Spiegel: Daimler plaća do milijardu evra kazne za dizel šibicarenje
Stazama kojima su već prošli VW, Audi, Porsche i Bosch, sada se izgleda definitivno zaputio i Daimler. Prema Spiegelovim izvorima, nemački regulatorni organi razmatraju da švapskog proizvođača oglobe iznosom u rasponu od 800 miliona do jedne milijarde evra.
Ipak, da je Daimler oličenje čestitosti za kolege iz Volfsburga, Ingolštata i Cufenhauzena, govori činjenica da istraga koja se već neko vreme vodi protiv pravnog lica, neće biti proširena na zaposlene. Barem ne ove godine, kako stoje stvari.
Dakle, inicijator kažnjavanja je javno tužilaštvo iz Štutgarta koje želi da „nagradi“ Mercedes zbog nalaza do kojih je došao regulatorni organ zadužen za pitanja saobraćaja. KBA je prilkom provera koje su sprovedene otkrio postojanje nelegalnih sprava u dizel vozilima više modela trokrake zvezde, a u koje su uključene C klasa i E klasa.
Kao posledica tog otkrića, proizvođaču je naloženo da povuče pogođena vozila, a inspektori iz Flensburga su zaključili da je kompjuterski program imao zadatak, da u testnim uslovima, omogući da se postignu značajno bolji rezultati u vezi štetnih emisija, od onih koji karakterišu vožnju u realnim saobraćajnim uslovima. Daimler tvrdoglavo nastavlja da ovaj potez naziva zakonitim.
Delo za koje se Daimler tereti se kažnjava iznosom od do 5.000 evra po prodatom vozilu. Do ovog trenutka, već je povučeno 280.000 vozila u Nemačkoj, a niko još od zvaničnika KBA ne izlazi sa procenjenim iznosom kazne, jer se traga za eventualnim dodatnim vozilima sa manipulativnim softverom.
Spiegel je preneo svojim čitaocima da će konačna odluka biti doneta u naredna dva meseca (septembru ili oktobru), dok je iz tužilaštva stigla izjava da će suđenje biti završeno do kraja tekuće godine.
Daimler nije želeo da komentariše slučaj, baš kao što to nisu učinili ni nadležni u javnom tužilaštvu, pozivajući se na istragu u toku.
Finansijski izveštaji Daimlera za drugo tromesečje, sadržali su rezervisanje za troškove povodom dizel šibicarenja u iznosu od 1,6 milijardi evra, što je uslovilo iskazivanje gubitka. Pored već izvesne kazne u Nemačkoj, Švabe se suočavaju sa sličnim epilogom i u Americi, gde je takođe pokrenuta istraga, a u februaru 2016. godine, tamošnja Agencija za zaštitu prirode je pozvala Mercedes-Benz da obarzloži nivoe štetnih isparenja u pojedinim modelima.
Tužilaštvo u Nemačkoj je, zbog sličnih dela, već kaznilo sledeće kompanije i njihovo više rukovodstvo: Volkswagen (1 milijarda evra), Audi (800 miliona evra) i Porsche (535 miliona evra). Tokom maja, tužilaštvo iz Štutgarta je „nagradilo“ i Bosch za „doprinos“ u prevari, a iznos je bio skoro pa simboličan (90 miliona evra).
AutoRepublika
(372)
Sami sebi plaćaju kaznu. Kartel.
„Bosch“ je premalo kažnjen. Bez njih ovog „dela“ ne bi bilo. Oni su bili ključna karika prevare od strane svih auto proizvodjača.
Tačno tako, to je suština. A da dopunim i ono što reče @Don – Nemci će kazniti svoje proizvođače i naplatiti im vrtoglave svote koje će ubaciti u budžet, od koga će posle tim istim proizvođačima uplaćivati subvencije za električne automobile i davati novac za razvoj istih, verovatno ukupno u mnogo višem iznosu od ovih kazni.
Nemoj tako. Reno je koristio i Continental-ove sisteme ubrizgavanja na 1.5 dCi 110. 🙂