Fiat Chrysler bi značajno profitirao na CMF platformi Renault-Nissana
Fiat Chrysler Automobiles bi profitirao kroz spajanje s Renaultom na planu pokrivenosti game, jer bi dobio pristup platformama francuskog proivođača za putnička vozila i krosovere.
FCA je u ponedeljak predstavio francuskom partneru plan integracije, koji Francuzi trenutno razmatraju.
Mada je FCA na globalnom planu nadmašio Renault po prodaji (4,8 miliona vozila naspram 3,9 miliona), treba imati u vidu da rezultat predstavlja sumu tri regionalna poslovanja. S druge strane, Renault je više globalno uključen kroz partnerstvo s Nissanom, s kojim je u alijansi od 1999.
Dok je lako obećati cvetanje industrijske sinergije u nekom pres materijalu ili PowerPoint prezentaciji, u realnosti su za ostvarivanje takvog plana potrebne godine. Primera radi, upravo je Renault-Nissanu bilo potrebno više od deset godina da kreira pravu zajedničku globalnu arhitekturu. CMF (Common Module Family) platforma je lansirana 2013., a njeno uvođenje je redukovalo troškove razvoja za do 40 odsto i troškove komponenti za do 30 odsto.
CMF nije jedinstvena arhitektura. Zapravo, reč je o sistemu međusobno zamenjivih modula, primenjivih na vozila gotovo bilo koje veličine. Po segmentima, poznata je kao CMF-A (mikroautomobili), CMF-B (mali automobili), CMF-C/D (kompaktni i automobili srednje veličine). S više od 20 modela baziranih na CMF-u, Renault-Nissan očekuje da oko 9 miliona godišnje deli zajedničku arhitekturu.
Ukoliko dođe do finalizacije spajanja dva automobilska giganta, ta brojka bi „lagano“ prešla 10 milona, jer bi pristup CMF-u omogućio Fiat Chrysleru da brže razvije portfolio putničkih automobila i krosovera nego što bi to bio slučaj da mora to da odradi samostalno.
U martu, alijansa je debitovala s CMF-B varijantom, na kojoj počiva Renault Clio, koji ne samo da je evropski bestseler francuske kompanije, već je drugi na evropskoj listi najbolje prodavanih automobila, odmah iza VW Golfa.
U međuvremenu, FCA kao samostalan entitet egzistira od oktobra 2014., kada se Chrysler grupa u potpunosti pripojila Fiatu. To znači da su platforme i pogoni u marginalnom obimu deljeni između nekoliko velikih regiona – Severne Amerike, Evrope, Bliskog Istoka/Afrike (EMEA) i Latinske Amerike.
Jedan izuzetak čini Jeep, čiji se Renegade, Compass i Cherokee proizvode u različitim regionima na istoj platformi.
Što se Renaulta tiče, on bi na osnovu arhitektura FCA profitirao više regionalno nego globalno, ali bi to opet bilo značajno. Primera radi, u Severnoj Americi, FCA bi mogao Renaultu da pruži pristup arhitekturi karoserije na šasiji, koju koriste Jeep Wrangler i Gladiator, kao i samonosećoj varijanti na kojoj počiva Grand Cherokee i njegova veća „sabraća“.
Što se Evrope tiče, FCA bi mogla da podeli Giorgio platformu sa zadnjim i pogonom na sve točkove, kreiranu za potrebe Giulije i Stelvija. Da podsetimo, Giorgio bi mogla da bude osnova i za buduće Maseratijeve modele.
AutoRepublika
Priredio: Pavle Barta
(312)
Giorgio ce biti osnova za manji Maseratijev SUV u klasi Stelvia ,i izlazice iz istog pogona u Kasinu.Mislim da je to definitivno,ali opet najavljivano je i 400 hilj.Alfi godisnje, pa nista!