Novi Ford Kuga je veći od prethodnika, ali u isto vreme lakši 90 kilograma.
Ford Kuga za 2020. godinu donosi radikalno nov izgled. To nije sve, jer četvrta generacija kompaktnog krosovera dolazi s promenama i ispod lima, jer će biti dostupni hibridni i „plug-in“ hibridni pogoni, pored tandema turbo motora.
Veće dimenzije donose i više prostora za putnike, kako u visini glava, tako i u pojasu ramena i kukova, bilo da se radi o prednjim ili zadnjim sedištima. Tradicionalno pogonjeni modeli čak imaju kliznu zadnju klupu, koja obezbeđuje čak 1.062 litra korisnog prtljažnog prostora. Hibridi ne poseduju ovaj „talenat“ jer je paket baterija smešten ispod sedišta.
Ford je obezbedio više napredne tehnologije za putnike. U svim nivoima opremljenosti osim osnovnog, dobija se osmoinčni displej info-zabavnog sistema, dok se kupci mogu odlučiti i za opcioni, 12,3-inčni digitalni klaster instrumentacije.
Dostupno je i više režima vožnje: Normal, Eco, Sport, Slippery (klizavo), Snow (sneg) i Sand (pesak). „Head-up“ displej se projektuje u dijagonali od šest inča, dok asistencija pri izbegavanju prepreka pomaže pri okretanju volana da bi se izbegla vozila koja stoje ili se sporo kreću.
Od motora u ponudi će biti 1,5-litarski benzinac, 1,5 dizel i 2,0 dizel kao i hibridne varijante u koje polažu puno nade. Osnovni 1,5 dizelaš će imati 120 KS, a 2,0 dizel motori će biti dostupni sa 150 i 190 KS. Benzinac 1,5 dolazi sa 120 i 150 KS. Američki dvolitarski benzinski motor sa 250 KS iz Escapea neće biti dostupan u Evropi.
Plug-in hibrid verzija kombinovaće i 2,5-litarski benzinac i elektromotor, pogon 4×4 (napred benzinski agregat, nazad elektromotor), ukupno 225 KS, a očekivana potrošnja je navodno samo 1,2 litra na 100 km. Domet koristeći samo električnu energiju je oko 50 km.
Kuga ulazi u prodaju u jesen ove godine, dok će „plug-in“ hibrid biti dostupan u proleće 2020.
AutoRepublika
(5739)
Mada mi je lepa i aktuelna „šuga“, ne izgleda ni ova loše… Ali, kada pročitam „3 cilindra i 180 ks“ … Majku mu … Ne znam… Da li je baš bilo nužno? Možda sam ja samo dinosaurus koji nije u stanju da se prilagodi promenama …
ja prilično dobro izlazim sa ovim malim litražama i povelikim snagama, jednostavno pomislim, ranije su dizelaši bili 2,5L i 80ks, a vremenom su dogurali do 1,6L i 150ks ili slično… a da se nije bitno promenio vek motora. I ranije i sada ko prelazi velike kilometraže i redovno održava auto može da pređe više od 500 000km bez problema. Razgovaram sa komercijalistima, o službenim automobilima, renoi sa DCI motorima po 600 000 i teraju, bez bitnijih problema. Sve je to napravljeno da izdrži ono što proizvođač isplanira. Jedino što se kod nas iskustva baziraju na polovnjacima koji dolaze sa 170000….km…… Pročitaj više »
Glavni problem je što du dizeli pravljeni da prelaze velike kilometraže, a benzinci nisu. Ovaj podatak je istinit, neverovatan i iskustven, na običnim automobilima, i manjim benzinskim motorima (ne premijum). Logično, procenjeno je da ovi auti ne prelaze 50% kilometaže dizela, u proseku. Posebno važi za VW grupu, za ostale proizvođače za odeđene sklopove više – manje. To je i opisano velikim razlika u ceni bnezinskih i dizel agregata. Svi se žalite na „plivajući“ zamajac kod dizela, a ne shvatate da dizel kvačilo u proseku prelazi bar duplo, u odnosu na benzinca, itd…. Problem im je nastao kad su rešili… Pročitaj više »
A da nije ipak važna stvar da se dizelaši koriste za duže ture, samim tim i ređe menjaju brzine. Za razliku od benzinaca koje ljudi kupuju uglavnom za gradske uslove, a samim tim i popriličan broj promena brzina…
Slično i sa dugotrajnošću motora, ja sam kupio fabiju I 1.2HTP na osnovu Valjevskih taksista koji su imali po 250000km vožnje u gradu, ali mali br hladnih startova.
Da, hladni start je ono što ubija motor.
A jedan od razloga što razmišljam da zadržim moj decenijski francuski djubar, jeste to što sam pre oko 4 godine prestao potpuno da ga vozim po gradu i od tada, kada ga i upalim, uglavnom „okrenem hiljadarku“. Tako da sam ga za to vreme praktično „upalio“ svega oko 60 puta …
Sa druge strane, nesrećno žabarsko smeće, ima verovatno više hladnih startova nego li predjenih kilometara… a što samo potvrdjuje celishodnost vožnje bajsa po gradu, maksimalno koliko je to moguće.
U gornjem komentaru sam baš posebno mislio na 1,2 HTP. To je motor sa 3 cilindra sa polumotorom, koji realno ne može da valja ponekad već od 80 000 km. Neki primerci su stigli i do 300 000, uz enormnu potrošnju ulja, ili kojekakve neuspešne zahvate na tom motoru. Navodim, jer sam bio vlasnik jednog, moj brat je sada vlasnik koji je nov kupljen, a službeno sam podrao 2 nova. Računam da sam prešao sa HTP motorima, od 2005 god preko 400 000km, a lično sam otvarao 2 takva motora. Posebno je neverovatan način lakoća prezupčivanja tih motora, i fantastična… Pročitaj više »
ja sam izgleda imao nekog dobrog 1.2htp, kupljen sa 83000 a terao do 230000 na TNG, prezadovoljan. Tad je i menjan lanac..i brzo prodat…
Никад нисам био довољно паметан да не коментаришем дизајн, па што бих био сад. Тихо је дошла, што се мене тиче, у тишини може и да остане. Екстеријер.. као мало спљоштен па одигнут рахметли Цмакс. Кад би се Форд питао. Кад бих се ја питао, да сам средњи КИА менаџмент, сасвим солидно бих запланинарио по аналним отворима борда директора са жваком да тужим Форд због копирања дизајна, јер ако ово није Спортиџ, ја не знам онда шта је.. Свеукупно, бледо и неубедљиво.. Као и ентеријер. А није да нисам имао очекивања. „Најпаметније“ за крај: ај да сачекамо утисак уживо..