Početkom godine su se pojavile informacije da su ukrajinski dileri počeli s trgovinom novim vozilima marke Lada. Posebnost rečenice se ogleda u tome što su pomenuta vozila proizvedena u Zaporoškom automobilskom zavodu (ZAZ). Vest se ispostavila tačnom, a zvanična potvrda je stigla tek sada. ZAZ je objavio da je započeo montažu vozila koja su osmišljena od strane ekipe iz Renault grupe.
Iz fabrike se još uvek nisu oglasili s listom modela koji silaze s proizvodnih traka, ali prema onome što prenosi ukrajinski specijalizovani medij Auto-Consulting , u pitanju su sledeća vozila marke Lada: Vesta, Largus i XRAY. U pitanju je za sada, još uvek probna proizvodnja. Pored pobrojanih četvorotočkaša, očekuje se da će i krosover Renault Arkana biti sklapan na istom mestu. Uzgred budi rečeno, Arkana se prodaje u Ruskoj Federaciji, ali ne i u Ukrajini.
Sada je dakle već sasvim očigledno da je zabrana uvoza putničkih automobila, koju je Ukrajina uspostavila u odnosu na Rusiju počev od 1. januara 2020. godine, primorala proizvođače vozila da iz Rusije deo proizvodnje presele u susednu, i nažalost neprijateljsku Ukrajinu. Opet, zajednička proizvodnja donosi dobrobiti za obe strane.
Navodi se da je pre početka novog proizvodnog ciklusa, pogon ZAZ-a morao da prođe kroz proces temeljne modernizacije, kako bi se dostigli poznati standardi kvaliteta koje nameće Renault grupa, ma koliko ovo možda i zvučalo tragikomično, na prvu loptu, znajući za „labav“ kvalitet ove francuske marke. Kao primer možemo navesti da je fabrika sada uspostavila primenu sistema kontrole kvaliteta koji se primenjuje u alijansi Renault Nissan Mitsubishi. a koji nosi naziv Alliance Production Way.
Što se tiče automobilskog zavoda u Zaporožju, ugovor koji je potpisan s francuskom grupacijom je spasonosan, s obzirom na činjenicu da su tamošnji pogoni zakatančeni još 2017. godine. Tada su vlasnici preduzeća ZAZ iz korporacije UkrAvto započeli potragu za strateškim investitorom, uz nastavak maloserijske proizvodnje autobusa i-Van. Od tada do danas, ZAZ je obavestio javnost da pregovara o proizvodnji traktora LS, tegljača žitarica na MAZ-ovoj šasiji. Predmet proizvodnje je trebalo da bude i vozilo na platformi kineske kompanije Sinotruk-Howo. Međutim, baš ništa od svega pobrojanog nije zaživelo, pa Ukrajinci jedino mogu da konstatuju: „Bog da poživi Francuze!“.
AutoRepublika
(3387)
„kako bi se dostigli poznati standardi kvaliteta koje nameće Renault grupa, ma koliko ovo možda i zvučalo tragikomično, na prvu loptu, znajući za “labav” kvalitet ove francuske marke.“
Ovo je mogao lupiti samo neko k’o nikada u zivotu nije imao Renault pa nema pojma kakav je to auto ili da je napisano iz ciste zlobe.
Tri decenije Renault se vozi u mojoj porodici…jos ni jedan kojeg smo imali i kojeg sam ja licno imao i imam i dan danas nije izdao ni ostavio nedje na cesti.Pa valjda bi taj tragikomicni „labavi“ kvalitet do sada vec isplivao majku mu…
Ни мени ово не иде у главу.
MoZda nisi bio te sreće kao onaj francuski preCjednik.
Pa Done…30 godina…koliko jos decenija treba da sacekam tu „srecu“🤣
Ma samo sam Zloća 🙂 Imao sam Clio III trinaest godina 🙂 super je to auto, bez šale. U ovim vestima, ponekad se malo izmotavamo, peglamo lične frustracije, a moramo da nađemo načina i da se odužimo ljudima koji su nas dobrim zadužili 🙂
Majstora Hranislava da presudi, može i Mikica.😃😘
🙃
I prevuče ti njega na BMW, e baš si zloća