Američki sud: Vozači Ubera su faktički u radnom odnosu i pripadaju im sve beneficije po tom osnovu!
Još od svog nastanka 2009. godine, Uber se vredno borio da jednu stvar za koju je verovao da je ključna u njegovom opstanku. Naime, kompanija iz američke savezne države Kalifornije je tvrdila da svi vozači koji rade za interes Ubera, zapravo nisu zaposleni već važe za takozvane „independent contractors“ ili u prevodu, da su nezavisni ugovarači.
Uberova logika je bila zasnovana na tvrdnji da oni samo nude aplikaciju za mobilni telefon dok je vozač taj koji radi za sebe. Razlog za tako nešto leži u finansijama, pa ako vozači budu klasifikovani kao nezavisni ugovarači, Uber nije obavezan da im ponudi beneficije u vidu zdrastvenog osiguranja, penzionog fonda ili bilo kakve kompenzacije, nadoknade, otpremnine ukoliko ostanu bez posla. Tokom godina su zabeleženi veliki napori uloženi s ciljem da se vozači klasifikuju kao zaposlene individue (sa svim privilegijama koje status radnika nosi sa sobom), ali je Uberova armija skupo plaćenih advokata, uvek izlazila kao pobednik na sudu. Međutim, sada se desilo nešto neočekivano, a kao rezultat toga, Uber tvrdi da će se uskoro povući iz Kalifornije.
Još pre nekoliko dana predsedavajući sudija najvišeg nivoa američkog pravnog sistema, odnosno Vrhovnog suda, Itan Šulman je doneo odluku da su vozači faktički zaposleni u Kaliforniji i da im Uber na račun toga mora ponuditi spomenute beneficije koje po zakonu pripadaju licima u radnom odnosu.
Šulman je doneo takav zaključak na osnovu podatka da vozači nisu u mogućnosti da sami odrede svoje dnevnice (već to Uber radi za njih), što bi morali da imaju pravo po kalifornijskom zakonu, kao i podatku da je ova firma u stanju da „otpusti“ vozača ukoliko ne prihvata veliki broj poziva.
Autor ovog teksta je dugo godina vozio za Uber i iza sebe ima preko 15.000 uglavnom zadovoljnih mušterija, a u jednom od ranijih izdanja sam pisao zašto smatram da Uber neće preživeti (taj tekst možete da pročitate ovde). Tada sam se osvrnuo na podatak da vozači snose gotovo sve troškove, a da kompezaciju po pređenjoj milji određuje Uber.
To je uvideo i sam sudija Šulman pa kaže da takozvane „ride sharing“ kompanije ne mogu da biraju šta njima odgovara iz pravnog sistema, a da ostatak obaveza koje prvi izbor podrazumeva, jednostavno ignorišu. Potrebno je reći da Uber nije jedini na udaru već i njegov direktni konkurent Lyft.
Naravno, nije se trebalo dugo čekati na odgovor iz Ubera. Jedan od visokopozicioniranih ljudi u firmi Met Kalman je izjavio da većina vozača želi da budu nezavisni ugovarači i da će se sigurno žaliti. Slično saopštenje je stiglo i od strane Lyfta, a obe kompanije imaju deset dana da ulože žabu.
Oni su ranije tvrdili da ukoliko vozačima budu morali da isplate beneficije, da će sigurno poslovati „u crvenom“, to jest da ne mogu da budu profitabilni, a pritom će morati da ograniče broj vozača. Ova tvrdnja je donekle ironična pošto Uber i Lyft godinama gube velike sume novca, ali ne zbog niske potražnje već zbog visokih izdvajanja u samovozeće proizvode koji bi jednog dana zamenili ljudsku radnu snagu.
Spomenuti Kalman dodaje da je sasvim sigurno da će Kalifornija pobediti na sudu čak i posle žalbe, a to bi primoralo Uber da zatvori vrata u ovoj saveznoj državi. Kalifornija već ima oko tri miliona nezaposlenih.
Mikrofon u ruke je uzeo i predsednik Ubera Dara Kosrovšahi, koji je izjavio da je kompanija spremna na pregovore koji bi zadovoljili obe strane. U prevodu, Uber je spreman da ponudi neke beneficije, kao što su zdrastvene beneficije ili godišnji odmor ukoliko je vozač proveo duži broj godina u firmi i svake sedmice vozi određeni broj sati.
Jedina preostala opcija je glasanje na izborima koje će se odigrati u novembru. Tada će Amerika ne samo dobiti novog (ili starog) predsednika već će građani glasati i za određene izmene u zakonu, u koju spada i takozvani „Proposition 22“ odnosno Predlog 22, gde bi kompanije koje pružaju usluge deljene vožnje, bila okarakterisane kao tehnološka društva, čije usluge koriste potrošači.
Međutim, Uber i Lyft ne bi poslovali u Kaliforniji sve do spomenutih izbora, ukoliko žalba ne bude usvojena naredne sedmice.
Zoran Tomasović
(292)
Interesantno