Španci sve manje kupuju nove automobile, okreću se polovnjacima
Kupci u Španiji sve više se orijentišu ka polovnim automobilima, dok tržište novih automobila beleži sve veći pad.
Ako ste mislili da su Srbi šampioni kada je reč o kupovini polovnjaka, varate se, jer je u prethodnih nekoliko godina ubeležen snažan rast prodaje korišćenih vozila u nekolicini evropskih zemalja, uključujući i Španiju.
Tako su potrošači na Pirinejskom poluostrvu prošle godine kupili za 4,8% manje novih automobila nego što je bio slučaj 2018. godine. No, taj pad je bio značajno izraženiji kod fizičkih lica gde je iznosio 12%. Nasuprot tome, ubeležen je rast prodaje vozila starijih od 20 godina, i to čak za 17%.
Eksperti navode kao glaven razloge političku nesigurnost i manju platežnu moć kupaca u Španiji. Još jedan razlog je činjenica da su se do 2016. godine mogli predati stari automobili i uz doplatu dobiti novi model, ali je ova praksa od tada praktično nestala u Španiji.
Kao još jedna od pogodnosti za kupovinu polovnjaka u ovoj zemlji navodi se porez. Porez na prenos svojine nad polovnim vozilom u Španiji iznosi maksimalno 8% od procenjene vrednosti automobila. Stručnjaci navode da kupce odbija i sve viša cena novih automobila koja je u prethodnih nekoliko godina u stalnom porastu.
U Španiji su automobili A i B segmenta veoma popularni, a jedan od udaraca onima koji su želeli da kupe novi četvorotočkaš jeste odluka brojnih proizvođača da povuku iz prodaje modele iz navedenih klasa. Tako su u prošlost otišli Fiat Punto, potom Opel Karl, Ford Ka+…
Oni koji su upućeni u automobilsko tržište na Pirinejskom poluostrvu ističu da će se pad prodaje novih automobila nastaviti u narednom periodu. Oni navode da skupoceni električni automobili i plug-in hibridni modeli nisu privlačni prosečnom španskom kupcu, te je jasno da će se prodaja polovnjaka uvećati u godinama koje su pred nama.
AutoRepublika
(565)
Nisu to problemi samo španskog tržišta.