Teški dani za JLR odnosno indijske vlasnike.
Nedaće koje su nastale na kineskom tržištu automobila, ali i na matičnom, indijskom tržištu, u mnogome su otežale funkcionisanje kompanije Tata. Osim toga, JLR je u velikoj opasnosti usred nesigurnosti izazvane izlaskom Velike Britanije iz EU.
Sve se to naravno odražava u finansijskom smislu na poslovanje, te je tako prošle godine ubeležen astronomski gubitak JLR-a. Tata na sve načine pokušava da izbegne prodaju britanskih proizvođača automobila i za sada su u potrazi za potencijalnim partnerima.
Kao jedan od potencijalnih partnera vidi se BMW koji već sarađuje sa JLR-om. Navodno, Tata je spremna da ponudi udeo u Jaguar Land Roveru, ali da i dalje neće da prepuste uzde nekom drugom. Ipak, pitanje je da li će BMW i sam opterećen velikim troškovima elektrifikacije biti u ovom trenutku voljan za jednu takvu akviziciju.
Tata je preuzela JLR od Forda od 2008. godine i inicijalno zabeležila veliki uspeh. Preporođeni JLR našao je svoje mesto na tržištu ne samo u Evropi i Severnoj Americi, već se probio i na ruskom i kineskom tržištu.
U prva tri kvartala ove godine u Evropi, britanska grupa prodala je 177.964 automobila, uz pad prodaje od 0,8%.
AutoRepublika
(240)
ne verujem da će bmw kupiti i jednu akciju jlr, zato što im je isplativije prodati motore i platforme britancima. bmw je nekada imao udeo u land roveru ako se ne varam, prvi x5 je koristio mehaniku sa tadašnjeg range rovera.
Svabe su uzele know-how i ostavile otpatke, Indijci su pokusali da ga podignu ali ni taj znacajan upliv kapitala u SUV vozila nije donio dugorocne efekte, iako idu dosta u pravcu elektrifikacije jer je to ono sto danas pokusavaju prodati, mada prave terenske sposobnosti jedno EV auto ne moze da savlada, tu vam je uzaludan emotor.