Veliki saloni ili događaji koje organizuju proizvođači, pitanje je sad?
BMW se pridružio Fordu u kreiranju medijskih događaja, koji služe za slanje poruka koje po njima predstavljaju nešto više od čistog lansiranja novih proizvoda. Naravno, to podrazumeva i sve slabiju komunikaciju i udaljavanje od tradicionalnih salona automobila.
Bavarska kompanija je 25. juna okupila preko 400 ljudi iz medija, kao i iz redova „influensera“ i finansijskih analitičara, u BMW Welt centru u Minhenu, da bi predstavila brojne nove proizvode i pružila ažurirane informacije u vezi s elektrifikacijom, autonomnom vožnjom i programima digitalno povezanih vozila.
Događaj pod imenom NextGen, sličan je po formatu Fordovom Go Further, a reč je o komunikacionoj strategiji, s kojom je američki proizvođač započeo u Amsterdamu, septembra 2012., kada je ujedno predstavljen novi Mondeo.
Od tada, „plavi oval“ je zaobišao nekoliko velikih salona automobila u Evropi, ponovivši Go Further događaje u Barseloni, novembra 2013., kada je skinut veo s novog Mustanga, a zatim u Kelnu 2016., kada je premijeru imala nova Fiesta. Prošlog aprila, u Amsterdamu je predstavljena nova generacija Kuge, najavljen je novi mali SUV/krosover Puma, a pružene su i nove informacije vezane za elektrifikaciju.
BMW-ov šef inženjeringa, Klaus Frelih, rekao je da je NextGen bolji format od salona automobila, intenzivniji je, s mnogo više komunikacije. Moguće, ali kvantitet ne mora da znači i kvalitet kada su informacije u pitanju.
Tokom NextGena, BMW je po prvi put predstavio šest modela: seriju 8 Gran Coupe, M8 kupe i kabriolet, novu seriju 1, seriju 3 Touring i osveženi X1. Međutim, sve ove premijere je zasenila jedna druga zverka, do sada nepoznata kada je BMW u pitanju.
Vision M Next koncept je demonstracija vizije budućih vrhunskih M modela, kombinujući performanse (600 ks) s „plug-in“ hibridnim pogonom, koji obezbeđuje do 100 kilometara vožnje čisto na „struju“.
Šef prodaje i marketinga marke BMW, Peter Nota, nije bio posebno zabrinut u vezi s tim što je Vision M Next zasenio ostale debitante: „Ono što je važno je da svet priča o BMW-u“, rekao je on u privatnom razgovoru, jasno sugerišući šta je proizvođaču od ključnog značaja.
Na događaju u Minhenu se našlo još jedno poznato ime, Arnd Elinghorst, finansijski analitičar iz londonskog Evercore ISI-ja, koji je rekao da je impresioniran veličinom NextGena, kao i da ovaj tip manifestacija vidi kao nešto što će vremenom zameniti salone automobila, nudeći brojne prednosti što se tiče sadržaja, ekskluzivnosti i troškova.
BMW je saopštio da još uvek nije odlučio koliko frekventno će organizovati NextGen događaje, dok se Ford nedavno prebacio na trogodišnju kadencu za Go Further.
Da li će zaista manifestacije ovog tipa poslati u prošlost tradicionalne salone automobila i da li bi tako trebalo da bude?
One u svakom slučaju omogućavaju dublji uvid u generalne strategije proizvođača automobila, mimo pukog predstavljanja novih proizvoda. Ovakvi događaji jasno pokazuju da neke kompanije žele da izgrade komunikaciju u okviru sopstvene vizije, gde će njihov omiljeni orkestar svirati njihovu omiljenu muziku, bez bilo kakvih spoljnih odvlačenja pažnje.
Jasno je da je ovo s pozicije proizvođača idealan format, ali da li treba da se odreknemo Ženeve, Frankfurta, Pariza, Pekinga, Njujorka, Detroita..?
Bez obzira na trendove i stezanje kaiša, tradicionalni saloni su savršeno mesto za komunikaciju s predstavnicima kompanija, jer se čini da, bez obzira što je dispozicija s predstavnicima sedme sile u okviru formata kao što su Go Further i NextGen intenzivnija u datom vremenskom okviru, ona ne pruža mogućnost sticanja uporednih informacija, često dobijenih u neformalnim razgovorima, kada su dobijene informacije mnogo kvalitetnije od onih koje proizvođač „spakuje“ na svojim događajima. Na salonima se definitivno stiče mnogo bolja šira slika.
Iz perspektive nas, automobilskih novinara, koji se trudimo da budemo kritički nastrojeni prema proizvođačima automobila i ne igramo ulogu njihove PR ispostave šireći bespogovorno informacije koje su nam dostavili u pres materijalu, ovo je od velikog značaja. Čisto, pojašnjavanja radi, kada je moja malenkost bila na prezentaciji novog modela jedne nemačke premijum marke, i to baš u Minhenu, bio sam u prilici da dobijem informacije od eksperata, gde je svaki naravno bio zadužen za svoju oblast. Nema šta, lepo organizovano od strane njihove marketinške službe. Međutim, mogli smo da pitamo samo ono što je proizvođaču odgovaralo. Doduše, niko nam nije branio da postavljamo i „škakljiva“ pitanja, ali odgovor bi u tom slučaju izostao. Cenzura par excellence.
Dakle, nestanak velikih salona, na kojima nije sve toliko diktirano, gde se možemo susresti s brojnim ljudima iz branše, i često doći do „nezvaničnih“ informacija koje su mahom od esencijalnog značaja, označio bi „malu smrt“ (la petite mort) u okviru vaskolike automobilske industrije. Da ne pričamo o tome do koje mere bi automobilska publika ostala uskraćena za „live“ ugođaj.
Svet se menja, a i mi s njim, reče jednom jedan mudar čovek, ili što bi moja malenkost rekla u ovom konkretnom slučaju, svet se digitalizuje a i mi s njim.
Pavle Barta
(357)
Kada zaista želim da se „upoznam“ sa nekim modelom, ja se najpre „informišem“ o njemu na internetu, a onda ga „pogledam“ u nekom prodajnom salonu.
Kakvi „crni“ izložbeni sajmovi. Kome? Tako da podržavam stav Forda i BMW-a.
Ako zelis da se upoznas sa jednim konkretnim modelom ima smisla da odes na net, pa u salon, ali ako zelis da se upoznas sa recimo celom klasom kompaktnih karavana ili superminija, ima da se naobilazis salona masalla. Mada ti volis da vozis bicikl pa ti dodje gratis voznja. 🙂 Ne znam, ja sam ljubitelj salona (mozda ne po modelu BG salona) i salon mi je festa za prave auto sladokusce, jeste da ne kupujemo samo mi automobile, ali i za one casual kupce salon je prakticnija varijanta… Kad bih ja otisao u Suzuki salon da vidim Ignisa ili salon… Pročitaj više »
Izbegavanje salona je po meni, izbegavanje konkurencije. Znam da ce mnogo reci troskovi, ovo ono… Cost cutting ce ubiti ceo svet i celu populaciju i ta fama oko secenja troskova svuda i uvek, a da povecamo prihode, stvorimo pravu dodatnu vrednost? Proizvođači nam prodaju iste automobile pod razlicitim maskama, iste automobile u razlicitim „generacijama“, vise to ni ne kriju, pa od A do D segmenta imas isti volan, isti taster, isti softver, da nije tih navodnih ekoloskih pravila i jurnjave oko ispunjavanja ciljeva EU i Kalifornije gde bi oni potrosili pare?. A da na bonuse top menadzera i svadbu u… Pročitaj više »
„Cost cutting ce ubiti ceo svet i celu populaciju “
Slažem se. Prekomerna štednja nije zdrava u tom začaranom krugu… Sam sve više štediš, otpuštaš postojeće, ne angažuješ dodatne, na sve strane „krešeš“, a istovremeno očekuješ da tvoji kupci troše sve više ?
Ne znam ko bi kupio Skodu i Daciju da se ne izlažu po salonima i sajmovima. Ka AutoČačak izloži Skodu, ne može da se dopremi dovoljan broj primeraka – nastaje opšta histerija.