Mercedes GL se na kineskom kaže Beijing BJ90
Ako vas automobil sa fotografija neodoljivo podseća na Mercedes-Benz GL, to je dobar znak o statusu vaše memorije i nema mesta daljem preispitivanju u tom smislu. Kineski model SUV-a je odista razvijen oko druge generacije velikog nemačkog krosovera s oznakama GL, koji se proizvodio od 2012. do 2015. godine.
Međutim. iako poznati po čestom i ne baš legalnom, da sročimo tu nepravdu na krajnje pitom način (da nam se brat Si ne naljuti), „pozajmljivanju dizajna“, ovo vozilo je potpuno u liniji s voljom nemačke donorske kompanije. Naime, u Kini ga sklapa firma BAIC, između ostalog poznata i po tome što je značajan suvlasnik Daimlera, a i još važnije, po tome što sa nemačkim koncernom „neguje“ zajednički poduhvat u pomenutoj azijskoj zemlji. Ta zajednička kompanija izrađuje Mercedesova vozila za kupce u Kini.
Sada je pred nama Beijing BJ90.
Iako su se na internetu prve fotografije „Devedesetice“ pojavile još 2015. godine, zvanični početak proizvodnje je upriličen tek tokom leta 2018., a čak ni nakon tog trenutka, model nije stekao pravo na status serijske verzije. Samo 258 primeraka ovog modela je isporučeno tokom 2019. godine, a skoro svi su završili u civilnoj upotrebi. Naposletku, kompanija BAIC je proglasila punokrvni početak masovne proizvodnje i start prodajnih aktivnosti.
Evo u kojoj formi će „kineski GL“ pred kupce!
Dizajnerska rešenja koja su primenjena na krosoveru Beijing BJ90 se nisu puno promenila u poslednjih pet godina koje smo opisivali nešto ranije. Ako analiziramo gabarite SUV-a s fotografija, shvatićemo da su skoro potpuno identične nemačkom donoru. Beijing BJ90 je 5.171 milimetar dug, dok je širok 1.995 milimetara. Možda je najimpozantniji paramtar iz segmenta dimenzija onaj koji se tiče visine, jer ona iznosi 1.902 milimetra.
Možda je malo iznenađenje da je praktično jedina razlika u odnosu na gabaritne odrednice originala, ta što je na kineskoj verziji međuosovinski razmak duži za 25 milimetara, i shodno tome dobacuje do 310 centimetara.
U početku se unutrašnjost kineskog SUV-a razlikovala od GL-a samo po detaljima dekoracije, dok su se u različitima fazama razvoja konstruktori iz Kine poigrali s različitim originalnim opcijama čeonog panela. Naposletku, izabrano je rešenje koje je i dalje osmišljeno od strane uzora, to jest od strane Nemaca.
Sve prateće spravice, obruč upravljača, jedinica za kontrolu rada uređaja za klimatizaciju, mnogi tasteri – sve je to preuzeto s pravog GL-a. Međutim, kineska verzija ima i neke osobenosti nezavisne od donorskog modela.
Veliki ekran modernog multimedijalnog sistema je instaliran po sredini centralnog grebena. Na središnjem tunelu, tamo gde je kod Mercedesa bila smeštena jedinica za kontrolu muzičkog uređaja, kod kineskog krosovera je pozicionarana komanda za podešavanje elektropokretanih sedišta. Nemci su ove tastere tradicionalno smeštali na vrata.
Povrh toga, opet za razliku od GL-a, Beijing BJ90 ne nudi treći red sedišta, dok se i drugi red može naručiti u dve različite alternacije. Dakle, vlasnik može izabrati tradicionalnu klupu na kojoj se lagodno smeste i sve tri osobe, ili se pak može opredeliti za dve zasebne i ultrakomforne fotolje sa masivnim odmorištem za ruku u sredini.
Cene koje je objavio BAIC jesu povisoke. U Kini će se BJ90 nuditi po početnoj ceni od 100 hiljada američkih dolara, a ona će dobacivati i do 142 hiljade zelenih novčanica. To je i dalje skromniji zahtev od onog koji zainteresovanim stranama ispostavljaju Germani kada se povede priča o aktuelnom modelu Mercedes-Benz GLS. Taj ne može nikako da dobije onaj koji nije odvojio najmanje 148 hiljada zelembaća za te namene.
AutoRepublika
(659)