Prvi model iz, sada već izgleda linije pristupačnih automobila marke Citroen bio je sedan C-Elysee. U trenutku premijere, te 2012. godine, proizvođač ga je video kao adut za nastup na tržištu zemalja u razvoju, pa su tako i naši kupci imali prilike da mu se raduju. Limuzina koja je silazila s proizvodnih traka kompanijskih pogona u Španiji, isporučivana je od većih tržišta i na ruskom, ali je sada ključna teritorija postala kineska.
PSA grupi u Kini, najblaže rečeno, ne cvetaju ruže a partnerstvo sa Dongfengom u čijoj režiji se sklapa i ovaj model, je na iskušenju. Tokom 2014., razvijen je hedžbek s nešto povišenom pozicijom sedenja koji je kao takav utemeljen na pomenutom sedanu. Kros hedžebek čiju sliku vidite nešto niže, je poneo ime Citroen C3-XR.
Sada je kompanija krenula u drugom, to jest suprotnom smeru, pa od hedžbeka ponovo priprema (nešto drugačiju) limuzinu od one od koje je sve počelo (C-Elysee).
Fotografija novajlije, limuzine s nešto povezanom pozicijom sedenja, iliti kros sedana se pojavila na internetu zahvaljujući procesu sertifikacije koji se sprovodi kod kineskog MInistarstva industrije. Dakle, budući Citroen C3L je izvedenica kros heč modela C3-XR kome je dodat rep, odnosno prtljažnik.
Limuzina s blagim terenskim aspiracijama je identična starijem hedžbek bratu čak i u segmentu zadnjeg para vrata. Glavna razlika koja karakteriše novajliju biće plastična zaštita postavljena svuda oko vozila kao i povišeni klirens.
Prema dostupnim preliminarnim informacijama, Citroen C3L će posedovati identično međuosovinsko rastojanje kao prepredak C-Elysee sedan (2.655 mm), ali će od njega biti nešto duži (4.505 spram 4.427 mm). Pored toga novajlija će biti i „bliži Bogu“, to jest viši (1.513 spram 1.476 mm). Širina dve limuzine iz iste porodice ostaje identična i iznosi 1.748 milimetara.
Pored toga, modeli će posedovati različite pogonske jedinice. Citroen C-Elysee se u Kini nudi samo s atmosferskim motorom koji sagoreva benzin i razvija 117 konjskih snaga iz zapremine od 1,6 litara. Nasuprot njemu Citroen C3L poseduje rešenje o sertifikaciji u kom je naznačeno da je za pogon zadužen trocilindarski turbobenzinac zapremine 1,2 litra. Snaga je bezmalo identična pomenutom atmosfercu, za razliku od krive obrtnog momenta, i iznosi 116 „konjića“.
Zvanična premijera kros sedan bi trebalo da usledi već sledećeg meseca, ali nama to malo vredi, izuzev verovatno samo informativno, jer Francuzi ga ne nameravaju nuditi van Kine. Zajednički poduhvat PSA – Dongfeng ne izvozi ni kros hedžbek C3-XR, pa nije realno očekivati da će se drugačije poneti ni prema „repatom“ bratu pomenutog hedžbeka.
AutoRepublika
(460)