Karlos Gon je iskoristio zajedničko poslovanje između Nissana i Mitsubishija za naduvavanje svojih primanja, efektno odbijajući smanjenje svojih nominalnih primanja, u cilju pokrivanja ličnih poreskih dugova, kažu advokati proizvođača automobila.
Gon, bivši predsednik Renault-Nissan-Mitsubishi alijanse, uhapšen je u Japanu 2018. u vezi s finansijskim malverzacijama, ali je uspešno pobegao u Liban prošlog decembra.
On je negirao bilo kakvu krivicu, uključujući i način na koji je plaćan. Čak, pokrenuo je slučajeve protiv kompanija, s tvrdnjom da je nezakonito otpušten. Jedna od parnica se vodi u Nizozemskoj (Holandiji), gde su japanske kompanije juče podnele nove podneske.
Gon je sebi odredio platu i bonus u vrednosti od 7,3 miliona evra, bez znanja odbora Nissana i Mitsubishija, kažu advokati.
Oni su u okviru argumenata dostavljenim nizozemskom sudu tvrdili da je Gon dodelio tu isplatu sebi kroz zajednički poduhvat Nissan-Mitsubishija, da bi nadoknadio smanjenje svojih javno deklarisanih primanja, s kojima se složio kada je stupio na mesto šefa Nissana aprila 2017.
Predstavnici Gonovog advokatskog tima su rekli da su tvrdnje o nepoznatim ili nepoštenim isplatama neosnovane. Oni su prisustvovali saslušanju u Okružnom sudu u Amsterdamu, koje je bilo povezano s Gonovom tužbom o nezakonitom otpuštanju.
„Mi ne dovodimo u pitanje da je gospodin Gon primio dobru platu“, rekao je advokat Roland de Mol. „Međutim, on je imao težak zadatak da natera francusku i japansku kompaniju da sarađuju. On se nije penzionisao da igra golf nakon što je istupio s mesta generalnog direktora Nissana.“
Advokat Nissan-Mitsubishija, Elko Merding, rekao je da postoje dokazi da je Gon izdejstvovao da mu alijansa plati lični poreski dug u Francuskoj od 498.000 evra 2018., kao i da je organizovao avansno plaćanje njegovih primanja za 2019. u 2018., da bi izbegao zakazano povećanje poreza na prihode u Nizozemskoj.
Spreman za borbu
Navodi su došli kada je Gonov advokatski tim osporio njegov otkaz koji je dobio od Nissana i Mitsubishija tokom rasprave na sudu u Amsterdamu, prvom javnom zasedanju u vezi s tim slučajem, nakon što je bivši generalni direktor pokrenuo tužbu protiv japanskih kompanija prošlog jula.
Gon potražuje 15 miliona evra odštete od Nissana i Mitsubishija, koji su po njemu prekršili holandski zakon o radu.
Njegovi advokati su se zalagali za oslobađanje internih dokumenata, koji se odnose na njegov otkaz, nakon istrage Nissan-Mitsubishija, koju su proizvođači iskoristili za potkrepljivanje njegovog udaljivanja zbog finansijskih malverzacija.
S druge strane, Gonov advokatski tim smatra da je on nepošteno najuren kao predsednik Nissan-Mitsubishija BV, entiteta registrovanog u Nizozemskoj, jer detalji navoda nisu bili podeljeni s njim. Njegovi advokati kažu da će ti dokumenti pokazati da su kompanije bile svesne njegovih aktivnosti.
„Nissan i Mitsubishi su javno osramotili Gona“, rekao je de Mol sudu. „Njihovi izveštaji i optužbe nikada nisu izneti samom Gonu. Nije bilo odgovarajućeg postupka.“
De Mol je rekao da se zalaže za „potpunu raspravu o razlozima Gonovog otpuštanja. Potrebne su nam informacije iz njegovog dosijea da bismo to mogli učiniti. Gospodin Gon je spreman za borbu.“
Advokat Nissan-Mitsubishija, Merding, odbacio je zahteve Gonovog advokatskog tima, rekavši da su razlozi za smenu izvršne vlasti jasni i da su njegovi advokati „krenuli u ribolovnu ekspediciju“.
Amsterdamski sud je saopštio da će odložiti bilo kakvu odluku u vezi s dokumentacijom dok Nissan i Mitsubishi ne podnesu svoj slučaj o razlozima Gonovog otpuštanja, što se očekuje da će se desiti 26. marta.
AutoRepublika
(175)
Što je više kleveta i laži…..:-)
Primjećujem da sud čak i ovako kompliciran i težak slučaj, rješava brže od rastave braka, uz manje troškove. x-S