mreže, putem punjača od 125 kW, na koji način dobijaju energetski sok dovoljan da se prevali 320 kilometara, i to za samo tridesetak minuta akcije dopune.
Dizajn i oprema
Kao drugi model u baterijskoj paleti Volkswagena u nastajanju, ID.4 nastavlja stil i teme koje je premijerno prikazao hedžbek ID.3, naravno sve upakavano u karoserijsku postavku jednog krosovera. Shodno tome, većina detalja na spoljašnosti nam je već prepoznatljiva.
VW ID.4 je 4,580 milimetara dug, na koji način je nešto izdašniji u ovoj dimenziji od običnog Tiguana, ali i skrominiji od Allspace izdanja istog, onog koje je u stanju da preveze do sedam persona. Zapremina prtljažnika iznosi 543 litara, ali ukoliko se zadnja klupa obori, onda ona raste sve do 1.575 litara.
Međuosovinski razmak je na nivou od 2,700 milimetara, dok su baterije smeštene ispod poda prtljažnika. Zato je elektromotor pričvršćen na zadnju osovinu, što je koncept koji omogućava ovom krosoveru da ponudi dovoljno komfora putnicima da bi se mogao meriti s vozilima iz klase iznad.
Centralna konzola nam je već poznata, a razlog tome se krije u tome što smo je videli na modelu ID.3. Najistaknutiji oblici na frontalnom grebenu su, kao po običaju, ekrani. Onaj koji služi za praćenje postavki informativno-zabavnog sistema poseduje dijagonalu od 10 inča, ali može imati i celih 12 inča, ako vlasnik odluči da za te namene odreši kesu. Tu je i još jedan manji digitalni instrumentacioni panel. Njima se upravlja preko novog sistema glasovnih komandi kojem je proizvođač nadenuo ime “Hello ID”, iskazujući tako „kreativnost“ po kojoj je opšte poznat. Trunka ironije se odnosi na postojanje ranije predstavljenih sistema „Hey Mercedes“, pa onda i „Hey BMW“.
ID.4 uvodi i napredni prikaz bitnih informacija na vetrobranskom staklu, to jest head-up-display. U stanju je da projektuje grafiku u trodimenzionalnom stilu, baš kao da su u pitanju pravi objekti na drumu. Na taj način se vozaču olakšava praćenje navigacionih uputstava, posebno u složenim kružnim tokovima i komplikovanim raskrnicama, s više saobraćajnih traka.
Za razliku od prvenca iz baterijske ID familije, to jest za razliku od hedžbeka, ID.4 je dostupan i s adaptivnim amortizerima i sistemom za dinamičku kontrolu kretanja šasije. U standardnoj opremi su i sistem za autonomno kočenje u kritičnim situacijama, kao i pomoć pri održavanju saobraćajne trake. Adaptivni tempomat je na spisku dodatne opreme kao i Volkswagenov sistem poluautonomne vožnje (Travel Assist).
Cene i početak prodaje
Volkswagen je za sada potvrdio samo dve verzije ovog SUV-a za evropske kupce. Obe verzije koriste veće baterijsko pakovanje, snažan motor (201 kočena konjska snaga) i prestižan paket opreme. Cene počinju od bezmalo 50 hiljada evra za model iz First Edition serije, dok je za varijante s oznakom Edition Max, početna cena na nivou od nepunih 60 hiljada evra. Te naknade nisu konačne, jer predstavljaju osnov za obračun državnih podsticaja kojima se stimuliše kupovina nemačkih, pardon električnih proizvoda na četiri točka.
Obe verzije koje se nude u startu, ograničene su na svega 27 hiljada primeraka. Kada VW rasproda te zalihe, fokusiraće se i na kupce koji nisu voljni da iskeširaju toliki novac za njihov krosover. Očekuje se da skromnije verzije ne budu skuplje od 40 hiljada evra.
AutoRepublika
(872)
Kako lep tekst za lahku noć …
Smece na n-tu potenciju i to za 50+ k eura…..koliki idiot moraš biti da bi ovo kupio? Budala samo za odstrel.
Zakasnio je VW prilično u sektor el. vozila, ne vjerujem da će se ‘ljeba najesti.
Ne brini, skocice cena i elektricnim skuterima/biciklama/motorima pa ce sirotinja da pedala ili da ide peske, a mozda i javnim prevozom tamo gde ga ima
Ne samo da mom oku brat blizanac iz Ceske (Skoda Enyaq) izgleda atraktivnije vec mi se ovako na fotografijama i enterijer cini luksuznijim. Neka su cudna vremena dosla gde se ne zna koje iznad koga hijerarhijski.