Volkswagen: Naše baterije za električna vozila imaju vek trajanja isto koliko i automobili
Šef Volkswagenovog Centra za kontrolu kvaliteta baterijskih ćelija, Frenk Blome, izjavio je da će baterije koje će koristiti VW grupacija zadržati 70% svog kapaciteta nakon 8 godina eksploatacije ili pređenih 160.000 kilometara.
Blome je dodao da je to minimum kapaciteta koji će VW garantovati svojim mušterijama za sva vozila koja će biti bazirana na MEB platformi. On je kazao da Volkswagen suštinski potpuno razvija svoje električne automobile oko baterija, jer veruju da je tajna uspešnosti električnih vozila upravo baterija, njen životni ciklus i sposobnost brzog punjenja.
Kada je reč o trajanju električnih automobila, Blome je kazao da je trenutna procena da će nakon tih 8 godina kapacitet baterija biti značajno manji, te da zbog same cene novih baterija neće biti isplativo kupovati novu akumulacionu jedinicu, već da će se većina odlučiti za kupovinu novog električnog automobila.
Stručnjak za baterije istakao je da dugovečnost istih zavisi i od njihove upotrebe. „Zarad dužeg trajanja baterija bolje je koristiti običan punjač umesto superpunjača. Osim toga, punjenje do 80% kapaciteta baterije, umesto 100% značajno će produžiti vek trajanja“, rekao je Blome.
Iako mnogi ističu da 80% kapaciteta baterije nije dovoljno, Blome se ne slaže. „Većina ljudi koristi automobil na veoma kratkim relacijama. Uglavnom su to odlasci do posla ili u kupovinu. 80% je i više nego dovoljno da se obave takvi zadaci. Kada je reč o putovanju na duže staze, kao što je npr. odlazak na odmor, radimo na rešenju za taj problem. VW zajedno sa još nekoliko velikih evropskih marki planira da duž celog kontinenta postavi stanice sa superpunjačima duž glavnih putnih linija. Na ovaj način rešićemo problem autonomije električnih automobila za duža putovanja“, rekao je Frenk.
Blome navodi da su sadašnje litijum-jonske baterije značajno napredovale od 2014. godine, te da očekuje dalji napredak ove tehnologije, ali u znatno sporijem tempu. Ipak, za njega naredni veliki korak jesu bateriju u čvrstom agregatnom stanju, a na tom polju Volkswagen uveliko sarađuje sa kompanijom QuantumScape.
Blome tvrdi da su navedene nove baterije mnogo bolje od aktuelnih litijum-jonskih. „One imaju manju masu, veći kapacitet odnosno mogu skladištiti više energije, jeftinije su za izradu i lakše podnose superpunjače. Ipak, ovakav tip baterija ući će u serijsku proizvodnju negde između 2025. i 2030. godine, u zavisnosti od toga kako bude napredovao razvoj.“
Prvi čovek Volkswagena kada je reč o baterijama kaže da je velika električna ofanziva cele grupacije svakako izazov za sebe kada je reč o snabdevanju baterijama. „Sklopili smo ugovore sa različitim dobavljačima za različita tržišta. LG Chem i SKI dobavljaju baterijske ćelije za vozila koja će se praviti u Evropi. Za SAD je zadužen takođe SKI, dok je to u Kini CATL“, rekao je Blome.
On je dodao da je Evropska baterijska unija koju je inicirao upravo VW veliki korak ka sigurnosti za sve proizvođače. „Preko ovog konzorcijuma počećemo strožiju kontrolu dobavljača i istovremeno ćemo započeti sa nizom istraživačkih projekata širom Evrope. Sve to ima za cilj da strateški i tehnološki isprati elektrifikaciju automobilske industrije na Starom kontinentu“, kazao je Volkswagenov šef Centra za kontrolu kvaliteta baterija.
AutoRepublika
(2384)
Zamislite zimski odmor.Planina,minus 10 temperatura,dvoje male dece zakrcen put.Cekate 4 sata da se otpusi da krene saobracaj.Kako grejati unutrasnjost da se ne ledi?
Moj slucaj U Tatrama prosle godine.