Škoda, češki proizvođač koji je deo VAG konglomerata, veoma je popularan kod nas, ali očigledno i u drugim zemljama.
Bestseler marke je Octavia, koja je u Srbiji dostigla razmere automobilske ikone, a koliko je popularna na globalnom planu, dokazuje činjenica da je samo treća generacija prodata u 2,5 miliona primeraka.
Lansirana 2012. na MQB platformi, s Volkswagenovim hardverom, Typ 5E se proizvodi u Češkoj Republici, Rusiji, Indiji, Kini, Kazahstanu i Alžiru. Ovo je jedna uspešna priča koja je mahom u drugom planu kod automobilskih medija, jer prošle godine, 388.200 novih Octavija je pronašlo svoje kupce.
To je dvostruko više u odnosu na „drugoplasirani“ Rapid, što je tradicionalna Škodina oznaka iz tridesetih godina, ponovo uvedena u gamu 2012. za mali porodični automobil koji se prodaje u Evropi, Aziji i Africi.
U međuvremenu, Rapid je zamenjen Scalom, većim i skupljim modelom u klasi VW Golfa. S druge strane, Scala je bezbednija, tehnološki naprednija, komfornija i efikasnija. No, da se vratimo na Octaviju.
Ona ove godine slavi 60. „rođendan“, s obzirom na činjenicu da je originalan model lansirao AZPN 1959., što je bio oficijelan Škodin naziv do pada komunističkog režima (Automobilové Závody Národni Podnik). Nova Octavia, koja je na scenu stupila 1996., razvijena je od praznog lista papira, i to na Volkswagenovom stolu.
Ipak, nemački koncern je prvobitno želeo da redizajnira Škodu Favorit, transformisavši je u Feliciju od 1994. do 2001. Favorit je poslednja Škoda bazirana na sopstvenoj platformi češkog proizvođača, označivši kraj jedne ere za Mladu Boleslavu i češku automobilsku industriju.
Škoda će lansirati novi model 2020., osam godina nakon što je startovala proizvodnja treće generacije. Što se četvrte tiče, očekuje se da bude predstavljena u toku ove godine i slično Golfu Mk8, koristiće evoluciju MQB platforme.
AutoRepublika
(399)
Bila je moj favorit pri prethodnoj kupovini… Jedini (meni poznat) tada aktuelni karavan C segmenta koji ima vrata gepeka od metala, a bez ikakvih plastičnih obloga gore/dole ( u zoni trećeg stop svetla ili u zoni branika ). Tako da je kao karavan jedina u C segmentu mogla na vrata gepeka „da primi“ Thule 9104.
Ja sam koristio THULE 9103 i sve zastite koje postoje plus neke dodatne distancere, ali prilikom otvaranja vrata ipak sam ostetio Dzez i potencijalni kupac mi je to bas zamerio… Tako da ja predjoh na kuku
Da, i moja hauba je malo „platila“ cenu prevoza bajseva na dupetu … Ali, baš u tome je draž „kola u godinama“ 🙂
Nije me više apsolutno briga za takve ( pa i za teže) detalje.
Novo vozilo, koliko god da je nesporno velika „radoss“, toliko je i teško zlo, samo izvor dodatne nervoze …