Tesla patentirao novu elektrodu za „životnu“ autonomiju od preko milion i po kilometara
Tesla je patentirao novu NCA elektrodu која će biti iskorišćena za novu baterijsku ćeliju, razvijenu unutar kuće, za koju se očekuje da će biti dugotrajnija i jeftinija.
Već smo ranije pisali o Teslinom partneru na planu istraživanja baterija, Džefriju Danu, i njegovom timu pri Dalhausi univerzitetu, koji je postigao impresivne rezultate na testiranjima novih baterijskih ćelija, koje bi mogle da traju preko 1.500.000 kilometara.
Nova testirana baterija je litijum-jonska ćelija s novom generacijom „monokristalne“ NMC 532 katode i novog, naprednog elektrolita, koji su patentirani.
Tim je uspeo da demonstrira preko 4.000 ciklusa u baterijskim ćelijama s novom katodom.
Sada je Tesla patentirao „monokristalne“ NCA elektrode, što je obelodanjeno u nedavno objavljenoj primeni patenta pod imenom „Metod za sintetizovanje nikl-kobalt-aluminijumskih elektroda“.
U novim studijama pronalazača, identifokovan je dvostepeni proces sinteze za pripremu monokristalnih nikl-kobalt-aluminijumskih elektroda. U nekim rešenjima, postupak sinteze u dva koraka uključuje dve faze litizacije. U prvom koraku, kako bi se izbeglo formiranje Li5Al04 pri visokoj temperaturi sinterovanja, prekursori Li/OM odnosa manjim od 1,0 (na primer Li/OM=0,6, 0,8, 0,9, 0,95) se litizuju na višim temperaturama sinterovanja, kao što su 800 do 950 stepeni Celzijusa. Ovaj korak sinterovanja može trajati između 1 do 24 sata, u zavisnosti od odabrane temperature i konfiguracije peći koja se koristi, kao i željene konačne veličine kristalita. U prvom koraku litizacije dobija se Li(i-X)[Nio.88Coo.o9Alo.o3](i+x)02. U drugom koraku litizacije, kako bi se nadoknadio nedostatak litijuma, materijal se sinteriše s više LiOHTUO na standardnoj NCA temperaturi litizacije (približno od 650 do 760 stepeni Celzijusa) tokom otprilike 12 sati.
Ovaj korak sinterovanja može trajati između jednog i 24 časa, zavisno od odabrane temperature i konfiguracije peći koja se koristi. Količina dodatka LiOHTLO u drugom koraku litizacije određuje se ukupnim ciljnim odnosom Li/OM u krajnjem proizvodu. U nekim realizacijama, u prvom koraku litizacije, ako je odabran odnos Li/OM „b“, onda je u drugom koraku litizacije dalji dodatni odnos Li/OM od 1,0-b – 1,01-b, 1,02-b, 1,03-b i tako dalje, koji se bira u zavisnosti od količine gubitka litijuma, koji se predviđa u prvom, odnosno drugom koraku litizacije.
Drugim rečima, zbir odnosa Li/OM odnosa u prvom koraku i odnosa Li/OM u drugom koraku litizacije je 1,01, 1,01 ili 1,03. U nekim realizacijama, cilj je da se napravi krajnji proizvod s Li/OM odnosom blizu 1,00 i s vrlo malo Ni atoma u Li sloju u materijalu (manje od 2%).
Izvor blizak dešavanjima je izjavio da će nove elektrode verovatno omogućiti Tesli da postigne sličnu ili bolju energetsku gustinu u odnosu na NMC baterije.
Hongjang Li i Đing Li, Teslini baterijski inženjeri i Danovi učenici, kao i sam Dan, navedeni su kao pronalazači novog Teslinog patenta.
Oni su takođe autori prethodnog istraživanja, povezanog s Teslinim najnovijim postignućima u okviru tehnologije baterija. Američka kompanija radi na tajnom, internom Roadrunner projektu.
Teslin cilj je da proizvede sopstvene baterijske ćelije koristeći tehnologije razvijene od strane internih timova, uključujući i Danovu ekipu, kao i nove tehnologije koje su postale dostupne kroz pripajanje Maxwella, što bi troškove spustilo na ispod 100 dolara po kWh.
Tesla je i ranije testirao prototipove ćelija u okviru tajnog Roadrunner projekta. Kompanija veruje da može masovno da proizvodi te ćelije i koristi ih u svojim vozilima, a naknadno kao vid skladištenja energije.
Američki proizvođač je razvijao opremu za proizvodnju u tajnosti, kao pilot program u Frimontu u poslednjih nekoliko meseci.
Kompletan Teslin patent možete pogledati OVDE
Priredio: Pavle Barta
AutoRepublika
(1336)
Loš naslov, nije autonomija od 1.500.000 km, već trajnost baterija – svejedno impresivno, ako bude tako.
Taman kad se ostali proizvođači pohvale kako su Tesli S postali ozbiljna konkurencija(Porše, Audi, Jaguar,Mercedes, BMW, Polestar, Byton, BYD,….), Tesla doda gas. Svako zna napraviti električni 4×4 skejbord, nakačiti na njega aluminijumsku karoseriju, nafilovati ga unutra kožom i luksuzom ali su caka bile i ostale BATERIJE. Njihova trajnost, kapacitet i brzina punjenja.Auto proizvođač koji nema fabriku baterija velikog obima proizvodnje u svom vlasništvu nema šta da traži u proizvodnji el. automobila.Tesla je to shvatio prije svih.
Nije Tesla nista shvatio, tesla je vojni projekt y imaju oni tu tehnologiju odavno.
Vojni projekat u privatnom vlasništvu.? Interesantno. A šta je predviđeno tim „vojnim“ projektom koji se krije iza imena Tesla?
Saglasan. Bilo bi dobro da VW grupacija da podatke o svojim baterijama. Misljenja sam da su daleko od Tesle.
VW, Mercedes, BMW, Jaguar,… još uvijek nemaju svoju fabriku baterija velikog obima proizvodnje nego ih kupuju od dobavljača:LG, Samsung, Sony, Panasonik, BYD,… a to je velika razlika.
‘As of now, Panasonic is the only approved battery cell supplier for Tesla’s vehicles. Since Tesla’s inception, Panasonic has always been the automaker’s sole battery supplier for vehicles with the very small exception of a short-lived Tesla Roadster 3.0 battery replacement program. Over the last few years, Tesla started using battery cells from Samsung SDI and LG Chem for its stationary energy storage products, but Panasonic always had the exclusive contract to supply the automaker with battery cells for its electric vehicles.’ ‘As Panasonic exits New York, it still works with Tesla under a separate joint venture to produce battery… Pročitaj više »
„Join venture“ je zajedničko ulaganje dva partnera u nekom poslu, obično u omjeru 50:50, može i drugačije ako se partneri dogovore.Većina drugih proizvođača nema ni to.
Partnerstvo sa Panasonikom nije bilo samo rebrendiranje koliko znam, Tesla je sa njima radila na razvoju baterija te su imali Tesla baterije koje su bolje od samostalnih Panasonic. Postoji i poneki patent iz ranijih godina. Saradnja se lagano gasi, ili bar usporava koliko sam upućen, jer Tesla treba da počne sa proizvodnjom sopstvenih baterija, a ove godine su prekinuli kooperaciju u proizvodnji solarnih ćelija. Spominjao sam više puta da su od prošle godine stare kompanije kondenzatora i baterija, američki Maxwell i kanadski Hibar Systems, Tesline kompanije. Još 2017. je Tesla kupila i nemački Grohmann Engineering koji se bavi automatizacijom proizvodnje… Pročitaj više »
patentirali su oni i koronu a elektorda čim ugleda svetlo dana ako bude čemu vredela biće odma made in china isti kvalitet za upola para. zajebava se tesla sa svetom prodaje automobilcice decije igracke lansira vatromet satelite sprema turizam na marsu i pravi od sveta budale i debile dok bil gejc puni podrume hranom i picem. dali ce sumrak sveta biti u bojama tesle jer su oni namenjeni da prave sve svetske gluposti