Manija za SUV/krosoverima značajno podiže globalnu emisiju i potrošnju nafte
Krosoveri nisu ništa novo. „Slučajno“ je priču započeo AMC s Eagleom 1979., da bi tokom 2000-ih ovaj tip vozila počeo da dobija zamah na popularnosti, što se posebno pojačalo početkom ove decenije. Danas, modeli s povišenim klirensom, bazirani na putničkim automobilima, popularniji su od istinskih SUV-a.
Proizvođači možda ulažu milione i milijarde u efikasnije pogone, uključujući „plug-in“ hibride i električna vozila, ali apetit potrošača za krosoverima ima poslednju reč, povećavajući na taj način profitne marže automobilskih i naftnih kompanija.
Osnovana godinu dana nakon Naftne krize 1973., Međunarodna energetska agencija (IEA), došla je do očiglednog zaključka vezanog za ovaj trend. Mada je globalna prodaja automobila sa SUS motorima pala za dva odsto tokom 2018., oko 40 odsto novih registracija u SAD se odnosilo na modele s povišenim klirensom, što je značajno više od 20-odstotnog tržišnog udela iz 2010.
„Ovaj trend je univerzalan“, kaže IEA. „Gotovo polovina svih vozila prodatih u SAD i jedna trećina u Evropi, odnosi se na SUV/krosovere.“ Ukus kineskog kupca je sve otvoreniji za ovu opciju, a ni Indija nije daleko. Na kraju krajeva, globalizacija radi svoje i u automobilskom univerzumu, rezultat svega je da imamo veću potrošnju goriva, kao i veću emisiju CO2.
„Emisija globalne flote SUV/krosovera porasla je za gotovo 0,55 Gt CO2 u poslednjoj dekadi, na oko 0,7 Gt ugljen-dioksida“, istakla je IEA. To znači da su SUV/krosoveri drugi najveći doprinosoci povećanju emisije CO2 od 2010., nakon energetskog sektora, dakle, ispred teške industrije, kamiona i avio industrije.
Automobili povišenog klirensa su takođe odgovorni za značajan rast potražnje za naftom od 3,3 miliona barela dnevno za potrebe putničkih vozila od 2010. do 2018.
Ukoliko se ovaj trend nastavi, SUV/krosoveri će dodati 2 miliona barela nafte u okviru dnevne potražnje do 2040. Takav rast će neutralisati bilo kakve prednosti koje će eventualno doneti 150 miliona električnih automobila. To dovoljno govori o besmislenosti SUV/krosovera, ali i o kupcima generalno na globalnom planu, o čemu smo već pisali. Ko još razmišlja o monovolumenima i karavanima…
AutoRepublika
(232)
Zakon velikih brojeva je nemilosrdan.
davne 2008, kriza, i po logici stvari potrebno je stisnuti se , prištedeti, naprotiv SUV manija u jeku, veći auto, veća čeona površina, veći motori, naravno veća i potrošnja, ali svet teži slobodi koju propagira SUV, kao da svi sad idemo u prirodu, vozimo preko potoka itsl
marketing je čudo
gledam kod mene u kraju, kupili kaškai, i to valjano opremnjen, zaista prelep, neki krovni nosači, ali brate nahvatala se prašina na njemu, malo se vozi, služi za izložbu… da komšiluk pari oči…..