Poznata globalna zaraza je pomrsila mnoge planove poslovnih ljudi iz različitih grana industrije, pa tako i iz onog dela koji se bavi razvojem, proizvodnjom i plasmanom automobila. U nekom nazovi strahu, da se takva sudbina ne prenese i na Citroen, ljubitelji marke su počeli da se sve glasnije raspituju o planovima uprave za budućnost. Tako smo pre dan, dva saznali da je premijera francuskog predstavnika u C segmentu, modela Citroen C4, zakazana za poslednji dan meseca pred nama.
Ali, to nije sve što zanima poklonike avangardnog stila. Još 2016. godine, na Salonu automobila u Parizu je predstavljen CXperience koncept (naslovna i dve fotografije ispod) za koji je još tada rečeno, a sredinom 2019. godine i potvrđeno od strane Arna Belonija, direktora marketinga Citroena, da je u pitanju vesnik nove buduće perjanice game.
Ispostavlja se zaista da Francuzi nisu odustali od projekta, što saznajemo i čitajući izjave Lorensa Hansena, direktora strateškog razvoja proizvoda u Citroenu, a koje je prenela redakcija poznatog lista Automotive News Europe. Njegove reči su glasile ovako: „Verujte mi, automobil postoiji i predivan je!“
Hansen je dodao da je D segment od veoma velikog značaja za Citroen, i to uprkos činjenici da je cela klasa limuzina te veličine prilično ugrožena, kako konkurencijom iz graničnih kategorija (C i E), tako verovatno još i više najezdom SUV modela.
Prema javnoj bazi podataka CarSalesBase, tokom prvog tromesečja 2020. godine, plasman vozila iz srednje klase (D segment) je niži u Evropi za oko 15% i isporučeno je ukupno 220.556 primeraka. Jasno, poređenje je s prethodnom godinom.
Ipak, neki modeli iz segmenta su zabeležili priličan rast popularnosti među kupcima, a tu se, s otpremljenih 34.928 primeraka, posebno ističe nova Serija 3 iz BMW-a (+33%). Ni Passat (+12%) nije razočarao čelnike Volkswagena, jer je realizovan u 32.196 primeraka. Volvo S60/V60 je traženiji za 5% (prodato 16.309 komada). Francuski Peugeot 508 (+7%) je takođe prošao dobro, s obimom isporuka od 8.562 „kopija“.
Uopšteno uzevši, sasvim je realno organizovati profitabilno funkcionisanje proizvodnje u D segmentu, a i sama PSA grupa je odlučila da „ne diže ruke“ od istog, već da pokuša da pokupi kajmak. Tako je nedavno debitovao DS 9 premijum sedan pomalo „smornog“ izgleda. Utemeljen je na modularnoj platformi EMP2, koja je takođe osnov i za modele Peugeot 508, Opel Insignia, dok se veruje da će za istu namenu poslužiti i kod modela C5.
Naslednik limuzine Citroen C5 će verovatno biti predstavljen tokom ove godine, ali se još ne zna hoće li poneti oznake C5 ili C6, kao što nije poznato ni da li će oblik karoserije biti limuzinski ili pak liftbek. S druge strane, zato je izvesno da ćemo ga videti u formi karavana, inače izuzetno popularnoj među Evropljanima.
Sudeći prema nagoveštajima koje nam serviraju izvršni rukovodioci Citroena, naslednik C5-ice će se, u smislu dizajna, radikalno razlikovati od familije u vidu takmaca Peugeot 508 i DS 9. S druge strane, posve je logično očekivati deobu pogonskih sklopova, uključujući i one plug-in hibridne.
Inače, Citroen C5 druge generacije nas je „tragično napustio“ tokom 2017. godine, dok mu je najbolja godina bila 2009. Tada su dileri zadovoljno trljali ruke potpisujući primerke kupoprodajnih ugovora za 80 hiljada jedinica ovog modela.
U Kini je donedavno nuđena verzija modela C5, koja je bila prilagođena ukusu kupca iz Azije. Dizajn karoserije je bio modifikovan, i primenjen je klasičan sistem ogubljenja, umesto hidropneumatskog po kom je Citroen inače nadaleko čuven.
Kineski C5 je i sklapan u toj zemlji, a prodat je u obimu od samo 725 primeraka tokom prošle godine, dok je godinu dana ranije isporučeno 5.070 jedinica. To praktično ilustruje činjenicu da su najbolji dani modela C5 u prethodnoj generaciji, ostali daleko iza nas.
AutoRepublika
(4008)
A kako se u ovaj koncept ulazi i kako se iz istog izlazi? Jel idu i časovi razgibavanja i joge za savladavanje takvih veština?
Nece biti predstavljen ove godine.